Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Coś na początek...
Autor Wiadomość
xXxŁukaszxXx
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-27, 22:29   Coś na początek...

Witam.
Chciałbym zasięgnąć waszej rady. Otóż mam zamiar zakupić coś by hodować w domku. Są to moje początki, od jakiegoś czasu wyrasta mi grubosz dobrze mu idzie heh. Coś tam posadzone w doniczkach z nasion ale to po prostu temat na lata. Chciałbym zakupić coś co będę mógł hodować w domu no i formować, uczyć się na nim. Ale nie bardzo wiem co wybrać... Liczę na waszą pomoc

Z góry dziękuję za wasze rady. Pozdrawiam
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2013-11-28, 08:47   

Z tego co się już nauczyłem to teraz jest najgorszy okres na kupowanie nowej rośliny więc zdecydowanie powinieneś z tym poczekać do wiosny. Druga sprawa nie napisałeś jakie warunki możesz zapewnić roślinie: czy mieszkasz w mieszkaniu czy w domku? W jakim miejscu zamierzasz trzymać drzewko (parapet wschodni, zachodni itp.)? Jakie warunki zimowania możesz zapewnić roślinie?

Jeśli masz co najmniej balkon to zdecydowanie poleciłbym coś outdoor, też na początku chciałem na siłę coś indoor, ale teraz się cieszę, że jednak mam drzewko outdoor. Dlaczego? Łatwiejsze na początek, jak się przypatrzysz tematom w lecznicy to w większości są to tematy o drzewkach indoor więc coś w tym musi być ;)
 
 
xXxŁukaszxXx
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-28, 10:09   

Sorka za tak mało informacji :) No mieszkam w domku. działkę mam sporą. Jakiś chlewek sobie pusty stoi itp. Więc niby na outdoor jest ok. Ale też jeśli chodzi o indoor coś to mogę postawić na parapecie praktycznie z każdej strony, lub szawka czy coś dom jest dobrze doświetlony i z tym problemu bym nie miał. Dlatego mam taki dylemat co wybrać i zasięgam porady fachowców czyli waszej. ;-) A jeśli już ktoś ma jakiś pomysł to będę wdzięczny za doradzenie czy out czy in no i jakieś nazwy roślinek. Może być in i out ale pozostaje zawsze pytanie co wybrać.... no i skąd wg kupić materiał na bonsai najlepiej. Odrazu mówię nie chce jakiegoś już ukształtowanego...
Ostatnio zmieniony przez xXxŁukaszxXx 2013-11-28, 10:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2013-11-28, 10:41   

Nie wiem czy jestem najlepszą osobą, do doradzenia, gdyż sam posiadam swoje drzewko od września (wiem, że okres na zakup średni, ale to był prezent). W naszych okolicach ciężko o jakiś sklep bonsai (chyba, że czegoś nie wiem? moje drzewko zostało kupione w Bielsku - Białej) i jedyne możliwości to markety. Co jakiś czas odwiedzam Leroy Merlin i wiem, że mają tam regularne dostawy drzewek więc jak Ci się uda znaleźć sklep (nie wiem co tam w Tczewie jest tego typu) tego typu to możesz monitorować dostawy i kupić drzewko w dniu dostawy lub dzień po (później to jest już walka drzewka o przetrwanie).

Jeśli chodzi o moje drzewko to mam brzostownicę japońską (Zelkova serrata). Na razie żyje, nie straciła jeszcze liści, ale podobno mam się nie przejmować ;) Mam też z nasionka małą cytrynę (posiana na wiosnę i ma już prawie 30 cm tylko nie chce się rozgałęziać ;/ ) i niemal trzyletnią sadzonkę baobabu (wiem, że nie najlepszy materiał na bonsai, ale chciałem mieć to drzewko w domu). Aha... I jeszcze mam uratowany od teścia z ogródka klonik (na oko jakieś 2 lata).

Jeśli nie chcesz kupować już uformowanego drzewka to musisz się liczyć z tym, że cokolwiek nie kupisz jakiekolwiek formowanie będziesz mógł zacząć dopiero za rok.

