Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
buk - czy żyje?
Autor Wiadomość
MaraJade 


Dołączyła: 28 Maj 2012
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2013-06-26, 13:19   buk - czy żyje?

znowu was pomęczę :)
w listopadzie zeszłego roku dostałam sadzonkę buka (bez liści) którą zasadziłam w dużej doniczce, podlewałam, nawoziłam od wiosny, stoi na balkonie razem z moim świerkiem conica do dzisiaj, raz nawet podlałam asahi sl. Ale nic się ten buk nie rozwija, ma jakieś pąki od wielu tygodni i żadnych liści. Czy to normalne? Powinien chyba jakieś listki na wiosnę wypuścić, prawda? Jest łysy, ma cztery cieniutkie gałązki i 0 liści. Zastanawiam się czy w ogóle jeszcze żyje? Czy uschnął? Jeśli tak to czemu, podlewam go stale ale nie przelewam, stoi w półcieniu na balkonie więc co znowu zrobiłam nie tak? Oto zdjęcie:

zdjęcie.JPG
Plik ściągnięto 3201 raz(y) 98,28 KB

Ostatnio zmieniony przez MaraJade 2013-06-26, 13:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2013-06-26, 17:44   

Prawdopodobnie zabiłaś go nawożeniem. Rośliny nawozimy w okresie wegetacyjnym, a buki (tak jak dęby) zaczynają wegetację o wiele później niż inne drzewa. Niemniej jednak już dawno pąki powinny się otworzyć. Czemu nawoziłaś skoro drzewko nie otworzyło nawet pąków? Skoro nie roslo to i nawozu nie potrzebowało.
Szczerze mówiąc nie sądzę żeby buk jeszcze żył. Sprawdź czy gałązki sa elastyczne, czy może uschły kompletnie.
 
 
 
MaraJade 


Dołączyła: 28 Maj 2012
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2013-06-26, 18:44   

hmmm nawoziłam ale niezbyt często jak sobie przypomniałam :oops:
a czemu - myślałam że tak trzeba, że nawozi się od wiosny do jesieni...
czyli nic nie da się już zrobić?
Ostatnio zmieniony przez MaraJade 2013-06-26, 18:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MaraJade 


Dołączyła: 28 Maj 2012
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2013-06-26, 18:50   

jak wyginam gałązki to wydają mi się elastyczne, tzn nie połamały się a wygięłam dosyć. Urwałam jeden większy pączek i w środku miał jakby bazie...
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2013-06-26, 22:26   

No nie wiem, przez internet trudno ocenić. Na wszelki wypadek utrzymuj podłoże wilgotne i czekaj. Może odżyje, a jak nie to wyrzucić zawsze zdążysz. Tylko przestań nawozić!
 
 
 
MaraJade 


Dołączyła: 28 Maj 2012
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2013-06-27, 15:00   

no dobrze, zostawię go jeszcze, szkoda mi go bo dostała go moja córcia w przedszkolu z programu sadzenia drzewek - każde dziecko dostało sadzonkę i miało ją sobie gdzieś zasadzić. Ja nie mam ogrodu to postanowiłam zrobić z niego bonsai...
Swoją drogą nie wiedziałam że nawożenie może zabić :-(
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2013-06-27, 18:05   

Oczywiście że może - poczytaj o zjawisku suszy fizjologicznej, kiedy w wyniku nadmiernego nawożenia tak bardzo wzrasta w glebie stężenie składników mineralnych że roślina nie może pobierać wody.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group