Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mieszanki glebowe
Autor Wiadomość
Robert Błądek 
Robert błądek


Pomógł: 9 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Lis 2007
Skąd: sosnowiec
Wysłany: 2009-02-26, 17:16   

Azalie sadzi się do czystej kanumy. Tak, drogi kolego, sadzi się w Japoni, dodawanie ziemi torfu i czegoś tam jeszcze wymyślono z oszczędnosci. Dla dostarczenia składników pokarmowych stosuje się wolnodziałające nawozy organiczne rozkładając je na powierzchni (np Biogold) Dodam jeszcze, że dodawanie do akadany komponentów organicznych (torf, ziemia kwiatowa itp) powoduje niszczenie jej gruzełkowatej struktury. Jest to wpływ kwasów huminowych. Można robić mieszanki że żwir, ziemi, torfu dodawać akadamy, ale w tych miszankach bonsai nigdy nie będzie tak rosło jak w mieszankach, o których pisałem we wczesniejszym poście. Następna sprawa to przesadzanie: po pierwsze w akadamie można przesadzać rzadziej. Komfort pracy jest znacznie lepszy, ponieważ sadzimy do suchego podłoże i jest łatwiej je odpowiednio zagęścić (ubić) a zarazem nie przesadzić z aby tym ubijaniem aby nie pozrywać najdrobniejszych korzonków. Reasumując to wszystko, sadzenie do sprawdzonych japońskich mieszanek nie jest wcale droższe od "polskiego kombinatorstwa"... Węgiel drzewny ma za zadanie rozluźnienie mieszanki glebowej. Działa jako antyseptyk na różne patogeny, głównie grzyby (jak nie masz pasty na rany, po cięciu korzeni czy gałęzi wystarczy natrzeć sproszkowanym węglem drewnym. Nie ma nic lepszego na zabezpieczenie ran) O podlewaniu tak w ogóle to może póżniej i w innym temacie...
_________________
Pozdrawiam R.B.
Ostatnio zmieniony przez Robert Błądek 2009-02-26, 17:46, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-03-27, 22:54   

Podepnę się do tematu. Gdzieś czytałem, że podobne właściwości co akadama ma niezbrylający się żwirek dla kotów. Czy można go stosować jako wypełniacz w mieszance (ma wielkość średnio 1,5 - 2 mm) czy raczej nie poleca się tego robić ?
_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
 
 
 
krysztof
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-28, 08:53   

Może tu się czegoś dowiesz.
http://bonsai.kamcio.com/...8&hilit=akadama
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-03-28, 08:59   

Dziękuje bardzo, w sumie to sobie przypomniałem, że to właśnie w podanym linku czytałem o żwirku dla kota, ale na forum Kamcia dawno nie zaglądałem. :lol:
_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
 
 
 
Gabik1
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-05, 19:11   

Witam czy tą mieszankę WIĄZ Z1/ T1 / Pg1 / PS1/ Pd1 mogę zastosować do wiązu drobnolistnego?
 
 
krysztof
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-05, 19:41   

tak
 
 
Maks
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-14, 23:36   

Mam pytanie do mieszanek glebowych. Może wyda Wam sie głupie, ale zaryzykuje. Pierwszy raz bedę przygotowywał taką mieszankę. Jeśli mamy przepis na mieszankę: akadama+kompost z kory+żwir (2:1:1) to części w tym stosunku to są przykładowo kilogramy - 2kg+1kg+1kg, czy części, w sensie np. 2 wiaderka+ 1wiaderko+1wiaderko?
Ostatnio zmieniony przez Maks 2010-02-14, 23:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2010-02-15, 05:46   

Zmieniam posta bo zdaję sobie sprawę że napisałem głupotę za co przepraszam :oops:
Oczywiście ma znaczenie czy jest to proporcja wagowa czy objętościowa.Osoba podająca skład powinna takie rzeczy doprecyzować.
Ostatnio zmieniony przez lukipela 2010-02-15, 16:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2011-05-21, 13:08   

Poczytałem i nie wiem co zrobić z moją sagaretią.

wszelka oferowana w sprzedaży mieszanka do bonsai to torf, ziemia i różne frakcje żwiru.

tutaj opisano:
Sageretia-4cz.ziemi do azalii ,2cz.ziemi gliniastej ,1cz perlit

Rozumiem, że wspomniana ziemia do azalii to kanuma http://allegro.pl/kanuma-...1616577044.html

kogo/czego słuchać? oczywiście można stwierdzić, że najlepiej metodą prób i błędów do tego dojść no ale przecież nie chce narażać swoich roślinek.


w tej sklepowej sagaretia przetrwa? nie przetrwa? bedzie żyła, ale słabo? Podpowiedzcie coś proszę.
Ostatnio zmieniony przez BRNK 2011-05-21, 13:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2011-05-21, 19:34   

Ja swoje sageretie trzymam w czystej akadamie i wg. mnie to najlepsze podłoże. Możesz jeszcze wymieszać trochę torfu odkwaszonego ze żwirkiem i piaskiem.
 
 
 
luzakk
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-11, 17:43   

a co będzie najlepsze do serissy ?
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-10-11, 20:47   

W czystej akadamie rośnie super.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
luzakk
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-11, 20:59   

po przeszperaniu Twojego bloga pomyślałem o samej akadamie , tylko masz ją rozłożoną partiami od tej warstwy drenażowej najgrubszej i tak analogicznie do samej góry mniejsze średnice czy może jakiś średni rozmiar ?
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-10-11, 23:37   

Miałem chyba 3 różne frakcje. Jak napisałeś, drenaż gruba, średnia i drobna.

Ważne jest, żeby przesiać wcześniej w celu pozbycia się pyłu.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
luzakk
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-16, 17:27   

a czy jak piszą na alledrogo ... akadama miękka i twarda , która jest lepsza ? czy użyć twardej pod drenaż a miękkiej juz jako normalną warstwę ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group