Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
INSPIRACJE - spostrzeżenia i uwagi
Autor Wiadomość
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-30, 11:51   INSPIRACJE - spostrzeżenia i uwagi

( Wątek z 30.10.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Tak sobie pomyślałem, że jest to ciekawy temat na nowy wątek.
W wątku INSPIRACJE - galeria , o ile będziecie mieli ochotę proponuję zamieszczać fotki (NAJLEPIEJ WYKONANE OSOBIŚCIE) ciekawych okazów drzew i krzewów które efektownie wyglądałyby jako bonsai.

A oto link do [url=http://www.przyjacielebonsai.home.pl/forum/
viewtopic.php?p=3910#3910]GALERII[/url]

UWAGA OD ADMINA:
Żeby uniknąć haosu, uprasza się komentujacych o dopisywanie, o które zdjęcie im chodzi. Na przykład: " Co do zdjęcia drugiego od góry, w poście Adama z 10.20.2006... "
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-30, 14:43   

pomysł moż enie nieco nierozgarnięty

tylko dobrze by było mieć aparat ze sobą co jakis czas -bo tak szczerze powiedziawszy widziałem sporo fajnych drzew - gdzie gdyby mozna je było skurczyć -były by nagradzanymi bonsai na wystawach ;]


Co do tej sosny którą wkleiłeś - nie bardzo widze jej dokładny kształt -bo tło jest niewyraźne i składa sie z innych drzew -natomiast przypwalę się do tego pnia -na dole takie wygiecie? Co ono ma na celu wnosić do tej kompozycji? Jedynie wprowadza i nieład do całości - ja bym to traktował jako błąd - albo poślizg w tworzeniu drzewka

nie mniej - inny wygląd - niż wszystkie
:-P
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-30, 14:45   

Po mojemu i nie tylko inspiracja to:
natchnienie, pomysł; wpływ; poddawanie, podsuwanie myśli, pomysłu, sugestia. :]


Ten wygięty pień dla mnie to nie pomysł na odwzorowanie drzewka z identycznym pniem, lecz na drzewko Bunjingi (styl literacki)
:-)
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-30, 14:46   

Ja myslałem ze całośc bierzemy pod uwage... :-|
Dorosłe drzewko które rośnie w naturze - z którego mozemy zerżnąć pomysł na bonsai
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-30, 14:47   

Po to właśnie jest ten wątek. Żebyśmy się dogadali jakie zdjęcia wstawiać. Czy takie o jakich ja pisałem, czy może white.
:-)
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-30, 14:47   

Myślę, że bonsai to w końcu odwzorowanie drzew rosnących w naturze. Nie możemy sie czepiac natury, bo to nie zasady jakie powstały w sztuce bonsai były pierwsze. Pierwszeństwo mają drzewa jakie widzimy w lasach i parkach. Tak więc nie zgodze się z Whitem, to drzewo jest jak najbardziej w porządku i jest takich na pęczki. To że nie odpowiada pewnym zasdom, które w pewnym stopniu sa sztuczne to chyba wina zasad a nie tego drzewa. Chyba nie chcemy poprawiać natury? To raczej ona ma nam pokazywac jak powinno albo raczej jak może wyglądac drzewko jakie tworzymy.
No, ale staje sie nieczytelny, więc zakończę ta część

Qbik, pomysł bardzo fajny. Pojawiają się na forum i w galeri zdjęcia naszych drzewek, a nie ma zdjęć tych rosnących w naturalnym środowisku. Jestem ciekawy odkryć jakie uwiecznicie na zdjęciach w czasie spacerów. Ja na razie odpadam. Nie mam aparatu
:-(
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-30, 14:49   

Natury sie czepiać nie mozemy - bo jaka jest taka bedzie (co najwyzej człowiek ją zniszczy)
W bonsai jest ważna wiedza - po to aby pomagała w tworzeniu drzewek bonsai - jak sie ma wiedze to zaraz po tym najwazniejsza jest zdolnośc myslenia ,przewidywania ,tworzenia i precyzja

Nigdy sie nie znajdzie 2 takich samych drzew -zawsze bedą sie czyms rózniły -na tym to polega ze ludzie wynajdują najróżniejsze sposoby zeby "zabłysnąć" w towarzystwie i móc sie pochwalić czego sie nie ma i czego sie nie zrobiło - jak najbardziej jestem za próbowaniem własnych sił , na podglądaniu przyrody , brania z niej przykładów jednak co do tego drzewka - no to jednak podtrzymuje zdanie - na jakiejkolwiek wystawie - by je krytykowano - za zły pien

Z kolei moze by zadziałało tez w drugą strone - szokowało - ze w koncu coś innego
Drzewka bonsai są czesciowo sztuczne - niby podobne do tych naturalnych ale nie do konca - w naturze nie dzieją sie takie rzeczy

:-)
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-30, 14:50   

Hmmm...

