Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy Wiąz
Autor Wiadomość
skr9 

Dołączył: 19 Kwi 2013
Skąd: Torun
Wysłany: 2015-05-02, 20:41   Nowy Wiąz

Cześć, kupilem ostatnio nowe drzewko, mialem juz kiedys ten gatunek przez okolo 4 lata wiec pomyslalem ze juz co nieco wiem i uda mi sie o nie zadbac :)

Niestety nie jest tak pieknie jak tego oczekiwalem i potrzebuje opinii fachowcow co do jego faktyczego stanu.
Zostalo kupione w sklepie internetowym za okolo 100zl plus przesylka wydalo mi sie tanio jak na taki okaz chociaz moze sie nie znam. Okolo 40cm wysokie, na zdjeciach wszytko pieknie. Przyszla paczka 21 kwietnia po jednym dniu oczekiwania otworzylem karton- drzewko super... zadnego zoltego listka, normalnie szok :)
Bo glebszych ogledzinach nabralem troche podejrzen co do jego faktycznego stanu, Pierwszego dnia odrazu zobaczylem malego czerwonego robaczka, prawdopodobnie przedziorek. Szukalem czy jest ich wiecej ale od tamtego czasu widzialem tylko jednego
Dranie nie lubia wilgoci wiec Postawilem na tacy z keramzytem, dodatkowo 4 mniejsze pojemniki z woda. ( teraz mysle ze moze to byl blad).
Pozniej odnalazlem i usunalem dwa zardzewiale druty do formowania ktore byly tam naprawde spory okres czasu ( wrosly do polowy galezi).
Pierwszego dnia nie podlalem, bylo zawiniete w folie, mialo mokro. Podlalem gdy doniczka moim zdaniem zrobila sie lzejsza moze dwa dni pozniej
No wiec mija pare dni patrze codziennie na drzewko, nie zrzuca lisci, mysle sobie ze ma lepsze warunki niz mialo tam skad przyjechalo :) , przedziorka nie widac, radocha : )
Problem zaczal sie ( tak mi sie wydaje ) gdy je spryskalem, uzylem przegotowanej wody
za drugim opryskiem zaczely pojawiac sie czarne plamy na lisciach wiec przestalem. Liscie dalej opadaja z tym ze nie tylko zolkna bo rozumiem ze moga jednak moze drzewko przyzwyczaja sie do nowego miejsca... Koncowki robia sie czarne lub pojawia sie wielka plama na srodku liscia albo z boku. Nawet calkiem mlode listki nierozwiniete niektore sa calkiem czarne. Nie wszystkie mlode pedy umieraja. Ogolnie drzewko rosnie tylko ze objawy raczej nie sa powodem aklimatyzacji? Wystajace biale korzenie tez mnie zastanawiaja czy to kamien od twardej wody ? Co wiecej jest 2 maja a w doniczce gesto od korzeni, wychodza otworamii niewiem czy jeszcze przesadzac? Przestalem podelwac, pomyslalem ze moze za duza wilgoc jest wokol niego albo w ogole jest przelane i korzenie gnija? Moze takie na odstrzal dostalem ze sklepu po atrakcyjnej cenie? Dzis postanowilem je podlac bo donica znowu lzejsza sie zrobila, patrze na podstawke a tam mala "chyba" dzdzownica
Prosze powiedzcie co myslicie o wygladzie tego drzewka,jego bialych korzeniach, o tym okropnym robalu i czy mam je szybko jeszcze przesadzic Zakrywajac te korzenie do wiekszej doniczki? Dodam ze trzymam je w mieszkaniu jakies 20cm od okna, podlewam odstala kranowka.
Serdecznie pozdrawiam i zalaczam zdjecia.









Ostatnio zmieniony przez skr9 2015-05-02, 20:57, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-02, 23:47   

Duża ilość mchu na podłożu utrudnia prawidłową ocenę wilgotności.Usuń delikatnie jego część.Powodzenia w uprawie (rosówka to nie szkodnik)
_________________
Pozdrawiam!
 
 
skr9 

Dołączył: 19 Kwi 2013
Skąd: Torun
Wysłany: 2015-05-04, 21:44   

Dziekuje za odpowiedz, a co z przesadzeniem o tej porze? Doniczka jest cala wypelniona korzeniami. Czy wstawic do wiekszej bez przycinania, a za rok w powrot do obecnej donicy?
Czy moze jeszcze zrobic to szybko w tym roku?
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2015-05-06, 11:40   

Jeśli nie jesteś pewien stanu drzewka, to bezpieczniej będzie przesadzić bez zbytniej ingerencji w korzenie. Postawić na tydzień - dwa do cienia (nie jest to koniecznie ale bezpieczne) i przede wszystkim na dwór z dziadem :-P
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group