Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Od czego zacząć
Autor Wiadomość
Rusin
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-14, 14:57   Od czego zacząć

Witam wszystkich forumowiczów,

Oczywiście jak każdy nie świadomy, kupiłem nasiona na aukcji, co z wyczytanych informacji na forum, jest wyrzuceniem kasy w błoto, ale jak już mam te nasiona to może z nich coś wyrośnie.
Chciałbym poznać waszą opinie o najlepszych drzewkach liściastych do bonsai, oraz czy wiecie gdzie można kupić dobre sadzonki (w okolicach Bielska).
Nasiona, które zakupiłem na aukcji to:
-Ketmia syryjska, Klon Palmowy, Świerk biały, Świerk pospolity, Modrzew europejski, Jałowiec wirginijski, Berberys Thunberga czerwono listny, Azalia gandawska, Szydlica japońska, Grujecznik japoński, Cyprys wiecznie zielony, Żywotnik zachodni, Cyprysik groszkowy
Jak myślicie, które z nich nadają się na hodowle dla początkującego?
Ostatnio zmieniony przez Rusin 2011-05-14, 23:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pele
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-15, 22:02   

Sam jakis czas temu kupiłem nasiona na allegro, jak juz wiesz sa to pieniadze wyrzucone w błoto... co do "Chciałbym poznać waszą opinie o najlepszych drzewkach liściastych do bonsai, oraz czy wiecie gdzie można kupić dobre sadzonki" to juz wedle twojego gustu , klon ,buk i inne zalezy co sie komu podoba ;) Sam jestem początkującym i wydaje mi sie ze na początek najlepsze jest drzewko z super marketu typu wiąz drobnolistny , dlatego ze przy nim nauczymy sie cierpliwosci i pokory , przy innych gatunkach potrzebna jest znacznie większa wiedza i cierpliwość ;) a co do tego gdzie kupic sadzonki hmm jak kazdy ci powie na tym forum , szkółka leśna bądz ogrodniczy...
 
 
Rusin
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-18, 20:46   

Jak na razie kiełkuje mi drzewo cytrynowe, zanim urośnie to trochę zajmie, więc wybiorę się na tripa po okolicznych ogrodniczych i szkółkach po inne drzewko.
 
 
Pele
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-22, 20:49   

zawsze mozesz kupic sobie jałowca pospolitego i poćwiczyć na nim przykładowo drutowanie i przycinanie ;)
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-05-22, 22:53   

Zacznij od lektury. Płochocki.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2011-05-24, 23:02   

peper50 napisał/a:
Zacznij od lektury. Płochocki.

Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. Sam zaczynałem od Tomlinsona i Płochockiego. Po wielu latach mogę śmiało stwierdzić, że nie są to lektury dla początkujących. A dlaczego? Bo zamiast dbać o rozwój rośliny zaczyna się zabawa w drutowanie, cięcie, szczepienie, obroże u podstawy pnia i inne tego typu głupoty. Rusin - zacznij od podstaw uprawy. Dowiedz się jakie znaczenie dla poszczególnych gatunków roślin ma światło, temperatura w poszczególnych porach roku, kwasowość gleby (ważny aspekt, bo wpływa na przyswajalność składników pokarmowych), jej przepuszczalność, wilgotność itp. Poczytaj o roli hormonów roślinnych. Wiem, że to śmierdzi straszną nudą, ale są to podstawy, które pozwolą Ci utrzymać roślinę w dobrej kondycji, a to jest warunek rozpoczęcia "zabawy" w zabiegi, które zrobią z rośliny bonsai.
 
 
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2011-05-24, 23:06   

i tu sie zgadzam, tez widze częste odsyłanie do Płochockiego, którego posiadam i nie ma tam informacji dla początkujących tylko głównie style, szczepienia, drutowanie itp.
_________________
Gość, widziałeś już www.ArchiFIT.pl ?
www.facebook.com/ArchiFIT
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-05-25, 10:49   

Uważam jednak, że Płochocki to świetna książka dla początkujących i nie tylko. Tyle w temacie bonsai.

Podstawy uprawy to można przeczytać sobie w opisie gatunku, hodowli.

To dwie osobne kwestie więc ja bym tego nie wciągał do książki Płochockiego bo ona jest o tematyce bonsai a nie hodowli etc....
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
Ostatnio zmieniony przez peper50 2011-05-25, 10:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2011-05-26, 06:26   

peper a bonsai to nie hodowla.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-05-26, 16:58   

Bonsai to sztuka, wszystkie zabiegi związane z tworzeniem miniaturowego drzewka. Biologii roślin próżno szukać w książkach o tematyce bonsai co sam doskonale wiesz...a jeśli już to w taki sposób okrojone aby było użyteczne w tej sztuce.

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć i nauczyć czegoś o BONSAI to uważam, że Płochocki jest świetnym wyborem.

Do nauki biologii roślin są inne książki co również wiesz...
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2011-05-26, 22:06   

Zamiast takich dyskusji proponuje polecać utrzymanie roślin przez pół roku w dobrej kondycji,a miedzy czasie lektura jakakolwiek byle by z praktycznym przełożeniem.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2011-05-27, 06:23   

Peper oczywiście bonsai to sztuka, ale by namalować obraz trzeba się nauczyć jak przygotować płótno, rozrobić farbę i moim zdaniem najpierw trzeba się nauczyć "pielęgnacji" roślinki a potem drutowania, przycinania itd., a książki w stylu Bonsai... tego nie uczą. Ja podpieram się np. "szkółkarstwo ozdobne" pana Terpińskiego z 1971 roku, dobra lektura.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-05-27, 10:54   

Oczywiście, że tak, bo są dwa różne tematy. Dzięki za tytuł chętnie zajrzę.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group