Moim zdaniem pomysł jest COOOL, a co do kształtów drzew i okazów bonsai: myślę że należy tutaj wyraźnie zaznaczyć - sztuka bonsai jest oparta przede wszystkim na naśladowaniu natury z jednoczesnym - jednak - przerysowaniem pewnych cech szczególnych, podkreśłających dramatyzm kompozycji, a więc można by było się nawet pokusić o porównanie sztuki bonsai do swoistego karykaturyzmu. Jednak tyle spojżeń na kształt konkretnego drzewa lub drzewka ilu popatrzy nań bonsaistów. Nie sądzę więc, że właściwe jest określanie pewnych kształtów pnia , czy gałęzi jako nadających się lub nie nadających. Prawda obiektywna nie istnieje więc nawet jury wybierające najpiękniejszy okaz wystawy kieruje się jakąś zbiorową preferencją. Dowód??? Ile razy oglądaliście drzewka bez nagród, które wydawały wam się hipermajstersztykiem twórcy??? Ja - nie raz. Tak więc myślę, że każdy chętny powinien tutaj umieścić zdjęcie swojej inspiracji, nie bacząc na to czy spełnia jakiekolwiek kryteria kształtów czy proporcji. Ważne, że jego natchnęło i chce się tym z nami podzielić, co myślicie chłopaki ??

Jedna uwaga techniczna nie daje mi jednak spokoju. Żebyśmy mogli rzeczywiście się przyjżeć takiemu okazowi, to musi on być na tyle dobrze wyeksponowany, aby nie zlewać się z otoczeniem. Drzewo, ginące gdzieś pomiędzy masą zeleni, zacienione, otoczone gęstwiną , może i jest dobrym natchnieniem dla fotografującego, ale wtedy gdy ogląda je na żywo, z róznych stron, z bliska, o różnych porach dnia. Dla nas takie zdjęcie będzie prawdopodobnie zbyt mało czytelne. No sami popatrzcie na zdjęcie nr 2 w INSPIRACJACH. Mimo dobrych chęci nie można tam było pokazac tego co naprawdę istotne. Proponuję aby okazy umieszczane w INSPIRACJACH były raczej wolnostojące, być może nawet pokazane z kilku stron, albo w różnym świetle , a nawet o różnych porach roku. Wtedy - myślę - wszyscy odczujemy satyswakcję z oglądania.

:-)
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-30, 14:51   

Olonie i tu popieram twój pomysł...
Cytat:

wolnostojące, być może nawet pokazane z kilku stron, albo w różnym świetle , a nawet o różnych porach roku. Wtedy - myślę - wszyscy odczujemy satyswakcję z oglądania.


Tylko że jest jeden problem nie zawsze się tak da, aby drzewo było wolnostojące.
 
 
Popek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-30, 14:52   

Tak olonie popieram !! ! ale bardzo czesto nie da rady zrobic zdiecia dobrego i odzwierciedlajacego piekna drzewa ! zatem trzeba robic zdiecia tak jak sie da !! !!
pozdrawiam Mateusz !
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-30, 14:54   

Wyczuwam zgodnośc myśli więc...

można się spodziewać, że doskonale wszyscy wiedząc o co chodzi, będziemy czynić wszelkie starania aby nasze zdjęcia na tyle wiernie oddawały piękno okazu, na ile się to tylko da wykonać.
:]


P.S.
Z drugiej strony podkreślam - nie ma chyba sensu umieszczać na siłę zdjęć, jeśli sam autor, patrząc na nie krytycznym okiem, widzi, że to, co jego samego urzekło w naturze, nie jest dość dobrze wyeksponowane na zdjęciu. Sami pewnie wiecie, że czasami jest to poprostu niemożliwe do "uchwycenia w kadrze".

:-)
 
 
Popek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-30, 14:55   

Powiem tak !!
Zgadza sie i nie mam zadnych zastrzezen
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-07-30, 14:56   

Zgadzam się całkowicie z wcześniejszym postem Olona , wiele roślin zasługujących wedle naszej oceny na nagrodę jest często niezauważone , lub odwrotnie wielu doświadczonych mistrzów przy ocenie danego drzewka podkreśla to iż jest to jego osobista i bardzo subiektywna ocena , a co do roślin i ich fotek z natury to jak najbardziej NIC NA SIŁĘ
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-30, 14:58   

Z tą oceną roślin sie zgodze - jest sporo drzewek które osobiscie bardziej mi sie podobają od drzewek formowanych przez znanych ludzi (nie bede juz wymieniał jakich) -bo sie posypią pioruny - poprostu w tym wypadku liczy sie renoma kolesia :evil:

Czyzby korupcja wkroczyła równiez i w bonsai?
Poza tym kazdemu podoba sie co innego - ale to dobrze bo co to by był za swiat kiedy bysmy byli tacy sami? -az strach pomysleć!

Ja z kolei zgadzam sie z Jackiem - NIC na SIŁĘ
:]
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-30, 15:02   

( minęło pół roku od stworzenia wątków o inspiracjach... jest 13.06.2006 )

Coś ten wątek zasnął nam na dobre. A przecież nie brakuje drzew które mogłyby nas zainspirować. Nas stałych forumowiczów i tych przelotnych.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group