Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Klon palmowy- gdzie kupić?
Autor Wiadomość
heja_banana
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-05, 13:01   Klon palmowy- gdzie kupić?

Posiadam od kilku lat oliwkę, cytrynę i "marchewę";) chciałbym spróbować podziałać z klonem palmowym z tym, że mam problem z jego kupnem:]

Byłem w 2 szkółkach, w jednej mieli z dwie marne sztuki, w drugiej te najmarniejsze patyczki kosztowały ok. 40 zł, te trochę większe ok. 100 zł, a takie wyglądające już w miarę sensownie ok. 200 zł, sensownie nie oznacza że były jakieś rewelacyjne, ot miały w miarę gruby pień i tyle, takie duże krzaki;)

i teraz pytanie, kupować z allegro? jeśli tak to na co zwrócić uwagę, ewentualnie, którego sprzedawcę możecie polecić? na allegro sporo bajery jest z tymi fotkami prawdziwych bonsai stąd mam wątpliwości, plusem jest to że drzewka które w szkółce kosztowały ok. 100 zł na allegro kosztują 40 zł razem z wysyłką:)

ewentualnie może ktoś może polecić jakieś szkółki w Łodzi? ewentualnie sklepy gdzie można nabyć takie drzewko w przystępnej cenie?:>

Nie chcę wydawać ponad 100 zł ponieważ nie chciałbym zmarnować drogiego drzewka;) z kolei jestem cierpliwy więc nie przeraża mnie długie dochodzenie do celu:)
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-05-07, 13:19   

100 zł na fajny materiał to bardzo mało ;p
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
heja_banana
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-15, 19:05   

zdążyłem zauważyć:]

nawet te za 200 zł nie miały jakiegoś super wyglądu,

Dlatego zastanawiałem się czy nie lepiej kupić czegoś mniejszego i samemu zrobić z niego materiał, przy okazji lepiej poznając drzewko;)

a może możecie polecić jakieś odmiany klonu palmowego? są jakieś lepsze/ gorsze odmiany jeśli chodzi o bonsai? za jakimi najlepiej się rozglądać?


btw. pisząc 100 zł sugerowałem się informacjami z tego forum gdzie na każdym kroku polecają kupno sadzonki ze szkółki za kilkadziesiąt zł;)
 
 
Pele
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-15, 21:47   

Ja właśnie nabyłem wczoraj okazik klona palmowego w wersji zielono listnej ;) szukałem 2 miesiące jakiegoś sensownego drzewka które by odpowiadało mojemu stylowi w jakim chce w przyszłości je kształtować , wydałem za nie w szkółce leśnej 20 PLN dość tanio , przeglądając mnóstwo zdjęć klonów od sadzonek do starych sędziwych już okazów wybrałem drzewko dosc młode ,małe, obwód pieńka 5 cm, wysokość całkowita bez doniczki 100 cm , wysokość na której chce skrócić klona wynosi 20 cm z czego z najwyższej gałązki utworze czubek( przybędzie koło 15 cm do wysokości) , poniżej zaś znajduje sie 5 gałązek rozchodzących sie we wszystkie strony o jednakowej grubości i podobnej długości tez koło 20 cm , także jeśli chcesz robić drzewko od małego , postaraj sie by miało wszystko to co ci potrzeba , za 200 pln mozesz kupić duzego krzaka , ale jesli ma wyglądac sęsownie to nalezy go mocno ciąc , chyba ze był juz kształtowany w jakimś stylu ...

Reasumując : kup młodą sadzonke o sporej ilosci gałązek rosnących dosc nisko, bo wiadome 2/3 gory drzewka pojdzie do obcięcia wczesna wiosną więc z czegos musisz budowac i kształtowac wstępnie drzewko w wybranym ci stylu, zaoszczędzisz kasiory a w dodatku łatwiej ci bedzie osiągnac fajny efekt bo nad wszystkim bedziesz miał kontrole od małego ;-) Co niektórzy radzą wsadzić drzewko grubości kciuka do gruntu by nabrało masy , aczkolwiek z tego co wyczytałem bo tez jestem początkującym :-D sa inne sposoby zwiększania nasady pnia chociażby poprzez wielokrotne skracanie wierzchołka pnia kazdego roku po troche i przy okazji nie skracajac gałezi bocznych przez cały okres wegetacyjny ;) Ja akurat wybrałem klona palmowego ;) (poluje na jakis konkretny materiał o czerwonych lisciach) bardzo piękny :) fajny jest tez klon burgera ;) jutro postaram się zamieścić zdjęcia mojego materiału ;)
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-05-15, 22:05   

Widzę Kamilu zmianę podejścia i rozsądne postępowanie.
_________________
Pozdrawiam!
 
 
Pele
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-15, 22:14   

Po prostu wiozłem wasze rady do serca :-)
 
 
heja_banana
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-26, 23:20   

jeszcze nie nabyłem mojego klona bo zastanawiam się nad odmianami:)

Są jakieś lepsze/ gorsze odmiany na bonsai? zależy mi żeby był czerwony;)

czytałem, że niektóre odmiany są szlachetne inne nie, jest to prawda?
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2011-05-27, 06:28   

Jeśli wiesz co chcesz, to może być każdy. Kup takiego żeby miał przynajmniej grubość nadgarstka, ale to kasa dość duża.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
heja_banana
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-27, 23:48   

takich to w szkółce w której byłem nawet nie mieli;) najgrubsze były trochę grubsze od kciuka i wołali za nie 200 zeta;)

jeszcze poszukam ale jak okaże się, że będę musiał wydać kilka stów to raczej spróbuję samemu podtuczyć drzewko:)
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2011-05-28, 06:11   

kloniki wolno tyją, życia ci nie starczy :spoko: :spoko: :spoko:
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
heja_banana
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-29, 01:51   

heh, tak źle i tak nie dobrze:) tak jak pisałem tak grubych klonów nawet nie spotkałem:] nawet jeśli znajdę to podejrzewam, że będzie kosztować majątek;]

a co do szybkości rośnięcia to czytałem, że to zależy od odmiany, jedne rosną wolno inne szybciej, z tym że często źródła podawały sprzeczne informacje i stąd moje pytanie o wybór odmiany odpowiedniej na przyszłe bonsai:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group