Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Chcę otrzymać drzewko z pędu
Autor Wiadomość
Urban88
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-09, 20:59   Chcę otrzymać drzewko z pędu

( Wątek z 25.05.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).


Chciałbym odtrzymać nowe drzewko z pędu. Mam drzewko i chcialbym z niego uzyskac pęd. Jaki pęd najlepiej odciąc i jak go zasadzić w doniczce ??
Ostatnio zmieniony przez Olon 2006-08-09, 21:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-08-09, 21:00   

Witam
To zależy od drzewka. Niektóre łatwo sie ukorzeniają nawet jak wsadzisz badyl do ziemi , ale ja najczęściej stosuję taka metodę: wybieram z rośliny pęd gałązkę o interesujących kształtach , ucinam gdzieś w okolicy powyżej najbliższego rozgałęzienia , a następnie zostawiam na jakiś czas leżeć w cieniu ( około godziny jeśli roślinka jest z tych silniejszych , 15 minut jeśli jest z tych delikatniejszych , a np. klona to ostatnio od razu zanurzyłem w wodzie). Następnie zanużam w odstanej wodzie w wąskim naczyniu. Dalej to juz tylko czekanie kiedy i czy wogóle wypusci korzenie. Jak mają po kilka centymetrów ( korzenie) to umieszczam w przepuszczalnym i mało ubitym podłożu . Nie nawożę w danym roku. Na przyszły rok przesadzam do odpowiedniego dla danej roslinki podłoża i po kilku tygodniach zaczynam normalnie zasilać drzewko nawozami.
Ukorzenianie odciętych pędów najlepiej wychodzi na początku i podczas silnego okresu wegetacji ( polecałbym marzec kwiecień maj ) , oraz zależy od pogody w danym roku. Warto też sięgnąć po jakis kalendarz ogrodniczy z zaznaczonymi okresami , w których rośliny dobrze znoszą przesadzanie i dopasować sie do nich.
Tak wogóle to metod masz mnóstwo i każdy wtajemniczony mógłby podać Ci pewnie swój własny sposób. Dużo robi zbierane latami doświadczenie i praktyka.
Dodam tylko , że są jeszcze inne metody polegające na wykonaniu tzw. odkładu powietrznego lub ziemnego , ale wymagają juz trochę większego obycia. Jeśli Ty lub ktos byłby zainteresowany tą metodą to zajzyjcie na stronę , której banner umieszczony jest na tej stronie u góry po lewej.

Owocnego ukorzeniania !
 
 
Urban88
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-09, 21:01   

Dzieki za rade, bede musial sprobowac twojej metody.
 
 
Kurzy
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-09, 21:02   

Witam!

Odciolem ostatnio trzy cienkie galazki fikusa stojacego na klatce schodowej.

Jeden wsadzilem bezposrednio do wilgotnej ziemi a dwa do wody.

Z tego w ziemi nic nie wyszlo. Z jednego w wodzie tez nic nie wyszlo.

Trzeci ktorego wsadzilem do wody zaczyna wypuszczac jak mniemam korzonki (mniemam bo w zyciu nie widzialem jak to sie dzieje na wlasne oczy).

Wyglada to tak:

zauwazylem ze z pod kory z czesci galazki znajdujacej sie pod woda wysrastaja biale wyrostki.

Pytania:

Ile jeszcze czekac z przesadzeniem do ziemi?

nie da sie okreslic dlugosci tych korzonkow gdyz jak mowilem sa to swoistego rodzaju wyrostki ktore dopiero sie "wykluly".

Czy czekac az korzonki jerszcze sie rozwina w wodzie ?? jesli tak to mniej wiecej jakiej dlugosci??

Do jakiej ziemi go wsadzic? dysponuje zwykla ziemia do kwiatkow i akadama.

Dziekuje i pozdrawiam
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-09, 21:03   

Czekać aż korzenie będą miały po ok 5 cm. Posadzić do ziemi do kwiatów zmieszanej z piaskiem (zwykły żółty).
Pędy ficusa włożone do wody mają takie białe wyrostki, nie ze wszystkich powstają korzenie.
 
 
Dynia
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-09, 21:04   

Witam Jestem ŚWIEŻAKIEM bonsaiowcem Mam pytanie co do wkladania aby ukorzenic fikusy do wody. A co z metoda wlozenia pedu do torfu i pod słoik z tym? Dobra jest, czy lepsza z ukorzenianiem w wodzie?

