Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Początki podocarpusa i fikusa r.
Autor Wiadomość
JacekPruszków 

Wiek: 34
Dołączył: 02 Paź 2016
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2016-10-02, 21:53   Początki podocarpusa i fikusa r.

Witam,
mam na imię Jacek, mieszkam aktualnie w Pruszkowie i zacząłem wnikać w to interesujące i fascynujące zajęcie/hobby/pasję jakim stało się dla mnie bonsai.

Dużo czytam, rozmyślam ale chciałem przejść do praktyki.

Jako że zawsze 2 razy pomyślę zanim coś zrobię zacząłem przygodę z roślinką z gatunku iglastych tj. podocarpus. Wybór taki, ponieważ mogę hodować drzewko tylko indoor, a chciałem mieć iglaczka (zakochałem się w sosenkach, ale narazie nie mogę ich uprawiać ze względu na warunki).

Drugim drzewkiem jakie nabyłem, to fikus retusa. Drzewko również młode jak poprzednik. Chciałem, żeby syn (miesiąc już skończył) dorastał razem z nimi, żebym widział jak i one się zmieniają. Nie zależy mi od razu na wyniku w ich przypadku.

Poniżej wstawiam zdjęcia podocarpusa. Drzewko zadrutowane już przyjechało. Cały czas myślę nad formą.
Proszę o porady i sugestie.






Przepraszam za jakość zdjęć, robione w sztucznym świetle.
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2016-10-03, 08:26   

Przede wszystkim zdejmij te druty. Nie wiem kto to formował, ale roślina ma 2 wymiary. Zerknij od góry to sam się przekonasz. Postaraj się utrzymać ją przy życiu i daj jej zarosnąć. Na drutowanie przyjdzie czas, najlepiej za ok. rok udaj się na warsztaty.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-10-03, 13:17   

Oj faktycznie jest to jeden z mniejszych grzechów, które popełnił ojciec tego "dzieła"
armin napisał/a:
Nie wiem kto to formował, ale roślina ma 2 wymiary
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
JacekPruszków 

Wiek: 34
Dołączył: 02 Paź 2016
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2016-10-03, 17:35   

Druty z podocarpusa zdjęte. Zostawiam roślinkę w spokoju na jakiś czas.


Pisałem o młodym fikusie, jednak dodatkowo zostałem posiadaczem trochę starszego egzemplarza i tutaj prosiłbym o rady dla laika.

Według mnie drzewko wymaga przesadzenia (gęsta sieć korzeni, drzewko bardzo łatwo wychodzi z ziemią z doniczki), ale tutaj pytanie, bo wolałbym to zrobić po aklimatyzacji drzewka i nie wiem czy słusznie?

Narazie na czas "przeprowadzki" nic nie działam z formą drzewka i tu pytanie czy z takiego kąta prostego da się coś uzyskać w stylach bonsai? (nie ukrywam, że mi się i tak podoba).

Wrzucam zdjęcia i proszę bardzo nie bić ;)







 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2016-10-05, 09:28   

JacekPruszków napisał/a:
wolałbym to zrobić po aklimatyzacji drzewka i nie wiem czy słusznie?
Narazie na czas "przeprowadzki" nic nie działam z formą drzewka


Bardzo dobrze kombinujesz :-) . Proponuję krótką lekturę, która powinna dać odpowiedź na obecna i przyszłe pytania. http://przyjacielebonsai....opic.php?t=5520
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-10-05, 14:29   

JacekPruszków napisał/a:
i proszę bardzo nie bić

Ale nie ma za co :-)
Materiał nie jest zły, podejście ok, jeśli się dokształcisz to coś z tego będzie :-)
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
JacekPruszków 

Wiek: 34
Dołączył: 02 Paź 2016
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2016-10-14, 19:11   

Kolekcja się powiększyła i udało mi się wyczarować stanowisko zimowe dla roślinek.

Ostatnio zmieniony przez JacekPruszków 2016-10-14, 19:16, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-10-17, 17:15   

No, no jak się jakiś sąsiad dopatrzy to zrazu nalot policji będzie :mrgreen:
Jakie modele świetlówek zamontowałeś?
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
JacekPruszków 

Wiek: 34
Dołączył: 02 Paź 2016
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2016-10-17, 18:55   

Dokładnie takie:

http://zoolight.pl/produc...A-LUMOFLOR.html
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-10-18, 10:46   

No i pięknie :spoko: Masz prawie gotowego growbox'a, wystarczy na to zamontować folię i możesz uzyskać większą wilgotność :-) Niestety podniesie się również temperatura i okaże się, że krzaczor ma lato zimą :-) U mnie odwrócone pory roku ma serissa - właśnie zaczęła się jej wiosna :-)
PS jaką masz obecnie temp w miejscu gdzie stoi roślina?
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Strong88 
Piotr Slowinski

