Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
irga moje pierwsze bonsai
Autor Wiadomość
pysiamod
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-01, 10:29   irga moje pierwsze bonsai

proszę o wszelkie porady dotyczące załączonej sadzonki irgi płożącej , to moja pierwsza próba stworzenia czegoś liczę na wyrozumiałość :)
czy mogę na początek wsadzić ja do zwykłej doniczki a na wiosnę dopiero przesadzić i przyciąć system korzeniowy czy teraz przyciąć ją jakoś czy poczekać jakiś czas ??
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-08-02, 17:52   

Najlepiej jakbyś ja wsadził do gruntu i wykopał za parę lat jak przytyje, podrośnie.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
pysiamod
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-02, 21:03   

takie , które mają parę dobrych lat też mam w ogrodzie, ale są tak wielkie i rozłożyste , że nie dam rady ich wykopać a co dopiero cokolwiek z nimi zrobić mają łodygi u podstawy bardzo grube jak mam się do tego zabrać ? czy wystarczy jak zacznę taką irgę np. 3 letnią wsadzoną bezpośrednio do gruntu w ogrodzie przycinać ? a co z systemem korzeniowym - oglądałam trochę sadzonek na bonsai jakie są wybierane i myślałam, ze to trzeba wybrać młodą i małą roślnkę tak by ją od początku móc kształtować a nie kilku letnią ?? czy u takiej np. 3 letniej irgi wsadzonej w ogrodzie korzenie można poprzycinać mocno i wsadzić do donicy bonsai i działać - nie padnie to ??
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-08-02, 22:35   

Przepraszam, nie zwróciłem uwagi, że jesteś dziewczyną ;P pisałem jak do kolegi.

Najlepiej zaopatrz się w jakieś źródło informacji najlepiej dobrą książkę o tematyce bonsai. Masz w nich fajnie opisane jak przycinać korzenie, kiedy i do jakiej długości.

Roślinę możesz kształtować w gruncie, po pierwsze szybciej rośnie, po drugie możesz od razu zacząć zabiegi formujące, po trzecie w gruncie mało prawdopodobne żeby Ci padła.

Możesz również wykopać przyciąć korzenie i znowu wsadzić do gruntu, za rok wykopać, przyciąć korzenie i znów zadołować w innym miejscu. Często tak się robi żeby rośliny szybko przybrały na masie, szybciej rosły a jednocześnie bryła korzeniowa nie rozrasta się tak bardzo.

Metod jest wiele a z której skorzystasz to Twoja decyzja. Jest też zapewne wiele innych sprawdzonych metod.

Których gałęzi się pozbyć nikt Ci nie doradzi, musisz przypatrzeć się roślinie i przemyśleć jak chcesz ja poprowadzić. Wycinasz to co na pewno jest Ci niepotrzebne oraz to co rośnie wbrew zasadom które to są szczegółowo opisane w różnych publikacjach.

Polecam lekturę Płochockiego. Wiele Ci się rozjaśni i znajdziesz odpowiedzi na pytania które Cie nurtują.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
pysiamod
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-04, 13:54   

dziękuję za pomoc przeszukam internet w celu znalezienia koniecznej lektury
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group