Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ficus Benjamina "Natasha"
Autor Wiadomość
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2008-09-06, 13:57   Ficus Benjamina "Natasha"

Witam, chciałem przedstawic swojego ficusa i jednocześnie zapytac bardziej doswiadczonych o kilka rzeczy. Drzewko wygląda obecnie tak:


Przód


Tył

Ta gałązka na samym dole, jest do obcięcia, narazie sobie rośnie pracując nad grubością pnia, pozatym nie mam odpowiedniego narzędzia, żeby ją uciąć. Zastanawiają mnie natomiast 2 sprawy. Pierwsza to nebari - czy u ficusa wystarczy zakopać pień troche bardziej czy trzeba mu "pomóc" wycinając pasek kory przy pniu tak jak w przypadku outdoorów ?

I druga sprawa to czy pozwolić roślince jeszcze bardziej rozrosnąć się na boki czy poskracać gałązki, bo na obecną chwile górne gałązki są za długie. Wszelkie komentarze, sugestie i krytyka mile widziane :-)
 
 
 
Akamaru
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-06, 22:00   

Myślę, że powinieneś przyciąć górne gałązki i tym samym zwężać pień do góry - pozwalać mu grubieć trochę niżej :)
Moją sugestią jest to, że wszystkie Twoje gałązki idą na boki. Drzewko według mnie nie ma głębi, jest płaskie.
 
 
krysztof
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-07, 09:12   

Po układaj te galazki nadaj jakas forme. Zapowiada sie dobrze.
Może cos tu znajdzisz ciekawego.
http://www.bonsaihunk.us/...FicusForum.html
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-03-21, 11:28   

Odświeżam temat swojego fikusa, troche zarósł, niebawem czeka go przesadzanie i przycinka. Kiedy dojdzie do siebie pomyśle o kolejnym formowaniu, bo gałązki znowu zaczynają rosnąć w góre. Fotki:


Przód


Tył


Widok ogólny :)




Zdjęcia z góry nie zamieszczam bo i tak nic nie widać - góra strasznie zarosła. Mam natomiast pytanie. Przeglądając link podany przez Krzysztofa pomyślałem, że można wykonać szczepienie w miejscu między 2 a 3 gałązką bo tak jak ktoś zauważył drzewku brakuje głębi. Byłaby to gałązka idąca w tył wiec nie miejsce szczepienia nie byłoby bardzo widoczne. Jaki jest najodpowiedniejszy termin na takie zabiegi ?
_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
 
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-04-28, 19:53   

Po raz kolejny pozwole sobie odświeżyć temat. Miesiąc temu fikus był przesadzony, przyciąłem korzenie, posadziłem go troche wyżej. Dobrze to zniósł, wszystko jest ok.

Ponawiam pytanie o szczepienie - zdecydowałem się użyć gałązki, która jest na samym dole troche ją "wykręcić" i doszczepić przez zbliżenie. Wydaje mi się, że teraz jest na to dobry czas, ale wole się upewnić. Po jakim czasie gałązka zrośnie się na tyle, że będzie można ją uciąć przy pniu ? Czy zdrapywać korę, używać maści, czy pozwolić roślince działać całkowicie samodzielnie ? Czy ktoś robił coś podobnego na fikusie ?

Na koniec zdjęcie:




Pozdrawiam
_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
 
 
 
Azureus 
Piotr

Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 07 Lut 2009
Skąd: Katowice
Wysłany: 2009-04-29, 09:29   

Ja tak zrobiłem z chyba 6 gałęziami ;) i teraz rosną bez problemu więc zostaw to roślince sama da sobie rady ^^
_________________
Now I am become Death, the destroyer of worlds.
http://azureus89.deviantart.com/
 
 
gope
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-12, 00:47   

Jesli sie jeszcze nie zdecydowales to troche informacji o szczepieniu fikusow mozesz znalezc tutaj
Polecam ci ogolic z kory w celu odsloniecia i polaczenia kambium (miazgi) obu czesci rosliny i i spiac je razem paskami elektrycznymi. Osloniecie laczenia nie jest konieczne jesli polaczenie wykonasz starannie i obie obrane czesci beda dobrze pasowaly i przylegaly do siebie. Na przyjecie sie szczepu poczekaj do bujnego wzrostu galezi, powinna grubnac powyzej polaczenia szybciej niz jej dolna czesc, choc nie zawsze jest to zauwazalne. W zaleznosci od grubosci dostawianej galezi, zrosniecie sie obu zajmuje od 3 miesiecy, jesli roslina jest w dobrej kondycji i ma zapewnione optymalne warunki (podloze, nawoz, swiatlo)...
Pozdrawiam
Marcin (fikus fan)
Ostatnio zmieniony przez gope 2009-05-12, 00:55, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2010-03-19, 17:26   

Witam, odświeżam temat, obecnie fikus prezentuje się tak:

_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group