Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
drewno na dai
Autor Wiadomość
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2010-05-03, 18:10   drewno na dai

witam
Chciałbym sie dowiedzieć jakie gatunki drewna nadaja sie na zrobienie dai do suiseki?
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-05-04, 07:00   

Każdy
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
GrzeCh
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-04, 11:11   

nie kazdy gatunek, twarde drewno, jeżeli chcesz zrobic dai nie idz na latwizne . Twarde drewno jest lepsze do obrobki
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2010-05-04, 15:31   

tego sie domyslałem ale chodzi mi o konkretne gatunki...na pewno dab ale co jescze?
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-05-04, 15:55   

Nie jest prawdą, że każde drewno nadaje się na dai. Pierwszy lepszy przykład, jaki mi się nasunął na myśl:sumak.
Generalnie dai musi komponować się z kamieniem, być jego integralną częścią. Z jakiego drewna zrobimy to tak na prawdę kwestia indywidualna dla każdego kamienia. Są kamienie, do których dai jest tylko "tłem", ale są i takie gdzie struktura słoi dopełnia obraz. Dlatego nie jest ważne jakiego drewna użyjemy lecz również jak je obrobimy-kierunek słoi. Drewno twardsze jest gorsze w obróbce, bo jest przy ręcznej robocie pochłania więcej czasu, ale za to ma o wiele ładniejszą strukturę niż drewno iglaste no i jest trwalsze. Z twardych drzew to generalnie liściaki:dąb, buk, jesion, robinia. Do tego jeszcze cała rodzina różowatych czyli róże, głogi, drzewa owocowe (wiśnie, czereśnie, śliwy itd.) Jeżeli chodzi o walory estetyczne to bardzo ładnie prezentują się właśnie drzewa owocowe, ale tak jak już napisałem nie do każdego kamienia pasują.
_________________
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2010-05-04, 18:59   

O i własnie o to mi chodziło Ronin, akurat mam pod reka drewno robini i niedawno scietego jesiona....nadawało by sie czy trzeba czekać az wyschnie? bo kamyczek taki sobie, w necie sa o wiele ladniejsze te japonskie ale jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma... pozatym dai chyba bym jeszcze bejcą poleciał orzechową...a potem lakier...
zdjecie kamyczka...tak jak mowiłem z kamykiem szału nie ma ale to moja pierwsza próba z suiseki...
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
 
 
GrzeCh
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-04, 20:25   

http://wog-bonsai.blogspo...-dan-ischi.html
luknij tu
, moze cos to tobie da
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-05-05, 06:50   

Maciek nie chodziło mi aż o tak ekstremalne gatunki. Chodziło mi raczej o drewno z naszych lasów i sadów, ładne dai da się wykonać i z sosny czy świerku wybierając odpowiedni kawałek deski oczywiście trzeba przy wykończeniu włożyć troszkę więcej pracy, więsej warstw lakieru, szlifowania i polerowania niż u gatunków twardych jak dąb czy buk.
Longi powinno wschnąć bo może popękać lub się wypaczyć.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2010-05-05, 15:09   

Wydaje mi się że sosnowe nie za bardzo się nadaje, bo lubi się kruszyć i czasem odpadać mogą spore kawałki (chce się przyszlifowac dłutem kawałek a poleci cała warstwa). Nie wiem czy sie nadaję drewno jabłonowe...bo niestety dostep mam tylko tak jak mówiłem do robiniowego, jesionowego i wspomniane wcześniej jabłonowe. Podobno dobre jest też czereśniowe lub wiśniowe ale wątpie żeby takie dostać, przecież do sadu nie pójde i nie wytne jakiegoś drzewka...
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-05-06, 06:34   

Dlatego napisalem, że przy sosnowym trzeba troszke się namęczyć ale dla frezarki jest lekko i nie potrzeba super frezów. Jesion super słoje i dość twarde mam na podlodze deski.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2010-05-06, 14:52   

niestety nie posiadam frezarki, tylko dłuta młotek i papier scierny...
jesionowe mam ale musi jeszcze schnąć, w tym czasie próbuje robić dai z robiniowego, a potem jak wyschnie juz bede miał jako takie informacja, doświadczenie co robić a czego ni przy dłubaniu dai zeby jak najlepiej współgrało z kamieniem...o efektach na pewno napisze, ale za jakiś czas bo ręcznie długo sie pewnie schodzi z tym....
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
 
 
GrzeCh
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-06, 16:20   

czesc. patrzyłeś moze łaskawie na mój blog? napisałem tam z grubsza jak się wykonuje dai,a jak znajde troche czasu napisze w Twoim temacie wiecej. Nie ma takiej opcji, że przy rzeźbieniu kombinujesz jak ma wyglądać dai, to trzeba rozysowac widziec w glowie. :-)
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2010-05-06, 19:37   

czytałem czytałem, ;-) a wracając do dai, znalazłem inny kamien i ma niemalze idealnie płaska powierzchnie od dolu, widocznie dostał kiedys nożem od kosiarki do sadu lub jakims innym urzadzeniem podczas prac polowych. kładlem ten kamień na krazek drewna odrysowałem i dłubałem dłutkiem...to narazie próby, majace na celu przybliżenie mi jak mniej wiecej sie za to zabrac i w jakiej kolejnosci robic kolejne czynności. jutro wrzuce zdjęcia i zobaczycie jak mi to idzie...
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
 
 
GrzeCh
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-07, 09:36   

orzech, mahon, tek, wiśnia, zelkow, klon, dab, pigwowiec. Drewno twardsze rzezbi sie trudniej , ale efekt koncowy jest lepszy, jest gladsze, czesto nie wymaga dalszej obrobki wygladzajacej, nie wypacza sie tak jak miekkie. ścianki, nożki sa na to pewne zasady i proporcje grubosci, wysokosci, mysle ze bez odpowiednich materialow teoretycznych trudni jest sie poruszac w tej kwestii. pokazales kamien, nie bede sie wypowiadal na jego temat, ale tu tez panuja reguly o wiele bardziej scisle niz w dai. Fajnie , ze chce Ci sie za to zabrac , ja chcialem miec jeden kamys to wystrugalemn dai z orzecha, moze kiedys wiecej, ale nie ciagnie mnie to tak jak bonsai, zycze powodzenia
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2010-05-07, 12:37   

GrzeCh napisał/a:
ścianki, nożki sa na to pewne zasady i proporcje grubosci, wysokosci

no właśnie o to chciałem się zapytać, jest jakaś zależność miedzy wysokością kamienia a dai? jakieś konkretne liczby

GrzeCh napisał/a:
pokazales kamien, nie bede sie wypowiadal na jego temat, ale tu tez panuja reguly o wiele bardziej scisle niz w dai.


kamień jak kamień, nie nadaje się?
jak go zobaczyłem był odwrócony i widoczna była druga strona, później wstawię foty z drugiej strony kamyka... Poza tym zdjęcie trochę przekłamuje jego rzeczywisty wygląd może to ze względu na moje, a raczej brak umiejętności fotografowania... :-(
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
Ostatnio zmieniony przez loongi 2010-05-07, 12:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group