Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
zimowanie wiaza
Autor Wiadomość
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2006-12-14, 20:36   

Z tego co widzę na tym słabym zdjęciu to twoje drzewko nie jest wiązem :!:
Zrób jakąś lepszą fotkę tak aby było dobrze widać kształt liści.
I nie wystawiaj rośliny na dwór bo jeżeli nie była stopniowo narażana na coraz niższe temperatury to teraz gwałtowny spadek temp. może nawet zabić roślinę :!: :!: :!:
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
emcebob
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-14, 21:25   

Ja bym raczej stawiał na carmonę :)
 
 
Mariusz1
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-15, 11:17   

na moje oko to serissa(to małe drzewko)
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2006-12-15, 16:26   

Mi też się wydaje, że to serissa. Ale i tak proszę o "lepsze" zdjęcie czyli takie, na którym będzie widać kształt liści.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
Ostatnio zmieniony przez ogrodnik 2007-02-17, 18:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
emcebob
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-15, 22:30   

Ja dzisiaj po odwiedzinach u mojego wiąza w jego miejscu do zimowania (?) zacząłem się zastanawiać, czy nie zabrać go do domu. Cały czas puszcza nowe pędy i wyrastają mu młode liście, natomiast starych wcale ( 3 liście w ciągu tygodnia ) nie zrzuca. Co o tym myślicie? Warto go trzymać tam i czekać na zimę, której prawdopodobnie nie będzie, czy ustawić go w domu?
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2006-12-16, 07:35   

Kiedy ty go kupiłeś :?: , bo jeżeli w grudniu i naraz go z domu wystawiasz na dwór-to niezbyt dobry pomysł :!: Roślinę trzeba stopniowo przyzwyczajać do niższych temperatur. A jeżeli teraz prosto z domu go wystawisz na dwór do zimowania i za kilka dni przyjdzie mróz to niewielkie szanse daję twojemu drzewku.

Ciągle proszę o lepsze zdjęcie twojego drzewka. bo ja wątpię w to, że jest to wiąz.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
Ostatnio zmieniony przez ogrodnik 2006-12-16, 07:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
mcr
Gość
Wysłany: 2006-12-16, 19:53   

http://www.fotosik.pl/pok...8a820c7d55.html
http://www.fotosik.pl/pok...200c4daedc.html
http://www.fotosik.pl/pok...7c88891dea.html

Tak wiem ze zdjęcia są OKROPNE ale ostatnio nie mam dostępu do swojego własnego komputera. Według mnie to jest na pewno wiąz.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-12-16, 20:03   

Tak , to jest wiąz drobnolistny. ;-)

... ale to co widac po prawej na pierwszym zdjęciu, które zapodałeś w pierwszym poscie, zupełnie wiąza nie przypomina.
 
 
mcr
Gość
Wysłany: 2006-12-16, 20:08   

Tak teraz się przyjrzałem i faktycznie mogło zmylić :D Tamto zdjęcie było ze strony producenta stąd ta nieścisłość. No więc skoro ustaliliśmy co to może mi ktoś pomoże? :-)
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-12-18, 14:07   

Co Ci mamy własciwie poradzić? Piszesz, ze drzewko może stać tylko tylko w domu bo strych, piwnica, i balko (jak sądzę) odpadają. A skoro tzlko w domu to jedyna rada jaka mi przychodzi do glowy = zostaw go w domu :-) . No i poczytaj o zimowaniu wiaza na forum.
;-)
 
 
mcr
Gość
Wysłany: 2006-12-19, 20:12   

Poczytać poczytałem ale mało z tego kumam :D (jeszcze spróbuję się dokształcić) Czy jak będzie on sobie rósł w zimę to będzie jakiś goszy, będzie mał mniej liści potem czy coś takiego? I czy piwnica będzie lepsza od mieszkania?

Rozumiem że powinno się zimować kwiaty outdoor ale te co są w środku?
 
 
mcr
Gość
Wysłany: 2006-12-19, 20:49   

" Jeśli Twój wiąz będzie stał przez cały rok w domu możesz go przycianć kiedy będzie to konieczne" znalazłem takie zdanie :P Czyli wiąz może stać na zimę w domu? :D

Nie chce się czepiać ale oczywiście w niektórych tematach wpisałem wiąz i okazało się że we większości jak ktoś się pyta o wiąza to jest właśnie spławiany aby sobie poszukał w wyszukiwarce albo ktoś daje tekst w stylu: "tyle już o tym pisaliśmy! :D

("poszukaj na wyszukiwarce takich tematów") znowu...

Dobra znowu trochę poczytałem. Mam taki pomysł: (Chciałem już go wstawiać do piwnicy ale tam nie ma okna więc to odpadło) pierwszą zimę mój wiąz musi przetrzymać w domu :( Postawię go po prostu (i tu dwa warianty)
1. Z daleka od kalorfera (niestety też daleko od okna bo grzejnik mam pod oknem)
2. Na parapecie (bedzie nad grzejnikiem a od czasu do czasu będę otwierał okno więc bedzie miał przewiew)

(kurde na drugi raz zanim kupię jakąś chińską roślinę 3 razy się zastanowię :D )
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-12-19, 21:14   

Parapet TAK , ale bez nagłych zmian temperatury , wietrzenie owszem , ale nie bezpośrednio na roślinę (szczególnie podczas mrozów powinna być osłonięta ) :!:
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
mariusz
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-20, 14:58   

zimowanie w domu wiąza owszem, może być (jak już nie masz innego wyjścia) tylko że to drzewko w przyszłości będzie słabsze, poddatne na szkodniki, choroby i skraca to jego żywotność. nie masz nawet piwnicy z oknem, albo balkonu?
 
 
McR
Gość
Wysłany: 2006-12-20, 20:52   

Mój balkon to szerokość parapetu :D Niby bonsai by się zmieściło ale chyba nawet nie ma za bardzo miejsca na osłonę od wiatru. Piwnicy z oknem brak. Za to poziom wilgotności w domu jest optymalny (60%) co wczoraj zauważyłem...

I jeszcze pytanie odnośnie nawozu. Gdzieś czytałem, że w zimę trzeba nawozić co miesiąc czy to jest konieczne? Jeżeli tak to jakiej firmy nawóz polecacie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group