Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bardzo potrzebna pomoc w formowaniu :)
Autor Wiadomość
Loure
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-09, 15:00   Bardzo potrzebna pomoc w formowaniu :)

Jakieś 1,5 miesiąca temu dostałam takiego niby-bonsai'a. Nie mam pojęcia, co to za gatunek, zapewne jakaś odmiana ficusa, bo tak było napisane na nalepce :) próbowałam go podcinać, tzn. ucięłam mu sporo liści, ale strasznie szybko się rozrasta, upodabniając się niestety coraz bardziej do krzaka ;/ czy ktoś mógłby mi doradzić, co można by z nim zrobić, żeby ładnie, ciekawie wyglądał? Byłabym bardzo wdzięczna za wszelką pomoc. :)
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-05-09, 16:16   

Jest to fikus retusa zwany "Marchewa". Na forum jest dużo informacji na jego temat :arrow: http://www.przyjacielebon...orum/search.php
Osobiście odradzam próbowanie zrobienia z niego Bonsai. Pozdrawiam :roll:
 
 
 
secio 
Piotr Nowak

Pomógł: 39 razy
Dołączył: 10 Kwi 2009
Skąd: Krakow
Wysłany: 2009-05-09, 16:34   

Ja tak samo jak kolega odradzam :) .
 
 
 
Loure
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-09, 16:42   

A dlaczego nie może on być bonsai'em?
Jakbym mimo wszystko chciała spróbować, to co byście radzili zrobić?
To moje pierwsze "drzewko", więc chciałabym potraktować je trochę eksperymentalnie, tak, żebym następnego nie zepsuła... :)
 
 
secio 
Piotr Nowak

Pomógł: 39 razy
Dołączył: 10 Kwi 2009
Skąd: Krakow
Wysłany: 2009-05-09, 16:59   

Ja w tym drzewku przyszłości bonsai nie widzę. Ale wiesz potrzeba czasu. Teraz to sam bym nie wdziałbym co z tym drzewkiem zrobić. Najlepiej kub sobie fucusa beńjamina i na nim próbuj coś tworzyć.
 
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-05-09, 18:51   

"Bonsai to sztuka miniaturyzacji drzew." Bonsai ma przypominać drzewo rosnące w naturze. Może na nim najpierw naucz się utrzymać rośline przy życiu (podlewania, przycinania, nawożenia itd) a w między czasie poczytaj o formach.

Ponownie odsyłam do wyszukiwarki. O retusie jest masa informacji :!: :evil: :roll:
 
 
 
gope
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-09, 18:56   

A ja nie odradzam. Z kazdej rosliny mozna cos wyciagnac. Moja rada jest taka:
Pozwol rosnac, zasilaj nawozem, ustaw w jak najjasniejszym miejscu w celu szybkiego wzrostu. Nie przycinaj. Caly problem tego fikusa polega na braku proporcji pomiedzy dolna czescia (marchewa), a gorna czescia rosliny. Nie ma linii pnia, a wlasciwie jego kontynuacji od marchewy w gore. Na tym trzeba sie skupic w tym przypadku, wiec daj roslinie rosnac, wybierz najgrubsza galaz, skieruj ja w gore, buduj mase pnia ponad bulwa. W przyszlosci mozesz czesciowo zamaskowac marchewe, a wlasciwie przestrzenie w niej przez korzenie powietrzne, mozesz nimi budowac mase pnia ponad marchewa. Mozesz rowniez wykonac odklad, w polowie marchewy i odcinajac dolna czesc po ukorzenieniu, uzyskujac w ten sposob solidna baze pnia. Marchewa sluzy tutaj za pewnego rodzaju stelaz pod przyszla forme drzewka. Wszystkie te techniki wymagaja czasu, a przede wszystkim cierpliwosci. Mozesz sobie odpuscic i jak podpowiadaja koledzy nie zaczynac nawet z tym "brzydkim kaczatkiem", ja mimo wszystko sprobowalbym, chocby na zasadzie wyzwania, challenge'u :D , a nawet z tego wzgledu, ze ficus microcarpa nie jest w miejscu gdzie mieszkam latwy do zdobycia, jako roslina doniczkowa (jako powiginany dziwolag udajacy bonsai, rowniez rzadko spotykany).
Pozdrawiam i zycze powodzenia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group