Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Moje pierwsze drzewko - wiąz drobnolistny
Autor Wiadomość
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2010-08-30, 19:28   Moje pierwsze drzewko - wiąz drobnolistny

Po pierwsze z racji, że jestem nowym użytkownikiem chciałbym się przywitać - cześć wszystkim.

Od 5 dni jestem posiadaczem wiązu drobnolistnego zakupionego w markecie. Po zakupie oczywiście przeczytałem co to za drzewko, jak je pielęgnować, itd. Jednakże chciałbym zasięgnąć porady osób znających się na bonsai (i nie mówię tu o żółknących liściach, które opadają, bo wyczytałem, że przyczyną może być chociażby to, że drzewko zostało przeniesione w nowe środowisko) - zerknijcie na zdjęcia mojego drzewka i powiedzcie czy:

- coś wg Was jest z nim nie tak (za mała doniczka, jakieś objawy choroby, etc.)?
- jakie zabiegi estetyczne wykonać?
- czy moje drzewko zostało uformowane w jakimś stylu?
- czy te żółte listki powinny same opaść czy lepiej jest (jak w przypadku niektórych kwiatów) oberwać je żeby nie pobierały soków?
- czy wg Was drzewko ma wystarczająco dużo światła (stoi na komodzie w sypialni przy zachodnim/zachodnio-północnym oknie)?

Z góry wielkie dzięki za wszelkie opinie.

IMG00024-20100830-1841.jpg
Plik ściągnięto 981 raz(y) 147,1 KB

IMG00019-20100830-1837.jpg
Plik ściągnięto 964 raz(y) 231,49 KB

IMG00022-20100830-1838.jpg
Plik ściągnięto 958 raz(y) 155,02 KB

 
 
Maciej Chochla
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-30, 19:51   

wro_bel napisał/a:
- coś wg Was jest z nim nie tak (za mała doniczka, jakieś objawy choroby, etc.)?

Dowiesz się tego jak wyjmiesz drzewko z doniczki. Będziesz widział czy korzenie są białe, czy ciemne i gnijące. Zdejmij mech z elementów drzewka. Jak już podniesiesz, to będziesz widzieć czy na dnie jest jakiś drenaż, oraz czy otwory drenażowe zabezpieczone są siatką. Konkretów poszperaj na forum Przesadzanie i Podłoża i w literaturze. Znajdź jakąś szerszą podstawkę, równie płytką, lub płytszą, w celu zapewnienia ruchu powietrza poniżej otworów drenażowych.

wro_bel napisał/a:
- jakie zabiegi estetyczne wykonać?

Woda destylowana, miękka ściereczka, ewentualnie bardzo miękka szczoteczka do zębów. Delikatnie przemyć i wyczyścić korę, bo ma rdzawe ślady po drucie, białe po kamieniu z wody.

wro_bel napisał/a:
- czy moje drzewko zostało uformowane w jakimś stylu?

Bankan. Ale taki marketowy bankan. Jak bardzo będziesz chcieć to da rade nawet zrobić z tego Moyogi sensowne, ale to będzie wymagać czasu i szczęścia do nowych gałęzi.

wro_bel napisał/a:
- czy te żółte listki powinny same opaść czy lepiej jest (jak w przypadku niektórych kwiatów) oberwać je żeby nie pobierały soków?

..? Żółty liść nie pobiera soków, bo nie pobiera wody. A na pewno nie w ilościach, które w jakikolwiek sposób zmieniłyby gospodarkę wodną rośliny. Rób co chcesz, z tym, że przyjrzyj się im, by określić czy pożółkły same z siebie, czy są oznaką zbyt małej ilości wody, lub zbyt małej ilości powietrza w mieszance.

wro_bel napisał/a:
- czy wg Was drzewko ma wystarczająco dużo światła (stoi na komodzie w sypialni przy zachodnim/zachodnio-północnym oknie)?

Słońce to dla dowolnej zieleniny = jedzenie. Lubisz jeść ? Drzewka tak, dlatego rosną na dworze, gdzie mają go dużo. Słońca powinny mieć ile się da. A wiąz tak naprawdę najlepiej czuje się na dworze. Na południowy parapet i czytaj o zimowaniu we wnętrzach, lub za południowe okno do skrzynki i czytać o zabezpieczaniu przed wiatrem i bardzo niskimi temperaturami.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group