Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czarne maleńkie robaczki w ziemi.
Autor Wiadomość
disizmi
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-13, 10:30   Czarne maleńkie robaczki w ziemi.

Dzisiaj zauważyłam w ziemi paru roślin po podlaniu, że na wierzch zaczęły wychodzić maleńkie, prawie mikroskopijne całe czarne lub ciemno-siwe robaczki z wieloma nogami. Wyglądają jak przędziorek lub dobroczynek, ale nie są ani białe ani czerwone, tylko właśnie czarne, więc nie mam pojęcia co to jest... Rośliny wyglądają na zdrowe, nie ma problemów z liśćmi. Te robaki przypominają małe pajączki lub kleszcze - mają takie okrągłe odwłoki. Było ich dość dużo, ale po chwili wszystkie się schowały, jak chciałam zrobić im zdjęcia, a grzebiąc ziemi na powierzchni doszukałam się zaledwie jednego, któremu nie udało zrobić się zdjęcia. Czy ktoś ma pojęcie co to jest? I przy okazji zapytam, po czym jeszcze można odróżnić przędziorka od dobroczynka poza kolorami - które i tak wydają mi się niejasne, bo nieraz znajduję zdjęcia pomarańczowych dobroczynków, a nieraz pomarańczowych przędziorków, więc już się pogubiłam w tym, jak je odróżnić...

Dodatkowo napiszę, że te robaki nie podskakują ani nie latają, tylko chodzą szybko po ziemi. Nie ma ich na roślinie. Dziękuję za wszelką pomoc. :->

Napiszę jeszcze, że wilgotność w pokoju wynosi około 67% - przędziorki ponoć nie lubią wilgotności.
Ostatnio zmieniony przez disizmi 2010-08-13, 10:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
disizmi
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-13, 14:07   

złapałam jednego, ma dosłownie 0,5mm, trzymam go teraz w słoiku. Oto najlepsze zdjęcia po wykadrowaniu, jakie udało mi się mu zrobić. Na pierwszym jest w ostrym słońcu, wiec wydaje się jaśniejszy niż jest. Na drugim ma kolor taki jak widać gołym okiem.

Nogi wyglądają na jasne na wszystkich zdjęciach...
Tutaj wyraźnie widać głowę i czułki, to ten sam robak.
Ostatnio zmieniony przez disizmi 2010-08-13, 14:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
disizmi
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-13, 14:44   

Wydaje mi się, że to są jakieś mszyce korzeniowe, produkują tzw kłaczki na ziemi przy kaktusach - ostatnio kupiłam nowego, może się z niego rozlazły... :-( Jak ktoś może to potwierdzić, to proszę.. Jestem załamana. :cry:
 
 
fafiko 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 46
Dołączył: 13 Mar 2009
Skąd: bieruń
Wysłany: 2010-10-23, 20:04   

Ja mam takie same paskudctwo . Wychodzi po podlewaniu ,na szczęście z fikusem nic złego się nie dzieje. Też nie wiem co z tym robić.
 
 
 
gusherra
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-13, 22:06   

Ja tez zauważyłam u siebie w Ligustrze Chińskim takie maleńkie czarne robaczki w ziemi. Z drzewkiem nic złego się nie dzieje, jedyne co, to niektóre listki mu brązowieją, ale mam go dopiero dwa miesiące i nie wiem czy to nie efekt wcześniejszych, sklepowych zaniedbań, bo drzewko przybyło do mnie w kiepskim stanie.

Nie mam pojęcia co począć z tymi robaczkami, czy w ogóle coś poczynać?

Macie jakąś koncepcję?
 
 
mateusz08 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 27
Dołączył: 01 Gru 2010
Skąd: Jastrowie
Wysłany: 2011-01-15, 21:25   

a to nie są przypadkiem te robaczki co zjadają korzonki?
uwielbiają mokrą ziemię powąchaj ziemie jak dziwnie pachnie to ją wymień
Ostatnio zmieniony przez mateusz08 2011-01-15, 21:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group