Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
podłoże dla bonsai cytryny
Autor Wiadomość
bartes123 

Dołączył: 21 Mar 2016
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-04-04, 13:15   podłoże dla bonsai cytryny

Witam!
Posiadam w kolekcji kilka drzewek cytrusowych (5 letnie, 3 letnie cytryny oraz 2 roczne mandarynki). Generalnie hodowane z poestki z myślą głównie o bonsai, jako że pestkowe cytrusy o ile owocują to po 18 latach podobno...
Na kanale youtube Nigela Saundersa, bonsaisty z Kanady, jest pokazana uprawa bonsai z cytryny. Przy okazji przesadzania Saunders mówi coś takiego, że mieszanka glebowa jest jego kompozycji, a składa się w 50% z kompostu domowej roboty (hej, nie problem dla mnie) oraz w 50% z "turface". I o ile wizualnie wiem co to jest, wiem że ma sporo wspólnego z bonsai, ale za chiny nie wiem jak to w Polsce znaleźć. Nabliższe mi tego jest żwir. Czyżby najlepsza mieszanka do tego typu miniaturowych drzewek cytrusowych to żwir z kompostem?
Proszę o pomoc, gdyż sprawa jest dla mnie bardzo ciekawa.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-04-04, 14:49   

Cytat:
"Oryginalnie w mieszance był użyty granulat wypalonej glinki dostępny na rynku amerykańskim (Turface). Oczywiście nie wszędzie dostępny, więc ludzie zaczęli szukać czegoś podobnego.

Zamiennikiem może być każda porowata skała/minerał/glinka w formie granulek, posiadająca zdolność chłonięcia wody i zdolność wiązania jonów.

Odpadają tu wszelkie żwirki dla kotów zbrylające się pod wpływem wilgoci w grudy.
Nieodpowiedni jest też keramzyt i perlit, bo nie są porowate i zbyt mało nasiąkają.

Z tego, co widziałem, ludzie używają wszelkiej maści żwirki niezbrylające, zawierające minerały takie jak attapulgit, zeolit, nawet granulki gliniane stosowane w hodowli gołębi - tzw. grit do połykania, czyli pokruszone cegły ze zwykłych naszych cegielni.

Pewnym problemem może być zróżnicowane pH tych wszystkich granulatów, stąd brak jednoznacznej odpowiedzi.

Ja sprawdzałem pH żwirku duńskiej firmy Damolin. Ma pH 5,5.
Kiedyś żwirek ten był sprzedawany w Tesco.

Zeolit, attapulgit, granulat lawy wulkanicznej są importowane, ziemia okrzemkowa (superadsorbent, diatomit) jest wydobywana też w Polsce w Jaworniku Ruskim i Wieliczce.

PH zeolitów jest raczej obojętne, a bywa nawet zasadowe. Attapulgit jest składnikiem żwirków (żwirki firmy SaniCat), jest też dodatkiem do pasz dla zwierząt <mrgreen> . W zależności od pochodzenia może mieć pH 6,5-7,5, więc nie najgorzej."

Link do źródła:

http://www.cytrusy.net.pl/viewtopic.php?t=3162
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group