Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Białe robaczki w ziemi
Autor Wiadomość
Ro_ot
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 13:19   Białe robaczki w ziemi

( Wątek z 16.04.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

W ziemi niekoniecznie moich bonsai pojawily sie male biale cieniutkie robaczki, sa tez w ziemi wiekszosci kwiatów, moze wiecie co na to poradzic, moze jest jakis srodek co mógłby je zniszczyc???
Ostatnio zmieniony przez 2006-08-12, 13:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-08-12, 13:20   

Cześć

Jeśłi chodzi o te robaczki to zawsze staraj się opisać ich kształt i cechy szczególne ( długie nogi , skrzydełka , jakiś inny kolor w któryms miejscu , lataja , pełzają , biegają , pojawiły się jekieś dodatkowe symptomy typu: nalot , śluz , kropki , narośła , a jak tak to gdzie ) , oraz reakcja rośłin na ich obecność ( nic się nie dzieje , więdnie , usychają jakieś części , liście skarłowaciały , lub zmieniły kształt , albo coś się źle rozwija , czy wręcz deformuje ).

Jak mam strzelać , to zakładam że roślinki sobie żyją w najlepsze , robaczki mają kształt mikroskopijnej glisty , i jest ich mnóstwo , a szczególnie je widać podczas podlewania. Poza tym w pokoju pojawiły się małe czarne ruchliwe muszki. Czy mam rację ?? ?

Jeśli tak to są to ziemiórki.
Podstawowa rada to zlikwidować "rodziców". W tym celu kupujesz kilka lepów na owady w żółtym kolorku i ustawiasz je między rośłinami. Możesz też dodatkowo rozstawić żółte naczynia z wodą w poblizu roślin. Muszki lecą na żółte , wpadaja do wody i "amen". Tyko dodaj do wody kroplę jakiegoś płynu do mycia. Zmniejszy on napięcie powirzchniowe i spowoduje że muszki pójdą na dno i się nie wydostaną. Jełsi w doniczkach jest już aż biało od larw ( tak , te glisty to larwy tych muszek ) , to dobrze by było zastosować preparat KARATE ZEON 050 CS. Sprawdiłęm go i zadziałał rewelacyjnie. Możesz nawet zastosować o jakieś 20 % mniejsze stężenie niz zaleca producent. Na większych pojemnikach może się zdarzyć potrzeba powtórzenia zabiegu.

OCZYWIŚCIE NAJPIERW MUSIAŁBYM MIEŻ RACJĘ CO DO TWOICH ( LUB NIE TWOICH ) ROBACZKÓW.

Pozdro
 
 
Ro_ot
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 13:21   

powtórze jeszcze raz twoja wiedza jest wielka, robaczki sa dokladnie takie jak mówisz, tylko ze zadnych musze ja nie widze w poblizu kwiatów, kupilem jakis srodek, ktory podala mi sprzedawczyni po opisaniu tychze robaczków, firmy substral "tarcznik" w tabletkach które stosuje sie do podłoza.

co Ty na to???
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-08-12, 13:22   

No cóż ...

Nie wspominając juz nawet że tarczniki żerują głównie na liściach i łodygach powiem , że ten preparat

http://www.substral.pl/tarcznik.php

...raczej Ci nie pomoże.

Popatrz... to jest samica tarcznika ...



...a to dorosłe samce ( adult ) larwy ( crawler )...



...tutaj odmiana żerująca na cytrusach...




To natomiast jest dorosła ziemiórka ( może poprostu brałeś ją do tej pory za muszke owocówke , albo nie zwróciłeś uwagi , bo zazwyczaj pojawiaja się "na choryzoncie" pojedyncze okazy )...



...a to larwa o której mówię w poprzednim poście , przy czym tutaj ma rozmiary godzilli :lol: ...



a tak normalnie to ma z 1-2 mm długości

Sam oceń
Ostatnio zmieniony przez Olon 2006-08-12, 15:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gosia
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 13:25   

Oj to u mnie latają czasami takie muszki, ale ziemi się nie przyglądałam, chyba niezbyt dokładnie to robiłam. Natomiast zauważyłam coś innego. Na podstawce i na spodniej stronie doniczki są małe robaczki . Mniejszes ok. 1 mm mają kolor biały, a większe chyba starsze ok. 2 mm są szarawe i te starsze podskakują jak pchełki.
Wiecie co to??
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-08-12, 13:26   

Powiem krótko

To właśnie to !
Moje tez podskakuja. szczególnie te na podstawce.
 
