Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Moje 1 drzewko
Autor Wiadomość
ICEMEN
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-27, 19:39   Moje 1 drzewko

witam wszystkich zaczynam swoja przygode z bonsai w wieku 40 lat prosil bym o rady wskazowki i cierpliwosc dla mojej osoby . Mym drzewkiem nr 1 jest Portulacaria afra mam nadzieje ze wprowadzicie mnie w temat z góry dziekuje
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-12-28, 12:59   

Hmm jest to sukulent więc prowadzenie podobne do grubosza. Krzaczor dla zapominalskich :-) lubi przesuszenia pomiędzy podlewaniami i przepuszczalne podłoże. Dbaj o niego ale zakup przy najbliższej możliwości jakiegoś fikusa (najlepiej benka w odm. Natasha) będziesz miał więcej frajdy z prowadzenia tego fikusa niż z obecnego.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-12-28, 16:34   

Bardzo fajne drzewka można stworzyć z tej rośliny. Ważne jest by miała dobre podłoże, drenaż i dobrą wentylacje drenażu. Podeślij zdjęcia.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-12-29, 12:51   

Podobnie jak "drzewko szczęścia" gatunek ten zalicza się do roślin z rodziny gruboszowatych i z tego też względu jest gatunkiem nietypowym i u nas stosunkowo rzadko spotykanym jako indoor bonsai, niemniej jednak ciekawym. Na necie możesz w galeriach poszukać przykłady form dla tego gatunku. Portulacaria, z uwagi na swoje pochodzenie (Afryka Południowa) jest gatunkiem ciepło- i światłolubnym, dlatego i jednego i drugiego trzeba jej zapewnić w odpowiedniej ilości. Tak jak powiedzieli moi przedmówcy należy jej również zapewnić podłoże dobrze przepuszczalne, uniemożliwiające z jednej strony zaleganie w nim nadmiernej ilości wody, a z drugiej - umożliwiające swobodny dostęp powietrza do korzeni. Rośliny gruboszowate, do których zalicza się także portulacaria, źle znoszą nadmierną wilgotność podłoża. Tak jak we wcześniejszym poście napisał Maciek - jest to "krzaczor" dla osób zapominających o podlewaniu. Z uwagi na obecność tzw. tkanki wodnej gruboszowate bardzo dobrze wykorzystują nawet niewielką ilość dostarczonej wody, której nadmiar przechowują w w/w tkance na "chude czasy". Tak że gatunek ten podlewamy rzadko (w zależności od jakości i przesuszenia podłoża) co 7-10 dni. Formowanie drzewka polega przede wszystkim na cięciu nowych przyrostów i ewentualnie na stosowaniu odciągów. Portulacaria słabo bowiem reaguje na formowanie poprzez drutowanie. Wiąże się to z tym, że gruboszowate mają słabo rozwiniętą tkankę wzmacniającą, a to ona, w trakcie wzrostu i rozwoju rośliny, odpowiada i utrwala jej kształt, formę czy pokrój (w przypadku zadrutowanego pędu - nadany jemu kształt). Poza tym portulacaria ma delikatną korę, na której mogłyby pozostać jeszcze długo po zdjęciu drutu, ślady po jego użyciu, co by tym samym szpeciło roślinę. Pozdr. Jarek Ż.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group