Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Komentarze: Ficus Benjamina wro_bel
Autor Wiadomość
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2011-10-31, 12:31   Komentarze: Ficus Benjamina wro_bel

Tutaj dyskutujemy na temat historii Ficus Benjamina wro_bel, którą możesz zobaczyć w wątku
"Historia drzewka: Ficus Benjamina wro_bel"
Jeśli masz pytania odnośnie wykonanych zabiegów, chcesz coś doradzić lub po prostu skomentować, to jesteś w odpowiednim miejscu.
 
 
luzakk
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-06, 12:37   

w biedronce znalazłem fajne ficusy za 11zl i chce sie pobawić własnie w cos podobnego :)
Skrócić gałęzie, pędy odrutować ... ale na początek zajmę się owinięciem rafią lub czymś innym w celu zrośnięcia się w pień .
 
 
willy 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Paź 2011
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2012-04-24, 19:35   

Kontrolowałbym jedynie druty, cięcie ograniczy przyrost na grubość konarów, które są niewspółmiernie cienkie w stosunku do pnia. Daj mu dobrze jeść, popitki nie za wiele - benki nie cierpią "mokrych stóp" - i aby do przyszłej wiosny.
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-04-25, 08:14   

Moim zdaniem sknociłeś. Miałeś fajny gąszcz, z którego można było zrobić coś znacznie ciekawszego. Zostawiłeś za mało gałęzi, a na dodatek te górne są na jednym poziomie. Ponadto zdjęcia lewej i prawej strony pokazują, że forma nie ma w ogóle 3D. Spójrz na drzewko z góry i sam to zobacz. Dobrym pomysłem było nadanie tego łagodnego ruchu pnia, ale tak jak wspomniałem wyżej - powinieneś zostawić więcej gałęzi. Nowe przez rafię się nie przebiją, więc nie będzie z czego zabudowywać wolnych przestrzeni. No i oczywiście termin drutowania.
 
 
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2012-04-25, 12:02   

Arminie dzięki za wypowiedź. Co do gąszczu to może poprzednie zdjęcie sprawiało wrażenie, że jest on duży - ja żadnych gałęzi nie wycinałem (może 5 liści spadło podczas owijania i drutowania) i jest ich tyle co było wcześniej tylko rozłożone na boki.

Faktem jest, że drzewo nie ma 3D, ale wydaje mi się, że to przez zbyt długie gałęzie (może je skrócić?). Przez rafię nic nowego się nie przebije, ale rafię w końcu zdejmę (zapewne na wiosnę lub ewentualnie wcześniej aby skontrolować zrośnięcie i wtedy owinę ponownie tylko te miejsca w których owinięcie jest niezbędne) i wtedy drzewko będzie mogło wypuszczać nowe gałęzie. Czy jest jakiś zabieg, który można wykonać na pniu, aby wyrosły z niego nowe gałęzie?

Co do dwóch gałęzi na jednym poziomie to lekko powyżej tej lewej jest krótsza gałąź lekko z tyłu i tak zastanawiałem się czy nie wyciąć tej lewej długiej - wtedy nie byłoby gałęzi na jednym poziomie.

Jeżeli natomiast chodzi o termin drutowania to Tomlinson podaje, że dla fikusów każdy termin drutowania i cięcia jest dobry.

W czasie największego wzrostu (tj. lipiec/sierpień) pokuszę się o zagęszczenie liści przez całkowite je usunięcie i może wtedy drzewko inaczej będzie wyglądało.
Ostatnio zmieniony przez wro_bel 2012-04-25, 12:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2012-07-07, 13:47   

Mirek Drabent napisał/a:
Nie tylko dolna ale i te dwie przy wierzchołku też.


Mirku dzięki za odpowiedź - dobrze, że nie tylko wg mnie te gałęzie są za długie.

Myślicie, że warto byłoby je skrócić? Oczywiście wtedy drzewko zubżeje w zieleń, ale może takie bardziej drastyczne cięcie pobudziłoby je do wypuszczenia nowych przyrostów?

W ogóle przydałoby się zbliżyć zieleń do pnia, ale kompletnie nie mam pojęcia jak to zrobić - ma ktoś może sprawdzoną metodę, bo ja próbowałem już warunków szklarniowych z nakłuwaniem gałęzi i pnia, ale nic to nie dało.

Co powiecie na taką zmianę kształtu?


Może ktoś ma jakąś inną propozycję i może zrobić wirtuala?
_________________
Mój blog
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2012-10-17, 22:50   

Oj wro_bel :-| dawno nie zaglądałem do tego działu i ku memu zdumieniu widzę tu rośliny startowe , które mają tyle związku z bonsai co kaktus z roślinami bagiennymi :-o Sorki za tak ostrą krytykę , jednakże ten dział w założeniu został utworzony po to by pokazywać w nim rośliny które mają już jakąś swoją historię , czyli rośliny , które wyglądem , oraz kondycją zasługują na to by je pokazać na wystawie o co najmniej krajowej randze , no i oczywiście wszystkie etapy formowań jak twórca osiągnął ten cel . Tak więc wszystkie Twoje rośliny powinny wylądować jeszcze na kilka latek w zupełnie innym dziale , niestety ale takie są realia 8-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2013-03-29, 08:30   

