Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
styl hokidachi
Autor Wiadomość
sain1 

Dołączył: 17 Paź 2010
Skąd: delacruz
Wysłany: 2010-10-17, 00:49   styl hokidachi

witam
chcialbym sie dowiedziec co sadzicie o tym by carmone uformowac na styl hokidachi. Czy uwazacie to za dobry pomysl czy moze lepiej poszukac jakiegos innego drzewka? czy korona carmony bedzie odpowiedno zageszczona przy odpowiednim pielegnowaniu do tego stylu.
Bedzie to moje 2 drzewko.z groy dziekuje z opinie
 
 
stachu
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-17, 10:25   

jak najbardziej karmona się nadaję zresztą większość liściaków się nadaję do tego stylu z tym że w brew pozorom ten styl wcale nie jest łatwy i drzewko musi mieć też predyspozycje odpowiednio gruby pień i silne nebari. Sam kształtuję od roku fikusa beniamina w hokidachi i wiem jak trudno jest odpowiednio ułożyć miotełkę i nie jest to tak że efekt jest od razu musisz potem przynajmniej dwa sezony zagęszczać koronę. Może wstaw zdjęcie tej karmony to coś więcej da się powiedzieć
 
 
sain1 

Dołączył: 17 Paź 2010
Skąd: delacruz
Wysłany: 2010-10-17, 11:17   

drzewko ma bardzo gruby pien okolo 3cm, uksztalotwane jest na kulke. bede sciagal galezie do poziomu aby uzyskac efekt jak w zalaczonym zdjeciu ( mam nadzieje ze udalo mi sie je zalaczyc) Jedyne moje obawy to to ze carmona moze nie miec tak gestego ulistnienia jak prezentowane drzewko i nie da to takiego ladnego efektu dlatego sei zastanawialem czy brac ta juz troche uksztaltowana carmone ze szkolki bonsai czy moze pojechac po jakas sadzonke innego typu drzewka do szkolki ogrodniczej.
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-10-17, 12:50   

Wszystko zależy od materiału. To wcale nie jest takie proste, stworzyć drzewko w tym stylu, Grubość to pojecie względne, chodzi o proporcje, odpowiednie nebari tworzy się latami, a korona nawet kiedy będzie odpowiednio gęsta i rozgałęziona, ciągle musi być redukowana, gdyż żaden z konarów nie może silnie dominować względem innych. (w praktyce oznacza to wycinanie silnych gałęzi u ich nasady i prowadzenie nowych). Styl to poniekąd zasady których należy przestrzegać, ale aby roślina wyglądała pięknie i przede wszystkim naturalnie potrzeba czasu, wyczucia, wyobraźni i ogromnego wkładu pracy.
Wrzuć jakieś zdjęcia albo wybierz się z materiałem na jakieś konsultacje albo warsztaty. Ktoś doświadczony oceni drzewko pod kątem tego stylu i podpowie Ci co dalej. Na podstawie zdjęcia tez można porozmawiać ale z reguły real weryfikuje wszystko. Nawet najlepsze zdjęcia budują tylko pewne odbicie które w rzeczywistości jest fałszywe i nie można całkiem na nim polegać. Niektórzy to właśnie wykorzystują, aby zatuszować wady, ale to już inna kwestia. W każdym razie, jeśli wrzucasz jakieś zdjęcia, a na ich podstawie ktoś formułuje rady, opinie to miej na uwadze, że nie muszą one być zawsze trafione ze względu na przekłamania tego, jedynie obrazu rzeczywistości.
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
sain1 

Dołączył: 17 Paź 2010
Skąd: delacruz
Wysłany: 2010-10-18, 00:08   

niestety narazie nie mam mozliwosci wrzucic zdjec. bardziej chodzilo mi o to czy carmona nadaje sie na uzyskanie takiej gestosci by nie bylo przeswitow i ta miotla wygladala podobnie jak na zdjeciach. drzewko bede konsultowal bo wlasciwie jak mowilem kupuje je w szkolce bonsai tylko poprostu zastanawialem sie czy do uzyskana efektu ze zdjecia odpowiednia bedzie carmona i czy da rade uzyskac z niej taki efekt wolno stojacego drzewka czy mzoe jednak jest drzewkiem ktore ma zbyt male ulistnienie i zbyt male ugalezienie i czy na pewneo da rade uzyskac to mocno rozgalezienie w przypadku tego typu drzewka.
 
