Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy to sageretia?
Autor Wiadomość
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-01-18, 12:01   

Cytat:
Deszczowej to ja o tej porze nie znajdę

Ja jakoś znajduję :-) mam mały zapasik tak ze 120l :lol: O tej porze niestety muszę się łomikiem do niej czasami dobierać ;-)
Mahen napisał/a:
bo ten biały osad to będzie kamień dobrze myślę?

Prawdopodobnie.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Mahen 


Dołączył: 12 Sty 2017
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2017-01-18, 17:58   

No ja niestety nie mam gdzie zbierać deszczówki, chyba że śnieg będę roztapial hahaha ;p


Co sądzicie o tym?

http://m.ebay.co.uk/itm/P...0%257Ciid%253A1
Ostatnio zmieniony przez Mahen 2017-01-19, 09:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-01-19, 10:58   

No niby dobra, ale te 160W poboru mocy i spore ciepło, jakie jest wydzielane mnie by odstraszyło :-) W terrarium ta temperatura się przydaje, w naszych jednak zastosowaniach nie jest zbyt pożądana. Szukałbym czegoś na LED'ach jednak. Nie są jeszcze idealne, ale mały pobór mocy i stosunkowo mała ilość wydzielanego ciepła jest tu ogromną zaletą.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Mahen 


Dołączył: 12 Sty 2017
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2017-01-19, 19:43   

Mam dostęp do nich za grosze ;p wziąłem jedną na próbę. Odczucia moje są takie że bym się bał zostawić ją nad roślina. Bardzo mocna i wytwarza sporo ciepła. Może do szklarni spoko, ale nie do domu.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-01-20, 12:06   

Tego typu rozwiązania stosowane są między innymi przez hodowców ziela :mrgreen: w tzw growbox'ach Jednak dodatkowo zamontowane wentylatory schładzają całość. Fora tychże "entuzjastów" :lol: są często skarbnicą wiedzy, jeśli idzie o uprawy pojemnikowe. Trzeba jednak wy separować wiadomości nam przydatne :-P
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-01-21, 00:20   

Mahen napisał/a:
Co sądzicie o tym?
http://m.ebay.co.uk/itm/P...0%257Ciid%253A1

Raczej do terrarium, jak tam zresztą podają w opisie, gady, płazy lubią ciepełko.
To podobnie jak zwykła żarówa z włóknem, rozkład widma niezbyt optymalny dla roślin, 95% energii idzie w ciepło.
Podobną ilość światła można uzyskać z 25W na diodach, a jakby jeszcze dobrać właściwy rozkład widma (niebieskie i czerwone) to zysk może być jeszcze więcej niż podwójny.
_________________
pozdrawiam, Józef.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-01-21, 11:52   

jm napisał/a:
rozkład widma

Szukałem ale widać nazbyt pobieżnie charakterystyki widma i nie znalazłem. Możesz podać link do opisu?
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Mahen 


Dołączył: 12 Sty 2017
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2017-01-21, 22:33   

Pomyślałem że podzielę się pięknem drzewka ;) co sądzicie o stanie zdrowia i kolorze tych niektórych listków? barwa wacha się od zielonych przez zółtawe do czerwonego trochę. Dodam że dziwny kolor utrzymuje się na młodych listkach, bo stare mają się dobrze ;) Poczytałem o chorobach i pasowała by chloroza przez brak światła i nawozu hmm. Nie nawoże do momentu gdzie drzewko przesadze, chyba że z przesadzaniem sie wstrzymam do nowego roku albo mogę zacząć przed przesadzaniem? Kilka listków mi uschlo i opadło ale to chyba normalne że czasem coś spada. Drzewko jak już kiedyś wspomniałem lekko przyciełem, odrasta ładnie. Czekam na wasze spostrzeżenia ;)










Ostatnio zmieniony przez Mahen 2017-01-22, 11:43, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-01-21, 23:29   

Trochę się zagalopowałem porównując do zwykłej żarówy, dokładnie to to nie jest typowa lampa żarowa tylko tzw. mix
Lampa żarowo rtęciowa. Połączona lampa rtęciowa i żarowa w jednej bańce.
Do doświetlania roślin chyba jeszcze mniej przydatna od zwykłej żarówki.
Widmo energii wypromieniowanej przez rtęciówkę leży w większej części poza zakresem przyswajanym przez chlorofil.
Można szukać i porównywać wykresy widmowe lamp rtęciowych, żarowych i chlorofilu.
Np. TU fachowcy piszą coś o tych lampach.
_________________
pozdrawiam, Józef.
Ostatnio zmieniony przez jm 2017-01-21, 23:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-01-22, 12:46   

Mahen napisał/a:
barwa wacha się od zielonych przez zółtawe do czerwonego trochę. Dodam że dziwny kolor utrzymuje się na młodych listkach, bo stare mają się dobrze ;) Poczytałem o chorobach i pasowała by chloroza przez brak światła i nawozu hmm.


