Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pozyskiwanie materiału na bonsai
Autor Wiadomość
krys358 


Wiek: 63
Dołączył: 15 Wrz 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-05-31, 20:09   

rafalb napisał/a:
Jak buczek? Można prosić o foty po roku od pozyskania? Zżera mnie ciekawość!

proszę bardzo, buczek miewa się dobrze , a także pozyskane wcześniej grabiki
_________________
pozdrawiam Krzysztof
 
 
rafalb 

Dołączył: 02 Maj 2017
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-05-31, 21:12   

Kuchenka! Pieniek buczka mnie powala a grab mam podobny. Grab też rok temu pozyskałeś? Mocno przyciąłeś mu wtedy korzenie? Jak szybko przyrasta? Co z nim do tej pory robiłeś? Zbieram jakieś wskazówki.
 
 
krys358 


Wiek: 63
Dołączył: 15 Wrz 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-05-31, 22:05   

Jesteś chłopie w gorącej wodzie kompany, pośpiech jest wskazany przy... zresztą wiesz. Drzewka kopię z jak największą bryłą korzeniową, im krzaczor większy tym bryła większa, wstawiam do duuużej kasty potem papu i czaaaaas, po roku dwóch do mniejszego naczynia redukcja grubych korzeni i gałezi, znowu "gówienka" i czas .
_________________
pozdrawiam Krzysztof
Ostatnio zmieniony przez krys358 2017-05-31, 22:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
rafalb 

Dołączył: 02 Maj 2017
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-05-31, 22:28   

Kris, chłopem nie jestem, a już na pewno nie dla Ciebie :-) Skąd wniosek, że jestem w gorącej wodzie kąpany? Po prostu zadałem pytanie, kiedy pozyskałeś takie fajne drzewko :-) Zapytałem, żeby zaplanować prace nad swoim drzewkiem i nie wspomniałem, że już, teraz, chcę i muszę męczyć moje drzewko :-) To kopiesz dalej drzewka i wykopałeś więcej, niż buk i grab, którymi chwaliłeś się na forum?
 
 
krys358 


Wiek: 63
Dołączył: 15 Wrz 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-06-06, 21:23   

Oto następny buczek pozyskany w tym roku. Bidulek był bardzo umęczony przez ludzi i zwierzynę. "Dziuplę" ze względu na znaczne spróchnienie i robactwo musiałem dość intensywnie powiększyć. Szanse na przeżycie były marne, ale jak to mówią nadzieja umiera ostatnia. Trochę późno ale zaczyna coś kiełkować..... szansa że będzie ok. wzrasta.
_________________
pozdrawiam Krzysztof
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-06-06, 22:28   

Cieszę się Krzyśku, że buczek nareszcie podjął "rzuconą rękawicę" i zaczął wybijać młode pąki. Będzie z niego jeszcze ... buk. Mój jest jeszcze w fazie zawieszenia, nie wie czy w te czy we wte, najbliższy tydzień, dwa pokaże. Buki są pod tym względem tj. podjęcia czynności życiowych po pozysku, dość chimeryczne. Podobnie jest z dębami, przy czym u dębów większe szanse na udany pozysk daje ich wykopanie w pełnym listowiu. W przypadku dębów kopanych przed wybiciem liści, drzewo często nie podejmuje wzrostu z pączków na gałęziach, lecz zaczyna wybijać od szyi korzeniowej czy znad niej (a przecież nie o to chodzi). Kopanie w pełnym listowiu należy wykonać w chłodny, najlepiej w wilgotny dzień, aby nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia bryły korzeniowej. Roślina po wykopaniu musi "pójść" na stanowisko zacienione, najlepiej też osłonięte od wiatru. Pozdr. Jarek Ż.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-06-07, 11:06   

krys358 napisał/a:
Trochę późno ale zaczyna coś kiełkować

A mi się wydaje, że to nie jest tak późno.
W zeszłym sezonie też braliśmy "kadłubki" i moje wystartowały na początku (o ile nie w połowie) czerwca.
W tym roku dłużej było zimno, ale termin wybijania ze "śpiochów" ten sam :-)
Zostawiłem sobie dla porównania kilka "normalnych" pąków na roślinach i te rozwinęły się wcześniej - są już dojrzałe liście.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group