Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomocy dla mojego bonsai
Autor Wiadomość
Magda TC
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-18, 20:31   Pomocy dla mojego bonsai

Witam wszystkich bardzo serdecznie, to mój pierwszy news.
Wczoraj pół nocy spędziłam czytając Wasze porady, ale już sama nie wiem co dolega mojemu bonsai. Postanowiłam zapytać specjalistów.

01.09 na 10 rocznicę ślubu dostałam piękne duże drzewko bonsai - ligustrum.
PO 2 tygodniach zaczęły powoli usychać listki i odpadać na dół donniczki. Opadają fragmentami z poszczególnych gałązek. Poszłam do sklepu gdzie mąż je kupił i Pani powiedziała, że to normalne na zimę. Jednak na mój gust źle to wygląda. Strasznie się martwię bo nie dość, że to drzewko z miłości to jeszcze kosztowało ponad 300 zł więc jestem pewna, że nie mam podróbki.

Wczoraj czytałam wszystkie Wasze uwagi i dziś uważnie przyglądnęłam się ziemi i co jakiś czas na głównym pniu przy ziemi widać takie śladowe ilości małych białych nitkowych robaczków.Nie wiem czy to ziemórki?
Czy kupić Decis i podlewać tym?

błagam doradzcie bo kwiatek niknie mi w oczach. A co jest dziwne rosną mu nowe świeże listki i lodygi, nawet już je przycinałam.

Dołączam zdjęcia
Ostatnio zmieniony przez Magda TC 2011-10-18, 20:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2011-10-18, 20:41   

Zdjęć nie widać.
napisz gdzie drzewko stoi, jak podlewasz, czy nawozisz, itp.
 
 
 
Magda TC
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-18, 21:23   

zdjęcia może tym razem się uda:
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2011-10-18, 21:35   

Udało się,ale nadal nie wiemy w jakich warunkach rośnie. Jedyne co można stwierdzić na podstawie tych zdjęć to że nowe pędy wydają się wydłużone co świadczy że ma za mało światła. Czy jest to jedyna przyczyna złego stanu drzewka, trudno powiedzieć bo nic więcej nie wiemy.
 
 
 
Magda TC
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-18, 21:41   

Najpierw drzewko stało w przedpokoju, ale wydawało mi się, że ma za ciemno. Więc po 3 dniach przełożyłam go do pokoju stoi na szafce. Daleko od otwartego okna i kaloryfera, jednak listki po mału zwijają się, wysychają i odpają. Zmartwił mnie widok tych malutkich 3 robaczków.
Podlewam raz na 2 dni tak by nie było sucho. Do podlewania wlewam raz na 2 tygodnie nawóz do drzewek bonsai.

Proszę doradź.
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2011-10-18, 21:53   

Drzewko nie wygląda jakby go jakieś szkodniki krzywdziły, ale profilaktycznie możesz zrobić oprysk - środki owadobójcze nie zaszkodzą drzewku.
W przedpokoju na pewno było za ciemno, ale i na szafce z dala od okna nie jest dobrze. Idealnie byłoby jakby drzewko stało na parapecie (zwłaszcza zimą kiedy jest mało światła). Oczywiście zapomnij wtedy o otwieraniu okna w zimie. Natomiast jeśli chodzi o kaloryfer to nie powinno się nic dziać,ale można spróbować podnieść wilgotność w pobliżu drzewka ustawiając jakieś płaskie pojemniki z wodą.
Co do podlewania to musisz sama wyczuć - w zimie zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze niż latem więc warto się zastanowić czy nie jest za mokro. Generalnie lepiej jest podlewać rzadziej ale obficiej.
Nie nawoź teraz - w zimie nie powinno się nawozić albo robić to minimalnie bo każdej roślinie przyda sie okres spoczynku a poza tym jest mało światła i jak będziesz pobudzała wzrost nawozem to pędy będą się bardzo wyciągały do światła. Poza tym nie powinno się nawozić roślin chorych i osłabionych.

Generalnie drzewko jest zarośnięte ale fajne i jego stan tez nie jest jeszcze tragiczny. Wydaje mi się że głównym problemem jest za mało światła.
 