 
stachu
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-18, 18:17   

moim zdaniem nie ma żadnego problemu przy odpowiednim przycinaniu powinna się tak zagęścić że efekt będzie fajny.
 
 
sain1 

Dołączył: 17 Paź 2010
Skąd: delacruz
Wysłany: 2010-10-18, 21:06   

czy uwazacie ze cena 150zl za uksztaltowane 10 letnei drzewko to normalna cena? chodzi o carmone.kupuje w szkolce bonsai. tak sie zastanawailem bo dzisiaj widzialem carmone fakt z pniem w stylu nieregularnym czyli nie taki jak szukam w sklepie ogrodniczym za 35zl no i chyba mlodsza bo mialo dosc cienki pien.
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-10-19, 06:53   

zobacz ile taka carmona kosztuje w szkółce, to znaczy z takim cienkim pniem. Kupując w dobrej szkółce masz pewność, że drzewko jest zdrowe i w dobrej mieszance, a poza tym nie wiedziałem, że w delacruz płaci się w złotych :-o :-o :-o
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
sain1 

Dołączył: 17 Paź 2010
Skąd: delacruz
Wysłany: 2010-10-22, 18:29   

wrzucam akutalne zdjecia drzewka, co myslicie? drzewko ma troszke ponad 30cm, porobione zostaly odciagi i czekamy do wiosny. jezeli macie jakies spostrzezenia z checia wyslucham :)
 
 
stachu
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-22, 18:57   

rzeczywiście pień spory. Doradziłbym przesadzenie do większego pojemnika na czas kształtowania na 2 latka wtedy będą szybsze przyrosty. W sezonie jak będziesz nawoził to się ładnie zagęści i powinno być wszystko ok :)
pozdrawiam
 
 
sain1 

Dołączył: 17 Paź 2010
Skąd: delacruz
Wysłany: 2010-10-22, 19:38   

tak tez myslalem o przeasadzeniu na wiosne. mam nadzieje ze wszystko da rade uksztaltowa, jedyne co mnie razi to krzywy pien ale wlasciwie to wszystko ma swoj urok :) czekam na dalsze spostrzezenia :)
Ostatnio zmieniony przez sain1 2010-10-22, 20:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-10-23, 00:08   

Ja bym przesadził tę biedną roślinkę natychmiast.

Proszę przestrzegać zasad ortografii i interpunkcji...
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez SirDejw 2010-10-23, 00:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
sain1 

Dołączył: 17 Paź 2010
Skąd: delacruz
Wysłany: 2010-10-23, 14:52   

aktualna doniczka ma 24 cm na 14,5 cm wg Was do doniczki jakiej wielkosci powinnieniem przesadzic drzewko?
 
 
ItalianCopper 
Mateusz


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Sie 2010
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-10-23, 22:48   

Objętościowo tak 3-krotnie większą proponuję. Na razie nie musi być do Bonsai, niech się rozrośnie dziecina
_________________
Jeżeli nie wiesz co to jest baner reklamowy zapraszam do zapoznania się z ofertą drukarni wielkoformatowej.
 
 
sain1 

Dołączył: 17 Paź 2010
Skąd: delacruz
Wysłany: 2010-10-23, 23:44   

ale juz rzeczywiscie teraz czy na wiosne?czy w takim razie jak wezme doniczke 3razy wieksza to nie bedzie problemow pozniej z przesadzeniem do doniczki pytkiej o bonsai? az tak obetne korzenie? i mam jeszcze pytanie nei zwiazne z tematem jak czesto nawozicie drzewka bio goldem w zime i po zimie bo znajduje rozne opinie. z gory dziekuje za odpowiedz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group