Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
zimowanie wiaza
Autor Wiadomość
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-16, 14:17   

Super warunków do samego wzrostu nie będzie. Kaloryfer będzie grzał tak, żeby utrzymywać w dzień temperaturę poniżej 20stopnii, keramzyt zapewni mi wilgotniejsze powietrze jednakże lampy dostępne w sklepach są tylko uzupełnieniem światła dziennego i ewentualnie przedłużą dzień o 1,5h. Nocą temperatura w pokoju spada do 15 stopnii. Tak więc jest do kwestia adaptacji a taki spoczynek rośliny jest dopuszczalny i ma nawet swoją nazwę (gdzies o tym czytałem, hm...) . Jeszcze tylko dodam, że tyle zachodu nie z powodu jednego wiąza :roll: :-)

Może Pan Włodek, będzie wiarygodniejszy:

"Wiąz jako bonsai w mieszskaniu nie stwarza większych problemów wtedy, gdzy zapewnimy mu odpowiednie warunki wegetacji. Zwłaszcza zimą, gdy w pomieszczeniach występuje niedostatek światła i niska wilgotność powietrza, może dochodzić do zaburzeń fizjologicznych, co jest przyczyną częstego zrzucania liści, Z tego też względu musimy przyjąć jeden z dwóch możliwych wariantów (...) umieszczamy ją w ciepłym i bardzo jasnym pomieszczeniu. Warunki te można spełnić doświetlając bonsai żarówkami typu "agro"."

cytat: "Akademia Bonsai cz.1 Wiąz drobnolistny- Włodzimierz Pietraszko"
 
 
Soul_666
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-17, 10:31   

Czyli nie odpoczywa tylko rośnie sobie tak jak w lato.. .. . no oki. . .tylko mam jeden problem.. . . nie mam parapetu .. .. :(
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-09-17, 21:40   

Bo Pan Włodek ma rację, sa miejsca gdzie wiązy naturalnie rosna cały rok w ciepłym klimacie. Problem w tym, że jak nie masz szklarni, to bardzo ciężko Ci będzie stworzyc takie warunki, aby drzewko sie prawidłowo rozwijało. Druga rzecz, że wiąz nie sprawi kłopotu tylko osobom, które mają troszke doswiadczenia!
Niestety pomysł z parapetem zima, nawet doswietlanym zazwyczaj kończy sie źle po kilku latach, kiedy wiąz staje sie słaby i podatny na różne choroby i szkodniki.
A balkonu sie nie bój, nawet -20st, bo osłoniecie doniczki kartonem, styropianem czy jeszcze innym wynalazkiem daje wystarczającą ochronę. Jesli jednak bardzo sie bedziesz bał mrozów, zawsze mozna na najzimniejsze noce przenieść drzewko do piwnicy (kilka dni bez światła zima z pewnościa mu nie zaszkodzi)
;-)
 
 
Soul_666
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-17, 21:45   

No to jestem spokojniejszy . . .. . Teraz tylko pudełeczko trochę styropianu i agrowłókninę na pieniek i ziemię. . .. . . I mam nadzieję, że wszystko będzie OK. . . .. . :)
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-18, 10:01   

I to jest właśnie najleprze rozwiązanie. Poprzez takie zimowanie wiązy pozbywają się chorób i szkodników.
 
 
wędrowniczek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-03, 14:36   

a ja w akademiku nie mam balkonu i bedzie stal tam gdzie soji tylko pytanie jak obficie podlewac wiąz (ktory nie zimuje) w zimie ??
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-03, 14:43   

Dziwne pytanie :-P
Podlewać regularnie - jak ziemia lekko przeschnie (a raczej wierzchnia warstwa tej ziemi)
Skoro w pomieszczeniu będzie ciepło i sucho (suche powietrze od grzejników) -to ziemia równie szybko będzie wysychała jak w upalne ciepłe dni.
Trzeba kontrolować i zaglądać do roślinki często.
 
 
ninecom
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-19, 01:04   

Mam dylemat poniewaz nie wiem jaki sposob zimowania bedzie najlepszy dla mojego wiaza.

Mam 2 pomysly

Pierwszy sposob.

produkty:
Akwarium
Styropian
Siano

Do akwrarium wsadzam steropian z wyzlobiona dziura na doniczke (doniczka nie dotyka szkla) na to przychodzi 2 czesciowa przykrywka ze steropianu. Na sam koniec warstwa siana (do wysokosci korony). I to wszystko stac bedzie na balkonie.