Pozdr~~
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-09, 21:04   

Ja próbowałem 2 metody
1 metoda do szklanki z wodą - i po puszczeniu na łodygach -takich białych baniek oraz małych korzeni (3-5mm) wkładałem do ziemi
2 metoda - uciete gałązki od razu wsadzałem w ziemie -podlewałem lekko i spryskałem worek foliowy (słoik tez moze być -ale nie miałem takich szerokich otworków w słoikach zeby sie doniczki zmieściły)- co 3 dni wietrzyłem roślinki po 10-15 minut i pryskałem worek od środka - podlewać już nie trzeba bo wilgoć cały czas sie utzymuje i ziemia jest mokra -po około 4-6 tygodniach worek się sciąga i ma sie ukorzenione sadzonki

Zdecydowanie polecam tą drugą metode (z workiem -czy słoikiem) - poniewaz przyjmowanie się młodych gałązek jest 100%
Pierwsza metoda - mi na 10 przyjeły sie tylko 4
 
 
Dynia
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-09, 21:05   

^white_mtb napisał/a:

> Zdecydowanie polecam tą drugą metode (z workiem
> -czy słoikiem) - poniewaz przyjmowanie się
> młodych gałązek jest 100%
> Druga metoda - mi na 10 przyjeły sie tylko 4


W sensie chodzi Ci ze PIERWSZĄ metoda na 10 przyjęły się 4? Bo przy słoiku(folii) napisałeś, że metoda 100% ;-)

To jak jest wreszcie?
 
 
JoeEigo
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-09, 21:07   

Ani ta pierwsza a ni ta druga metoda jest blefem. ja wsadziłem tą drugą metodą i gnija mi gałazki.

MOD: Joe. Tekst nie jest jednoznaczny. Czy chodziło o to że "I ta pierwsza, i ta druga metoda jest blefem." ?? ? A może o to, że :"Ani pierwsza, ani druga metoda nie jest blefem"??? Sformułuj - proszę- wypowiedź tak abyśmy jasno rozumieli o co chodzi, a potem skasuj moje uwagi , ok ?
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-09, 21:08   

Już rozwiewam twoje wątpliwości niedowiarku ...
Te małe wsadzone ze 3 miesiące temu (wysokość? 3-5cm)- miałem jeszcze zdjęcie jedno jak specjalnie takiego malucha wykopałem z tej doniczki aby pokazać jakie malutkie,cieniutkie korzonki są -jak znajde fotke -to wkleje!

Drugie zdjęcie to aktualny wygląd 2 sadzonek siedzących razem - jutro zrobie zdjęcie fikusów -tez tych samych co są na 1 fotce- i zobaczysz jak szybko rosną.Te sadzonki sagereti które wstawiam na fotce 2 mają wysokość 40-50 cm? - dla porównania połozyłem zegarek, który nosze na ręku.

Jeżeli Tobie nie wychodzi to znaczy że:
-albo masz za słabo przepuszczalną ziemie -bez piasku i kamyków?
-albo lejesz jak nieco nierozgarnięty! - wystarczy raz podlać a gdy sciągasz worek co 2-3 dni wystarczy tylko spryskac -i to sam worek tylko bez rosliny i ziemi
-albo masz nie szczelny worek
-albo za słabo wsadzasz rośline do ziemi gdy chcesz ją posadzić ...

poniżej foto -(sorry ze takie duze)
1. 3 miesiące temu

2. dzień dzisiejszy


i jak pisze i powiadam - nie ma tu wiekszej filozofi aby takiego fikusa czy sageretie rozmnożyć - gorzej jest np z wiązem -ale tez rewelacja ...
 
 
nowy
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-26, 22:38   

A w jakich miesiącach można pobrać gałązki?
Czy pora roku ma jakieś znaczenie? Czy mogę to zrobić teraz w ferie?
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-01-27, 08:45   

Najwięcej zależy od tego jaki gatunek chcesz rozmnożyć. Generalnie najlepszymi porami na rozmnażanie są wiosna i lato (marzec-sierpień). Napisz nam jaką roślinę chcesz rozmnożyć, a my podamy Ci dokładniejsze informacje :!:
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
nowy
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-27, 12:41   

Myślałem o kasztanie, lub klonie
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-01-27, 13:26   

Zapomnij
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-01-27, 14:18   

Te gatunki rozmnażamy z nasion, a nie z sadzonek pędowych.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group