Cześć,
Wracam po kilku miesiącach. Mam tego mojego fikusa (aktualne zdjęcia poniżej) i nijak nie mogę ułożyć mu korony (niewiele głównych konarów, duża goła przerwa między wierzchołkiem a resztą korony). Dlatego chciałbym budować koronę od nowa. Myślałem o zredukowaniu pnia (propozycja czerwona A lub B) oraz rozdzieleniu poszczególnych pni poniżej zielonej linii tak, aby zrobić z nich nowe nebari (umieściłbym drzewko w nowym podłożu tuż poniżej zielonej linii) i tu mam dwa pytania do Was:

1. Kiedy robić takie cięcie, aby drzewko przetrwało i wypuściło nowe pędy?
2. Czy mogę śmiało ciąć tak, aby zostawić tylko pień czy muszę zostawić też jakąś gałąź z choćby jednym liściem (na bonsai4me wyczytałem, że jak nie zostawi się zieleni to drzewko może obumrzeć i nie wiem czy to tyczy się również fikusów)?

Poniżej zdjęcie z dwóch stron (jeszcze nie wiem, która byłaby przodem, a która tyłem) oraz propozycja działąnia.

Z góry dzięki za odpowiedź i ewentualne sugestie oraz propozycje.





_________________
Mój blog
Ostatnio zmieniony przez wro_bel 2013-03-29, 10:56, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-03-29, 17:26   

Teraz ten fikus potrzebuje dużo światła i cierpliwości, nie rób przy nim nic, maksymalnie odbuduj zieleń, zaczniesz przy nim dłubać jak będzie w lepszej kondycji.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
wog 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 58
Dołączył: 11 Maj 2010
Skąd: Dzierżoniów
Wysłany: 2013-04-02, 19:06   

wszystkiego cięcia na roślinach jak i inne zabiegi wykonujemy gdy roślina jest w doskonałej kondycji:-( ja na tej roślinie nic bym nie robił,no poza przesadzeniem do większej donicy z bardziej przepuszczalnym podłożem, dwa lata podlewania nawożenia przy ewentualnych przyrostach delikatne cięcia. ficusy mają to do siebie że nie zawsze rosną jak szalone życzę dużo cierpliwości.
_________________
http://wog-bonsai.blogspot.com/
 
 
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2013-04-03, 09:15   

Dzięki Wam za odpowiedzi.

Wog - co do podłoża to teraz drzewko jest w czystej akadamie. Jakie bardziej przepuszczalne podłoże zaproponowałbyś do fikusa?

Co do kondycji drzewka to wydawało mi się, że jest w dobrej kondycji - co jakiś czas ma jakieś nowe przyrosty (prawa dolna gałąź jest po defoliacji), liście nie odpadają, itd.

Nie mniej jednak zostawiam drzewko jak jest (tylko je przesadzę) i będę cierpliwie czekał.
_________________
Mój blog
 
 
wog 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 58
Dołączył: 11 Maj 2010
Skąd: Dzierżoniów
Wysłany: 2013-04-03, 18:44   

aka+jakistam pumeks może kiryu każdy ma tam jakieś swoje mieszanki. aka po jakimś czasie zabije się w skorupę i skończy się przepuszczalnosc ,pokombinuj pamiętaj że to podłoża jałowe nie mieszają aki z ziemia i jakimś tam torfem. Dziwi mnie że defoliujesz jedną gałąź i to akurat ta która powinna tyć. Sorki za styl i pisownię ale T9 się buntuje a pisze w drodze z włamania na wypadek:-)
_________________
http://wog-bonsai.blogspot.com/
 
 
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2013-04-04, 12:21   

Dzięki za odpowiedź.

Odnośnie defoliacji to wykonałem ją, ponieważ:
1. zieleń na tej gałęzi była tylko przy końcach i chciałem, aby bliżej pnia wybiły nowe przyrosty (i już widzę, że miało to sens, bo pojawiły się nowe listki bliżej pnia)
2. chciałem powstrzymać lekko to tycie, ponieważ gałęzie po przeciwległej stronie są znacznie cieńsze i chciałem to trochę wyrównać.

Co do zmiany podłoża to planowałem przy obecnym przesadzeniu dołożyć trochę kiryu (do takiej mieszanki będę przesadzał świerki). Jeżeli chodzi o przepuszczalność to póki co aka nadal jest przepuszczalna co widzę podczas podlewania, ale trochę się zasyfiła glonami, więc przesadzenie się przyda.
_________________
Mój blog
 
 
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2013-05-25, 13:04   

Dzisiaj ogoliłem fikuśnego i trochę go zadrutowałem - dwie lużno zostawione gałązki posłużą mi do szczepienia gałęzi w tej środkowej części pnia pomiędzy piętrami.





_________________
Mój blog
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-05-25, 18:30   

Zdjęcie z góry robi wrażenie. Minęło dwa miesiące a różnica kolosalna. Podoba mi się postęp, roślina też wygląda bardzo fajnie.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group