Taka barwa młodych liści jest normalna, nie jest to chloroza ani brak nawozu.

Mahen napisał/a:
Nie nawoże do momentu gdzie drzewko przesadze, chyba że z przesadzaniem sie wstrzymam do nowego roku albo mogę zacząć przed przesadzaniem?


Przez okres od późnej jesieni do wczesnej wiosny nie należy nawozić roślin, a jeśli już to bardzo je ograniczyć. Rośliny takie jak sageretia, na czas zimy co prawda nie zrzucają liści, jednakże ich metabolizm zwalnia, stąd też należy również ograniczyć a nawet zastopować nawożenie, żeby roślina "złapała trochę oddechu" przed kolejnych sezonem wegetacyjnym. Zbyt intensywne głaskanie może zaszkodzić nawet kotu.

Mahen napisał/a:
Kilka listków mi uschlo i opadło ale to chyba normalne że czasem coś spada. Drzewko jak już kiedyś wspomniałem lekko przyciełem, odrasta ładnie. Czekam na wasze spostrzeżenia ;)


Rośliny co jakiś czas zrzucają stare liście, które zastępują młodymi, więc nie jest to nic niepokojącego. Roślina za zdjęciach wygląda ładnie i zdrowo. Konieczne jest jej wiosenne przesadzanie, ale o tym pisaliśmy kilka postów wstecz. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2017-01-22, 12:55, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Mahen 


Dołączył: 12 Sty 2017
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2017-01-22, 12:59   

O przesadzeniu oczywiście pamiętam ;) jestem w trakcie odnajdywania poszczególnych składników. Znalazłem nawet keramzyt i co ciekawe z tyłu z opisem po polsku ;)
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-01-22, 18:45   

jm napisał/a:
Lampa żarowo rtęciowa. Połączona lampa rtęciowa i żarowa w jednej bańce.
Do doświetlania roślin chyba jeszcze mniej przydatna od zwykłej żarówki.
Widmo energii wypromieniowanej przez rtęciówkę leży w większej części poza zakresem przyswajanym przez chlorofil.
Można szukać i porównywać wykresy widmowe lamp rtęciowych, żarowych i chlorofilu.

OK. Biorąc pod uwagę typ. Jednak oświetlenie typu LED też jest do bani, jeśli nie zastosuje się odpowiednich diod.
Miałem nadzieję, że widziałeś gdzieś charakterystykę widma tej konkretnie "żarówki"
jareckiM66 napisał/a:

Taka barwa młodych liści jest normalna, nie jest to chloroza ani brak nawozu

Dokładnie. Gdyby było inaczej to również w pełni wykształcone liście wskazywałyby niedobory swoim wyglądem.
Wracając do oświetlenia to dziwię się, że producent taki jak Philips napisał na opakowaniu tego produktu mniej więcej: do lepszego wzrostu roślin. Może jednak "żarówka" nadrabia jakość mocą :-D
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Mahen 


Dołączył: 12 Sty 2017
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2017-01-24, 10:43   

No a moc to ma naprawdę dużą ;) w pobliżu długo się nie wytrzyma.
Jednak poprzednia żarówka wygrywa wszystko. Oszczędna daje ładne różowe światło, tylko ciekaw jestem kiedy mi Polizei do domu wleci hah ;)

Co sądzicie o takiej mieszance ? Do tego dołożyć zeolit naprzyklad. Czyli włókno kokosowe+korowina+ symbioza grzybów + zeolit? Co wy na to?
Ostatnio zmieniony przez Mahen 2017-01-24, 10:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-01-25, 17:50   

Do czego tak właściwie potrzebny jest Tobie dodatek włókien kokosowych w podłożu? Mieszanka, jaką Tobie razem z MaćkiemMM zaproponowaliśmy na start rośliny po jej przesadzeniu w zupełności wystarczy, więc po co dalej kombinować. Podłoża z włókien kokosowych są praktycznie jałowe i bez żadnej mikroflory oraz mikrofauny, a więc stanowią tak naprawdę balast w podłożu. Ich dodanie odbędzie się kosztem bardziej bogatszego w w/w składniki podłoża, co w efekcie końcowym skutkować będzie "mniejszym papu" dla rośliny. Ponadto większy udział podłoża kokosowego w mieszance spowoduje konieczność przejścia na nawożenie w większości mineralne (brak w tym podłożu mikroorganizmów rozkładających nawozy organiczne np. obornik), co będzie mogło skutkować np. przenawożeniem rośliny (zjawiskiem praktycznie niespotykanym podczas nawożenia organicznego). Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2017-01-25, 18:00, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Mahen 


Dołączył: 12 Sty 2017
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2017-01-25, 22:52   

Drzewko przesadzone w nową donice (przejsciową)z podaną przez was mieszanką korowiny, zeolitu i żwirku rzecznego oraz keramzytu jako drenaż. Teraz tylko uzbroić się w cierpliwość.


Ostatnio zmieniony przez Mahen 2017-02-20, 15:17, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group