Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwszy Bonsai - jakiego polecacie ?
Autor Wiadomość
najtel
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-27, 16:58   Pierwszy Bonsai - jakiego polecacie ?

Witajcie.
Chcę zakupić swoje pierwsze drzewko Bonsai i potrzebuję Waszej pomocy. Moglibyście mi polecić jakiś sklep w Warszawie, bądź aukcjie allegro, gdzie w granicach ok. 100 zł kupię swoje pierwsze drzewko ? Zależy mi na tym, zeby długo pozyło, także musi byc banalne w hodowli. Najmniej chciałbym fikusa, za to najbardziej podoba mi się klon. Prosze, pomóżcie mi coś wybrać :-P
 
 
Arrrr 
Arkadiusz Poźniak


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lut 2008
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-05-27, 17:19   

Zajedź na ul. Polczynska 120 A w warszawie. Ktoś Ci na żywo wszystko wytłumaczy i kupisz sobie jakieś drzewko.
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2010-05-27, 17:45   

Równie dobrze możesz już zacząć poznawać takie gatunki jak serissa/sageretia/wiąz/ligustr/carmona, poczytać o nich, zobaczyc jak wyglądają aby móc wstępnie podjąć decyzję które drzewko byś chciał. Drzewek banalnych w hodowli nie ma- każde ma swoje wymagania.
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Czarnecki 2010-05-27, 17:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
najtel
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-27, 19:13   

Z drzew, które mi poleciłeś najbardziej podoba mi się wiąz. Swoje drzewko chciałbym przycinać w przyszłości na taki styl, gdzie zieleń jest rozmieszczona piętrowo. Nieznam jeszcze fachowej nazwy.
Zastanawiam się jeszcze nad klonem - myslicie, że będzie dobry dla początkującego ?

A na Połczyńską pewnie zawitam :) Mam nadzieje, ze ceny tylko niebedą jakies duże tam, bo na pierwsze drzewko nie chce wydawać więcej niż ~150 zł, bo boję się że je moge szybko zmarnować :P

I czytałem, że wiąz najlepiej jest hodować outdoor, ja niemam niestety ogrodu, tylko balkon na 3-cim piętrze w lato ładnie promienie słoneczne na niego dochodzą. Może tam stać ? Czy może lepiej gdzies w domu ? Bo rozumiem, że np. na biurku bonsai niema szans przeżyc, bo za mało światła ?

I czy np. bonsai może sobie stać kilka miesięcy na balkonie i kilka miesięcy w domu, czy nielubi takiego przenoszenia ? Bo jesli nie, to oczywiście zdecyduje, czy parapet czy ten balkon o którym wspominałem.
Aha i jak dokładnie rozpoznac, czy mo bonsai to nie będzie"marchewa" ?

Sorki, że taki grad pytań, ale naprawdę mnie to zainteresowało :-P
Ostatnio zmieniony przez najtel 2010-05-27, 21:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-05-28, 07:03   

Najpierw uzupełnij swoje dane.
Klon nadaje się tylko na balkon, co do wiąza sa podzielone zdania, na Połczyńskiej marchewy ci nie wetkną.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
najtel
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-28, 12:40   

Dzisiaj w arkadii widziałem pieknego klonika. Myslicie, ze klon jest dobrym wyborem dla nooba ?
Ostatnio zmieniony przez najtel 2010-05-29, 23:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-05-30, 13:37   ...

Klon na początek to moim zdaniem zły wybór :) wymagająca roślina.

Polecam na start coś do mieszkania np ligustr. Jest bardzo łatwy w utrzymaniu. Częste przyrosty pozwalają na zabawę z wyglądem. Serissa na początek to także zły pomysł, jest to dość wymagająca roślina. Wiąz jest łatwy w utrzymaniu ale jako outdoor. W mieszkaniu różne przygody ludzie mieli :) Carmona jest dość łatwa w utrzymaniu... Sam zdecydujesz. Jeśli tylko chcesz to sobie poradzisz z roślina. Trzeba tylko czytać i chłonąć wiedzę a tutaj na forum masz jej pod dostatkiem ;]

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
najtel
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-30, 13:44   

W takim razie jestem już na sto procent zdecydowany na wiąza drobnolistnego :)
Jeszcze tylko niemoge zdecydować, czy trzyma go jaki in czy outdoor.
Jako outdoor może poprostu stać cały czas na balkonie ? W zime trzeba go jakoś chronić ? Jak to z nim jest ?
Bo właśnie co do wiąza to czytałem rózne opinie.
A w sumie mi to obojętnie, czy będzie w mieszkaniu na parapecie, czy na balkonie :)
Pozdrawiam
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-05-30, 16:25   

Proszę uzupełnić profil

Na forum wielokrotnie pisano jak zimować wiązy. Trochę własnego wysiłku...
 
 
najtel
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-30, 17:19   

Spoko, profil za momencik zupełnie.

Co do zimowania wiązów to już znalazłem, że trzeba im zrobić takie pudełko z trocinami :)

A czy bonsai wiąz kupiony w takiej np. ikei, czy obi jest w ogóle coś warty ?
Bo ja jestem początkującym, to myśle że takie drzewko byłoby dla mnie dobre...
A jakie jest Wasze zdanie na ten temat ?
Bo szczerze, to niebardzo mam gdzie kupić to swoje drzewko, oprócz tkakich marketów. chce dać za nie okolo 60 zł teraz, bo sie nieumiem tym jeszze opiekować i nie chce zmarnować :(
I na co zwracać uwage przy wyborze ?
 
 
najtel
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-31, 16:37   

http://www.fokus-bonsai.p...uct&prod_id=284
Warto ?
To jest wiąz drobnolistny ? Co to znaczy "Ulmus" ?
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Czarnecki 2010-06-05, 12:21, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-06-25, 15:32   

Ulmus to wiąz.

Nie umiem Ci doradzić czy warto. Zależy czy to jest dokładnie to drzewko które przedstawia zdjęcie czy może jest to przykładowa fotka.

Najlepiej jak popatrzysz na podstawowe style bonsai. Wybierzesz sobie który najbardziej Ci się podoba i w sklepie poszukasz materiału który byłby do tego właśnie stylu najlepszy.

Oczywiście rośliny z Ikei, Castoramy czy innych marketów są sprzedawane masowo więc nie są one idealne w dniu zakupu ale nic nie stoi na przeszkodzie aby drzewko z Castoramy dorównało innym roślinom z mniej masowych sklepów.

To Ty je pielęgnujesz, kształtujesz i nadajesz charakter więc nic Cie nie ogranicza ;)

Zimowanie - może wiąz stać na dworze ale doniczkę trzeba grubo obsypać korą, torfem lub czymś podobnym i dokładnie osłonić od wiatru. Temperatury -15 wytrzyma spokojnie ale gdy mrozy sięgają -25 stopni robi się bardzo ryzykownie. Ja dla wiązów przygotowałem skrzynkę obłożoną styropianem + warstwa wentylowanego powietrza i w takim konspekcie je zamykam na zimę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
stachu
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-25, 19:52   

widzę że sklep fokus zszedł trochę z ceny bo jeszcze jakiś miesiąc temu ten sam wiąz (były pod nim te same komentarze) był za 70 zł. Musisz tam zadzwonić i zapytać czy to ta konkretna roślina ale chyba nie koniecznie bo jest informacja ze na magazynie jest 46 sztuk więc to nie musi być ta roślina. Ale jeśli było by to coś w tym stylu to myślę że warto za tą cenę bo w markecie ciężko taką roślinkę wstępnie uformowaną znaleźć i żeby jeszcze była w miarę dobrej kondycji.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group