Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prowadzenie ficusa benjamina
Autor Wiadomość
tusiek383
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-03, 15:32   Prowadzenie ficusa benjamina

Witam!!
Macie jakiś ciekawy pomysł na mojego ficusa??
Pierwsze drzewko, więc polegam na Waszej wiedzy i fachowych poradach. Kolejne będę robił sam.
 
 
komski
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-03, 16:25   

Jak się nie mylę jest to fikus wiandi który jest ciężki do formowania z powodu swojej kruchości.(łatwo się łamie)
 
 
tusiek383
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-13, 10:55   

Nikt nie ma pomysłu??
 
 
patokk
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-13, 13:38   

Niestety na mojej co, jak, kiedy, nie możesz jeszcze polegać ale wizualnie to proponował bym ci zrobić z niego "miotelke"
Styl ten jest prosty jak na początek i twój ficus raczej się nadaje.

Poszukaj więc na początek zdjęć oraz opisu stylu Hokidachi to na pewno ci się rozjaśni;)
pozdrawiam
 
 
Filip_CK
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-13, 19:07   

Co jak co, ale o miotełce że jest prosta raczej powiedzieć nie można. Poza tym materiał nie bardzo na miotełkę. Gdyby to było moje drzewko pokusiłbym się o usunięcie lewej gałęzi, zmianę kąta nasadzenia i próbę wyprowadzenia nowego kształtu z prawej gałęzi jako nowego pnia.
Ostatnio zmieniony przez Filip_CK 2010-05-09, 15:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
stivd 
Dawid

Dołączył: 01 Mar 2010
Skąd: Jasło
Wysłany: 2010-04-14, 11:01   

Ja bym odciął lewą gałąź i uformował fikusa w stylu kaskadowym, bardzo fajny materiał na ten styl. :spoko:
 
 
tusiek383
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-16, 09:27   

A może Fukinagashi.
Z tego lewego pnia można byłoby zrobić taki niby uschnięty. Jak to się profesjonalnie nazywa??
 
 
stivd 
Dawid

Dołączył: 01 Mar 2010
Skąd: Jasło
Wysłany: 2010-04-16, 11:30   

Proszę obejrzyj sobie tą stronę - zdjęcia fikusów w różnych stylach:
http://www.bonsaihunk.us/...ndsBonsai1.html
 
 
tusiek383
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-16, 12:53   

Byłoby coś takiego jak dolny obrazek z 14 strony z tego adresu, tylko, że z tą lewą martwą częścią gałęzi.

Dziś kupiłem dodatkowo sosnę i będę próbował sadzić na skale ;)
 
 
stivd 
Dawid

Dołączył: 01 Mar 2010
Skąd: Jasło
Wysłany: 2010-04-16, 21:51   

Na pewno będzie super a ta lewa martwa część gałęzi to JIN ;-) .
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2010-04-17, 10:00   

o ile mi wiadomo to jiny sie robi tylko na roslinach iglastych, na liscistych rzadko sie spotyka a w dodatko to jeszcze indoor roslina jest wiec jakos mi to nie pasuje..
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
 
 
tusiek383
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-17, 11:06   

No w sumie to brzydko by wygladało.

A można rafię zastąpić czymś innym??
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2010-04-17, 18:24   

rafia to rafia. można ja zastępować ale czy jest sens? w każdej (tak mi sie wydaje) kwiaciarni albo jakims markecie ogrodniczo budowlanym powinna byc.
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
 
 
tusiek383
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-09, 21:59   

Tak dziś wygląda mój fikus:


Będę musiał dziada wyprostować, bo niedługo wywali doniczkę. Przyda mu sie też fryzjer :)
Ostatnio zmieniony przez tusiek383 2010-12-09, 22:00, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
greg 
Grzegorz Koszelnik

Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 16 Sty 2010
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-12-10, 23:54   

Tusiek moim skromnym zdaniem możesz długo bawić się w przycinanie i pielęgnowanie go ale roślina nadal będzie wyglądać jak kwiatek doniczkowy - bez obrazy. Ciekawym elementem rośliny jest niewątpliwie ruch pnia.

Roślina ma zachwiane proporcje jeżeli chodzi o grubość pnia i wielkość części zielonej. Jedynym rozwiązaniem jakie widzę jest mocne skrócenie i budowa gałęzi od zera. Potrzebne jest radykalne cięcie - fikus odbije wtedy wieloma nowymi odrostami i na tym etapie możesz zaplanować nowe gałęzie. Miałem kiedyś fikusa, w zasadzie to nadal mam, który wysechł na wiór stojąc na słońcu przez kilka dni, stracił wszystkie gałęzie ale ok 2 tygodnie później wypuścił masę nowych gałązek.

Wirt nie jest może najlepszy ale pokazuje prowadzenie pnia, które możesz uzyskać stosunkowo szybko.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group