Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
wiąz drobnolistny marnieje
Autor Wiadomość
Nagareboshi1989 


Dołączyła: 07 Mar 2013
Skąd: Northampton
Wysłany: 2013-03-07, 22:03   wiąz drobnolistny marnieje

Witam,

W styczniu kupiłam sobie swoje pierwsze bosai - według opisu na waszej stronie jest to wiąz drobnolistny. Na ulotce pisało, że ma 4 lata. Niestety drzewko zaczęło gubić liście. Podlewałam je mniej więcej co 2-3 dni, a po jakimś czasie kupiłam nawóz z najdzieją, że to coś pomoże. Potem zauważyłam pleśń w doniczce, więc kupiłam odgrzybiacz do roślin. Nie pomogło to na długo, więc postanowiłam je przesadzić.
Dzisiaj mija tydzień od przesadzenia, a drzewko w dalszym ciągu nie odżywa - zgubiło jeszcze trochę liści i wygląda jak strach na wróble. Podczas przesadzania stosowałam się do rad na waszej stronie, a poza tym przyjrzałam się dobrze korzeniom - w niektórych miejscach znalazłam coś białawego, jak zmoczona odrobinka waty, ale to usunęłam. Poza tym korzenie wyglądały dobrze. Podlałam je od razu po przesadzeniu, a potem w poniedziałek. Dzisiaj sprawdzałam ziemię, ale wciąż jest dość wilgotna. Bardzo się boję, że pleśń może znów wrócić i kompletnie nie wiem co robić :(

Proszę powiedzcie mi co mu może być i czy jest szansa na uratowanie drzewka?

Dziękuję
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-03-08, 07:39   

Zrobiłaś dokładnie to, czego nie powinnaś robić. Przeczytaj to: http://www.przyjacielebon...opic.php?t=5520
i wyciągnij wnioski.
Teraz pozostaje Ci postawienie rośliny w jasnym miejscu, podlewanie przez zanurzenie (dopiero po przeschnięciu górnej warstwy gleby) i modlitwa. Nie liczyłbym jednak na cud.
 
 
Nagareboshi1989 


Dołączyła: 07 Mar 2013
Skąd: Northampton
Wysłany: 2013-03-08, 09:50   

Ok, dzięki - zrobię tak jak mówisz. Chyba jestem jedną z tych nadopiekuńczych...
Chciałabym zapytać jeszcze o jedno - przeglądając to forum rzuciła mi się w oko rada, żeby wystawić drzewko na zewnątrz, gdy zrobi się cieplej. Czy to nie byłoby dobrym pomysłem w moim przypadku? I czy wiesz może czym mogło być to białe coś w korzeniach?

Dziękuję
Ostatnio zmieniony przez Nagareboshi1989 2013-03-08, 09:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2013-03-08, 14:54   

Po pierwsze nie powinno się kupować drzewek zimą, bo jest za duża różnica temperatur - z marketu wystawiasz drzewko na mróz, z mrozu do auta, później z auta znowu na mróz i z powrotem do ciepłego. Drzewko doznaje szoku.

Poza tym tak na przyszłość zanim zaczniesz cokolwiek robić to poproś o rady i wstaw zdjęcia. Tak jak Armin napisał - zrobiłaś to czego robić się nie powinno (nawozimy tylko te drzewka, które są w dobrej kondycji i to z reguły tylko w okresie wegetacyjnym).

Co do wystawiania na dwór to poczekałbym do momentu aż temperatura na dworze na pewno nie spadnie (w dzień i w nocy) poniżej 10 stopni.
_________________
Mój blog
 
 
Nagareboshi1989 


Dołączyła: 07 Mar 2013
Skąd: Northampton
Wysłany: 2013-03-08, 16:24   

Wyglądało to mniej więcej tak, że nie planowałam tego zakupu - akurat byłam w supermarkecie i rzuciły mi się w oczy. A że zawsze marzyłam o własnym bonsai, więc się skusiłam. Co do temperatury, to mieszkam w Anglii, a tutaj zimy są o wiele łagodniejsze. Gdy kupowałam drzewko na początku stycznia temperatura była sporo powyżej zera.
Potem postępowałam zgodnie z ulotką dołączoną do drzewka, na której pisze, żeby nawozić je płynnym nawozem raz na 2 tygodnie. Nie zdążyłam jednak za bardzo go nawieźć, bo pojawiła się pleśń (chyba nie potrzebowało, żeby je podlewać co 3 dni).

Dziękuję za rady, w razie co - na pewno jeszcze się odezwę. Nawet jeśli (odpukać!) nie uratuję tego drzewka, to kupię sobie nowe i tym razem bardziej się przyłożę... a już na pewno nie będę polegać na ulotkach!
 
 
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2013-03-09, 12:07   

Przepraszam - nie zwróciłem uwagi na to skąd jesteś.

Co do nawożenia to nawozi się tylko zdrowe drzewka w okresie wegetacyjnym (drzewko musi mieć czas, aby trochę odpocząć).

Co do podlewania to tak jak napisał Armin - podlewaj przez zanurzenie jak podłoże z wierzchu przeschnie i zapewnij dużo światła drzewku (najlepiej postawić na parapecie od strony południowej)
_________________
Mój blog
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-03-09, 21:27   

Od wiosny najlepiej byłoby prowadzić roślinę na zewnątrz (jeśli masz taka możliwość - balkon, taras, ogródek). Wiązy drobnolistne powinny być uprawiane cały rok na zewnątrz, wtedy najlepiej się rozwijają, a łagodniejsze zimy tym bardziej temu sprzyjają.
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2013-03-11, 22:56   

Witam,

Też jestem w UK. Teraz idzie fala chłodu. Odczekaj, aż ponownie się ociepli, wystaw drzewko na zewnątrz i nie zmieniaj mu pozycji, nie nawoź, nic tylko dbaj, aby miał wodę. Nie będzie jej dużo potrzebował, gdyż jest w słabej kondycji. Jeżeli masz możliwość niech stoi z jak największym dostępen do słońca. Przygotuj się na potencjalne przymrozki, wtedy roślina będzie potrzebowała ochrony, jednak nie wnoś jej do wnętrza, zabezpiecz przed chłodem tam gdzie stoi. Jeżli ufać pogodzie w UK to będzie miała naturalny mix słońca i deszczu :-)

Pozdrawiam.
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group