Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Klon Palmowy
Autor Wiadomość
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2012-05-28, 11:35   

W temacie dotyczącym wczorajszego pokazu wizja wkleił link do plików audio z pokazu - trzeba by sprawdzić czy jest tam wzmianka o podlewaniu właśnie w dzień (nie wszystko udało się wizji nagrać) i na czym polega patent ze spływaniem soków do bryły korzeniowej (ja nie pamiętam - musiałbym też przesłuchać pliki).
_________________
Mój blog
 
 
wizja 
Norbert


Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 19 Mar 2011
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-05-28, 12:22   

Tak w uproszczeniu - w trakcie dnia (dostęp światła) dochodzi do używania oraz akumulacji przez roślinę "energii" (światło, woda, zw. mineralne) - roślina rośnie, ale słabo. W ciągu nocy zaś (brak światła) roślina przede wszystkim zużywa zgromadzoną energię w EFEKTYWNIEJSZY sposób (lepsze przewodzenie i wykorzystywanie) niż robiłaby to wytwarzając ją od nowa (czyli np. pobierając wodę bez dostępu światła) - czyli rośnie szybciej.

Jeśli więc zalejesz roślinę wodą na noc, to po pierwsze przez mniejszą transpirację (pozamykane aparaty szparkowe), a po drugie przez wykorzystywanie PRZEDE WSZYSTKIM zgromadzonej już "energii", woda ta będzie pobierana jedynie w minimalnym stopniu, wykorzystywana bardzo nieefektywnie i ostatecznie roślina będzie rosła wolniej.

Podlewanie od samego rana tyle razy w ciągu dnia ile potrzeba. Podlewania w południe się nie poleca ze względu na zbyt dużą różnicę temperatur nagrzanej od słońca rośliny i zimnej (w domyśle) wody - może dojść do szoku rośliny.

(zmieniłem odpowiedź na bardziej poglądową - chyba ;) )
Ostatnio zmieniony przez wizja 2012-05-28, 14:17, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
slam666 
Marcin S.


Pomógł: 6 razy
Wiek: 47
Dołączył: 07 Sie 2010
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2012-05-28, 18:21   

Dziękuję za zainteresowanie tematem, ja podlewam rośliny w tym tego klona zawsze rano, tzn. ok. 7-8 rano. Wydaje mi się że to dobra pora i na cały dzień zostawiam klona w spokoju. Takie podlewanie stosuję co drugi - trzeci dzień, od trzech miesięcy ale jak narazie zero efektu, ale nie poddam się i mam nadzieję że jak nie w tym to w przyszłym roku wypuści nowe liście, teraz są cały czas tylko pąki, które nie chcą się rozwinąć.
_________________
Fan Bonsai...na starcie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group