Wiek: 43
Dołączył: 27 Kwi 2016
Skąd: Southampton UK
Wysłany: 2016-10-18, 14:29   

A tak wtrace sie w temat oswietlenia , bo moje krzaczory tez niedlugo trafia do domu, mial ktos moze stycznosc z oswietleniem ledowym dla roslin strasznie ostatnio popularne umnie i podobno nie emituja tyle ciepla?
_________________
Adopt the pace of nature, her secret is patience.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
 
 
JacekPruszków 

Wiek: 34
Dołączył: 02 Paź 2016
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2016-10-18, 15:18   

Strong88 napisał/a:
A tak wtrace sie w temat oswietlenia , bo moje krzaczory tez niedlugo trafia do domu, mial ktos moze stycznosc z oswietleniem ledowym dla roslin strasznie ostatnio popularne umnie i podobno nie emituja tyle ciepla?


Te świetlówki, które mam wiele ciepła nie wytwarzają.

MaciekMM napisał/a:
No i pięknie :spoko: Masz prawie gotowego growbox'a, wystarczy na to zamontować folię i możesz uzyskać większą wilgotność :-) Niestety podniesie się również temperatura i okaże się, że krzaczor ma lato zimą :-) U mnie odwrócone pory roku ma serissa - właśnie zaczęła się jej wiosna :-)
PS jaką masz obecnie temp w miejscu gdzie stoi roślina?


Masz na myśli zwykłą folię aluminiową? Na tym stoliku są 22 stopnie.


Tak przy okazji, bo nie wiem czy to normalne. Mój podokarp zaczął zrzucać niektóre liście, tzn. zrobiły się twarde i suche i odpadły. Jedyny powód moim zdanie to aklimatyzacja, ewentualnie ma trochę za ciepło (jest na tym stoliku).

Jak zaradzić dalszemu obsychaniu? Dać go na parapet gdzie będzie miał mniej światła, ale trochę chłodniej - około 18-19 stopni (jedyny mankament, to kaloryfer). Czy zostawić tak jak jest?


Aktualne foto:

Ostatnio zmieniony przez JacekPruszków 2016-10-18, 15:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-10-18, 16:54   

Jeśli jest ciepło (22sC) to powinien mieć dużo światła. Im bliżej podstawisz roślinę (nie może dotykać) pod świetlówki, tym więcej światła. Co do wilgoci to niestety są to rośliny z klimatu, gdzie jest wilgotno i należy im tę wilgoć (w powietrzu) zapewnić. Folia dla zwiększenia wilgotności wystarczy zwykła (tzw stretch). Chcąc zwiększyć ilość światła w dolnych partiach rośliny (jedna z nich jest wysoka) musiałbyś zastosować folię odbijającą światło. Wpisz w wyszukiwarkę growbox (często stosowane rozwiązanie w uprawie innych roślin :lol: ) i zobaczysz, o co chodzi.
LED'y to rozwiązanie po prostu pobierające mniej prądu, ale jeszcze dość drogie, jeśli idzie o diody dobrych producentów, którzy podają prawdziwe parametry. Jak widziałeś na wykresie swojej świetlówki, najwięcej daje czerwonego i niebieskiego. Przy ledach stosuje się konkretne długości fal a właściwie ich mieszankę. Są również w sprzedaży tzw full spectrum, które mam zamiar przetestować, zaraz jak tylko z chin przyjedzie moja 50-Watowa dioda. Mają ponoć mniejszą skuteczność, ale przy takiej mocy mogę to im wybaczyć (zobaczymy czy rośliny będą tego samego zdania :-) )
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Strong88 
Piotr Slowinski

Wiek: 43
Dołączył: 27 Kwi 2016
Skąd: Southampton UK
Wysłany: 2016-10-18, 18:04   

MaciekMM napisał/a:
Są również w sprzedaży tzw full spectrum,

Wlasnie zastanawialem sie nad nimi albo nad mieszanym panelem z roznymi diodami (zilelaze je stosuja) i im rosnie :lol: Wsumie dalej niewiem czy diody czy swietlowki? Chyba az takiej roznicy niema miedzy nimi?
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-10-19, 10:58   

Świetlówki są w użyciu od wielu, wielu lat. Led'y to jeszcze oseski, jeśli idzie o technologie. Najgorsza sprawa jest z jakością. Chińczyk (bez podtekstów) na opakowaniu napisze wszystko :-) Rozwiązania o znanych parametrach (dobrych producentów) są niestety drogie. Full spectrum jak pisałem, będę testował. Do tej pory miałem niebieskie i czerwone w połączeniu ze świetlówkami kompaktowymi i roślina rosła dobrze.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group