Drugi sposob pracochlonny i czasochlonny

produkty:
Styropian
Listewki
folia
zawiasy
gwozdzie

Robie mini szklarnie tzn. Z listewek robie stelaz skrzyni. Dodaje wieko na zawiasach. Stelaz obijam folia od wewnatrz i zewnatrz. Taka "skrzynie" stawiam na steropianie.

W pierwszej wersji troche kijowo z podlewaniem bo trzeba wszytko demontowac. A w drugiej to fakt iz posiadam jedno drzewko to budowa tak duzej szklarenki mija sie z celem.

Moze doradzicie inny sposob ziomowania. (nie mam zimnej piwnicy itp.) Drzewko opoczatku lata kiedy je kupilem stoi na balkonie)
 
 
emcebob
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-19, 02:17   

Ja też mam pytanie w tym temacie, czy nie zaszkodzi wiązowi zimowanie w pokoju w normalnych warunkach (temp. ok. 20 stopni C, średnia wilgotność, daleko od kaloryfera w jasnym miejscu).

Mam też inną opcję ale bardziej kłopotliwą, mianowicie wywieźć wiąza do mojej dziewczyny - ma dwupiętrowy dom, z czego parter i I piętro jest zamieszkałe, a na II piętro prawie wykończone, ale nie zamieszkałe, coś w rodzaju strychu, więc kaloryfery zakręcone, ale że ciepło przenika z dołu jest tam dodatnia temperatura nawet w największe mrozy. Czy na tym strychu musiałbym jakoś dodatkowo zabezpieczyć wiąza ?
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-10-19, 07:01   

ninecom
Śmiało możesz zastosować sposób pierwszy. Siano zastąpiłbym jednak korą. NIe musisz sypać pod samą koronę. Wystarczy zakryć podłoże. Podlewać możesz przez korę, jednak oszczędnie. Lepiej częściej ale mniej. Żeby sprawdzić wilgotnośc podłoża, wystarczy rozgrzebać korę w jednym miejscu i wsadzić palucha w ziemię. ;-)

emcebob
To rozwiązanie jest wręcz optymalne jeśłi na tym piętrze temperetura mieści się w ramach 0 - 12 C. Nie musisz w żaen sposób zabezpieczać wiąza. Nie zapomnij jednak o utrzymywaniu wilgotności podłoża.

:-)
 
 
emcebob
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-19, 12:10   

Drzewko będę miał dopiero w sobotę lub w poniedziałek i mam je od razu na ten strych zanieść, czy jeszcze za wcześnie i będę mógł oczęta swoje jego widokiem w pokoju na biurku ucieszyć?
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-10-19, 12:21   

Zima tuż tuz, więc chyba lepiej od razu przenieść na strych. Pamietaj, ze drzewka po zmianie otoczenia przechodza aklimatyzacja co jest dla nich mniejszym lub wiekszym stresem, dlatego zaleca sie jak najrzadziej zmieniać otoczenie.
;-)
 
 
emcebob
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-19, 12:54   

A myślicie, że podlewanie raz w tygodniu wystarczy, czy będę musiał zagonić dziewczynę do pomocy ?
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-10-19, 13:16   

Przy zimowaniu drzewek wewnatrz zasada jest ta sama i zima i latem. Podlewamy gdy wierzchnia warstwa lekko przeschnie, czyli musisz kontrolować wilgotnośc gleby. Kontrola raz w tygodniu z pewnościa nie wystarczy. Przy zimowaniu na zewnatrz jest troszkę łatwiej, zazwyczaj warunki na zewnatrz sprawiaja, ze wilgoci jest dość, co nie oznacza, ze nie należy tego kontrolować!
;-)
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-10-19, 20:33   

Zimowanie w takich warunkach (strych ) w dużej mierze zależy od warunków pogodowych na zewnątrz , ponieważ podczas słonecznej pogody w jesienne dni , a nawet i zimą temperatura na strychu potrafi znacznie się podnieśc , a wówczas może się okazać iż konieczne będzie nawet codzienne podlewanie , jednak to żadkość , zazwyczaj jesienno zimowe dni mamy pochmurne i dość chłodne , a wówczas może się okazać iż wystarczy dolać troszkę wody raz na 2 tygodnie , dlatego bardzo ważne jest to co napisał wyżej Szef , :-) kontrola i jeszcze raz kontrola :roll: :spoko:
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group