 
Ro_ot
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 13:33   

dzieki za pomoc teraz wiem ze to sa ziemiórki na pewno, a o wiedzy tej pani w ogrodniczym nie chce sie wypowiadac

pozdrawiam
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 13:34   

siemacie

ten problem widze dotyka nie tylko mnie

na początku chciałem te badziewie (ziemiówki) zlikwidować opryskami -nie pomogło

bo te małe robale siedzialy dalej w ziemi i żarły moim drzewkom korzenie

ale znalazłem bardzo tani i bardzo skuteczny środek-sprawdzany kilkukrotnie -nie tylko na moich roślinach


DECIS 2,5 EC
-całą fiolke miesza sie na 1 litr wody i normalnie podlewa sie roslinki -nic im nie bedzie -problem dosyć szybko znika

ale przypominam!

jezeli macie je przy swoich drzewkach -to napewno (albo bardzo prawdopodobne) ze macie je tez na innych roślinkach (u mnie rozprzestrezniły sie po całym domu bardzo szybko -tak wiec zalecam podlanie wszystkich kwiatków tym preparatem

a nie bawić sie z tym lichem ...

bo co z tego ze podlejemy nasze drzewka ?-jak one bedą gdzie indziej -a jak preparat przestanie działac -znowu wrócą

wiec apeluje o to -bądzcie czujni!
 
 
Ro_ot
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 13:35   

White dzieki za nazwe tego srodka, musze go kupic zeby pozbyc sie tego dziadostwa

pozdro
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 13:36   

no spoko!


a co do tego srodka -kosztuje od 2 do 3,50zł
i raczej nie powinienes miec problemu z jego kupnem

powinni miec w kwiaciarniach lub sklepach ogrodniczych
 
 
Ro_ot
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 13:38   

srodek jest w dwóch buteleczkach, jak go rozcienczyc aby przygotowac gotowqy preparat???
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 13:39   

a no własnie

ja miałem w jednej malutkiej -juz rozmieszany

musiał byś podać co w tych butelkach jest?

jakie składniki -zeby potem wiedzieć jak mieszać

albo najlepiej wypytać w sklepie w którym to kupiłeś - skoro sprzedają muszą wiedzieć

AnnaDorota napisała:

"A do wyłapania postaci dorosłej ziemiórek polecam żółte tabliczki lepowe (ok. 7 zł za paczkę która starcza na dłuuuugo i na wiele doniczek). Przyklejają się do niej dorosłe latające owady. Warto zostawić taką tabliczkę na dłużej, bo w ten sposób jeśli zaaplikujemy środek na larwy do ziemi i tabliczkę na latające, większa szansa że pozbędziemy się ziemiórek na zawsze, a nie że jakaś jedna ukryła się gdzieś pod liśćmi i w krótkim czasie odnowi populację larw w ziemi i zabawa zacznie się od początku."
 
 
Ro_ot
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 13:40   

kupilem ten srodek o którym mówiles, sklada sie z 2,5% deltametryny(związek z grupy pyretroidów) i jest w buteleczce 4ml, a i jeszcze jedno ile razy trzeba podlac tym rozrobionym preparatem roslinki w domu, zrobilem to raz i na razie jeszcze sa te ziemiórki, jesli jest to wazne to w jakich odstepach czasu????
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 13:41   

ja kupiłem dwie buteleczki

rozrabialem łącznie dwie na 3 razy

po pierwszym podlewaniu tez były jeszcze te muszki -ale po drugim nie było nawet sladu

jedna butelka na jeden litr

a co do odczekania -miedzy dawkami -najlepiej 8-10 dni
 
 
Irt
Gość
Wysłany: 2007-06-05, 12:23   

Witam,

skutecznym (testowałam osobiście) środkiem NIECHEMICZNYM jest dokładne wyłożenie doniczek dosyć grubą warstwą czystego, wilgotnego piasku, koniecznie drobnego (idealny jest piasek do akwariów, można kupić w zoologicznym). Larwy nie będą w stanie opuścić doniczki po przepoczwarzeniu i zginą pod piaskiem, a owady dorosłe fruwajace nam po pokoju nie będą mogły złożyć jaj - ziemiórki składają jaja tylko w wilgotnej ziemi, w której są resztki organiczne. Całe tępienie trwa ok. tygodnia, piasek nie przeszkadza w podlewaniu i nawożeniu, trzeba tylko uważać, żeby w którymś miejscu nie odsłonił gleby.

Pozdrawiam :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group