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-18, 22:26   

Na zdjęciach widać że ligustr traci starsze liście-że tak powiem ,,sklepowe''.Czy czasem nie było za chłodno w drodze do domu ze sklepu.Możliwa też jest bardzo duża różnica warunków między sklepem a domem(wilgotność ,naświetlenie,podlewanie(czy z nawozem),temperatura.
_________________
Pozdrawiam!
 
 
Magda TC
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-18, 22:52   

Bardzo dziękuję za pomoc. W sumie może światło jest powodem bo od samego początku nowe pędy rosną wysoko w górę, w ciągu tygodnia rosną tak z 3-4 pędy i wyrastają na 8 cm. Czytałam na forum by przycinać je więc to robię.

A proszę powiedz mi jeszcze czy jak położę na okno to nie będzie przeszkadzać, że w ciągu dnia jak będzie słońce to będzie mocno nasłonecznione?

jeszcze wracając do spryskania - czy mam kupić ten Decis i wlać do wody z podlewaniem czy jakiś inny środek polecasz?

i ostatnie pytanie czy przycinać te rosnące pędy? a obcinać suche gałązki?
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2011-10-19, 05:00   

Mirku - być może jest to aklimatyzacja, choć trochę dużo czasu już minęło od zakupu. Zbyt niska temp. w drodze do domu? Nie sądzę biorąc pod uwagę że drzewko było kupione 01.09.
Magdo:
-bezpośrednie słońce mogłoby przeszkadzać na południowym oknie w lecie, ale na pewno nie zimą - i tak będzie go mało,
- co do oprysku to najlepiej poradź sie sprzedawcy w sklepie - on najlepiej Ci doradzi co kupić i jak zastosować,
- nowe pędy w zasadzie mogłabyś przyciąć, ale bezpieczniej będzie jeśli poczekasz aż drzewko wydobrzeje. Przyciąć zawsze zdążysz, a jak drzewko gubi liście to lepiej nie pozbywać się ich dodatkowo. Tak samo z suchymi gałęziami - możesz je usunąć jeśli rzeczywiście są suche, ale lepiej poczekać - może jeszcze odżyją. Najlepiej z jakimkolwiek przycinaniem zaczekaj do wiosny.
Pozdrawiam
 
 
 
Pedrom 

Dołączył: 26 Paź 2011
Skąd: Pionki
Wysłany: 2011-10-26, 16:14   

Kupiłem drzewko jako mix bonsai Leroy Mer.następnego dnia liście zaczeły schnąć i opadać,nie wiem jaka jest nazwa drzewka i jakie są przyczyny schnięcia liści i gałązek
 
 
slam666 
Marcin S.


Pomógł: 6 razy
Wiek: 47
Dołączył: 07 Sie 2010
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2011-10-26, 16:35   

Zrób zdjęcia drzewka i liści, opadanie liści może być spowodowane aklimatyzacją, daj mum ze dwa tygodnie żeby się przyzwyczaił do nowego miejsca. Postaw w jasnym miejscu, lub na parapecie i podlewaj jak ziemia przeschnie. Ale najpierw postaraj się o zdjęcia.
_________________
Fan Bonsai...na starcie.
 
 
Pedrom 

Dołączył: 26 Paź 2011
Skąd: Pionki
Wysłany: 2011-10-31, 09:01   

zamieścił bym zdjęcia ale nie wiem jak to mam zrobić ,strona mój- serwer.pl ładuje się od 15 min.i nic z tego.
 
 
slam666 
Marcin S.


Pomógł: 6 razy
Wiek: 47
Dołączył: 07 Sie 2010
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2011-10-31, 15:08   

Na tym forum jest opcja dodania załącznika, dajesz zdjęcie i już.
_________________
Fan Bonsai...na starcie.
 
 
Pedrom 

Dołączył: 26 Paź 2011
Skąd: Pionki
Wysłany: 2011-11-03, 19:25   

dodaje załącznik i tak nic z tego
 
 
luzakk
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-03, 19:40   

wrzuc fotki na imagenshack i juz
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group