Nie wiem co mogę Ci polecić, zależy co lubisz, skoro masz takie warunki to tak naprawdę możesz wybrać cokolwiek. Ja osobiście jak będę miał już swoją działkę to zdecyduję się na jakiegoś iglaka i moim faworytem jest jodła koreańska. W tym roku na allegro kupiłem teściowi na urodziny sadzonkę (nie na bonsai tylko do ogrodu, ale to chyba nie ma takiego znaczenia) i ładnie się u niego rozwija ;)

Napiszę jeszcze na koniec, że nie jestem specjalistą w tym temacie i całą swoją wiedzę opieram na kilku książkach i tym tym forum ;)

P.S. Jeśli ktoś ma wrażenie, że trochę odbiegam od tematu to zawarłem w tym poście również odpowiedzi na pytania, które Łukasz zadał mi przez PW.
 
 
xXxŁukaszxXx
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-28, 11:09   

Niedaleko mnie mają szkółkę leśną itp. Szukałem Wiąza drobnolistnego do domku by sobie hodować na wiosnę coś outdoor. Ale mają tylko wiąz górski. Nada się??? Wytrzyma w domu?? Wiem, iż będę musiał poczekać zanim zacznę go wg formować ale coś mnie nie przekonuje kupno gotowca.... Nie wiem może się mylę.
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2013-11-28, 12:00   

klik - pierwsze dwie linijki i będziesz wiedział czy wytrzyma w domu ;)

Z tego co wyczytałem na tym forum wynika, że gatunki indoor (bynajmniej te bardziej satysfakcjonujące niż grubosz czy fikusy) są znacznie trudniejsze w uprawie niż outdoor.

Ja polecam kupić sobie jedno drzewko już uformowane oraz jedno (co najmniej, nie mówię, że więcej nie można, jak kogo stać i ile ma czasu) do formowania, sadzonkę itp. To pierwsze dla treningu, łatwiej działać nad już wstępnie uformowanym drzewkiem, a resztę do własnego formowania.
Ostatnio zmieniony przez sejten88 2013-11-28, 12:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
xXxŁukaszxXx
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-28, 12:06   

siedzę w pracy i czytam czytam szukam :P Jeszcze trochę to mnie zwolnią przez bonsai :P szukam już sklepów co sprzedają takie cuda jakieś sadzonki itp. z wysyłką
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2013-11-28, 12:12   

Jak masz szkółkę niedaleko to wg mnie jest to najlepszy sposób na pozyskanie sadzonki outdoor, chociaż widzisz co bierzesz.

P.S. Też teraz pracuję ;p Na szczęście z domu więc nikt mi w monitor nie zagląda ;p
 
 
xXxŁukaszxXx
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-28, 12:19   

heh. dobra zdecydowałem. Outdoor na wiosnę, pozyskam sobie sadzonkę ze szkółki. A indoor kupię ukształtowane wstępnie za niewielkie pieniądze. Myślę na wiąz drobnolistny? Dobry wybór? No i druga ważna rzecz zna ktoś jakiś sklep z takowymi drzewkami godny polecenia?? Chodzi czy towar zgodny ze zdjęciem itp.
 
 
xXxŁukaszxXx
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-29, 12:51   

To jak Panowie i Panie zna ktoś jakiś sklep godny polecenia gdzie można kupić coś na początek wstępnie uformowanego?? Chodzi o to by wysłali to co na zdjęciu faktycznie. Sklepów trochę jest. Chciałbym wiąz drobnolistny lub coś podobnego. Z góry dzięki za informacje.
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-11-30, 17:22   

Wiąz drobnolistny nie jest łatwym drzewkiem dla początkujących, bo dla prawidłowego rozwoju wymaga spoczynku zimowego w temperaturze zbliżonej do zera. Wybrałbym raczej jakiegoś fikusa (np. retusa), przy którym trzeba tylko uważać, aby go nie przelać. W czasach, kiedy bawiłem się w gotowce indoor kupowałem je na giełdzie kwiatowej. Wychodziło jakieś 50% mniej do zapłaty niż gdzie indziej. Jeśli nie masz w pobliżu takiej giełdy, to zostają Ci sklepy internetowe z ryzykiem związanym z transportem i kupienia drzewka, którego nie widziałeś na oczy.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2013-12-13, 18:48   

Popieram , na początek do mieszkania jedynie fikusy , po Nowym Roku wypuszczam kilkanaście sztuk na Allegro , wszystkie rośliny będą osobno fotografowane i numerowane :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group