Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Drzewko kupione w markecie budowlanym "O**"
Autor Wiadomość
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-02-20, 21:29   

Czy jako podłoże mogę zastosować kiry lub akadame (posiadam w domu drobny granulat tej ziemi). Czy jednak lepiej było by kupić keramzyt frakcji, albo czerwoną lawę?

PS: No i jeśli już dokonuje tam zakupu to co warto było by dokupić dodatkowo z myślą o tym drzewku oraz ginseng? Pytam bo trzeba na wiosnę wszystko przesadzać, a to będzie moje pierwsze przesadzanie :)
_________________
Ficus Ginseng Bonsai - 80cm
Ostatnio zmieniony przez Reactor 2018-02-21, 22:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-02-22, 16:56   

Kup tą mieszankę VIP, gdyż z jej opisu wydaje się być bardziej "urozmaicona". We wcześniejszych moich postach do tego tematu wspomniałem, że
Cytat:
Czapetka jest gatunkiem w miarę tolerancyjnym co do pH glebowego, jednakże bardziej zniesie podłoża bardziej zasadowe niż kwaśne. Na stanowiskach naturalnych rośnie w podłożu składającym się z piasku, gliny oraz iłów, które (no może oprócz piasku) są podłożami zasadowymi (pH powyżej 7,0). Złotym środkiem jest tutaj podłoże obojętne, które jej "krzywdy" nie uczyni.
jak i to że
Cytat:
Akadama jak i kiryu są podłożami stosunkowo kwaśnymi (aka chyba najmniej), a przy tym nie tanimi
.
Tak więc na początku zastosuj takie podłoże. Na akadamę i inne tego typu podłoża. przyjdzie jeszcze czas. Na czas rekonwalescencji Twojej rośliny proponuję przesadzić ją do jakiejś plastikowej doniczki roboczej (nieco większej niż ta, w jakiej obecnie się znajduje) na okres co najmniej jednego roku. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2018-02-22, 16:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-02-23, 07:26   

Zle się wypowiedziałem... Chodziło mi oto co zastosować na spod doniczki jako drenaż? Karmezyt czy może czerwona lawę? Potem na to pójdzie podłoże VIP. A z reszta zastosuje się w pełni do Twoich rad :)

PS1. Przy okazji co do oświetlenia LED GROW. Jaki dystans zachować między żarówka, a drzewkiem? A może wystarczy aby drzewko było w zasięgu światła fioletowego? Pytam, bo mam 3 drzewka i chciałbym światłem LED resztę oświetlić w jednym miejscu, a sama żarówka mimo iż ma 108LED (25wat), to dużo światła nie daje...

PS2: Właśnie przyszłą paczka i w niej wszystko co potrzeba. zakupiłem kermezyt i lawę czerwoną do zastosowania jako drenaż... Teraz tylko czekam na odpowiedz co wybrać? :) Mam też Yorkey i to jest wielkie! (35ml) Czy po przesadzeniu mam to wsadzić do ziemi w całość? Tego może na zdjęciach nie widać, ale korzenie wraz z ziemią mieszczą się w dłoni...

Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi możliwie jak najszybciej, bo jest już wszystko, gotowe do przesadzenia i teraz już tylko czekam na wiadomość tutaj :)
_________________
Ficus Ginseng Bonsai - 80cm
Ostatnio zmieniony przez Reactor 2018-02-23, 12:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-02-23, 19:41   

Odpowiadam na pytania:

Reactor napisał/a:
Karmezyt czy może czerwona lawę?


Zdecydowanie keramzyt. Lawę możesz dodać do mieszanki glebowej.

Reactor napisał/a:
Jaki dystans zachować między żarówka, a drzewkiem? A może wystarczy aby drzewko było w zasięgu światła fioletowego? Pytam, bo mam 3 drzewka i chciałbym światłem LED resztę oświetlić w jednym miejscu, a sama żarówka mimo iż ma 108LED (25wat), to dużo światła nie daje...


Około 20-25cm od górnej powierzchni korony (koron) drzewka/drzewek. Pamiętaj przy tym, że zadaniem doświetlania lampami jest wydłużenie dla roślin dnia świetlnego, a nie całkowite zastąpienie światła słonecznego. Lampy gasimy na noc, gdyż rośliny, (najprościej rzecz ujmując) również muszą "wypocząć".

Reactor napisał/a:
Mam też Yorkey i to jest wielkie! (35ml) Czy po przesadzeniu mam to wsadzić do ziemi w całość? Tego może na zdjęciach nie widać, ale korzenie wraz z ziemią mieszczą się w dłoni...


Dokładnie tak, zgodnie z instrukcją użycia. Jeśli roślinę, tak jak Tobie zasugerowałem, przesadzisz (na czas "wyzdrowienia" drzewka) do nieco większej doniczki plastikowej, różnica wielkości między "lekarstwem" a rośliną nie będzie tak widoczna. Poza tym ten zabieg ma pomóc drzewku, nieważne jakim sposobem. Ja osobiście stosowałem Rainbow (pojemność buteleczki 33ml) naprawdę z dobrym skutkiem. Czasami podczas standardowego corocznego przesadzania roślin stosuję witaminę B complex (do kupienia w każdej aptece), którą po rozgnieceniu jakimś twardym przedmiotem rozpuszczam w wodzie i takim roztworem podlewam następnie świeżo przesadzoną roślinę. Witamina ta uważana powszechnie jest za antystresant. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2018-02-23, 19:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-02-23, 20:00   

A robić coś z korzeniami i uschłymi gałązkami/pędami? Mowa tu o przycięciu...
_________________
Ficus Ginseng Bonsai - 80cm
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-02-24, 22:13   

Jeśli jesteś na 100% pewien, że te części rośliny są suche to je usuń, jeśli zaś nie - wstrzymaj się aż drzewko samo ci "powie", co uschło a co nie (jak zacznie wypuszczać nowe przyrosty). Pozdr. Jarek Ż.
 
 
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-02-25, 11:29   

Roślinka już przesadzona :) W sklepie kupiłem też taki preparat. Do zakupu skusił mnie opis preparatu. Czy mogę go stosować? I jak często? Na etykiecie, ani w opisie nie napisali jak często stosować po przesadzeniu.

http://swiat-bonsai.pl/w-...grecol-zel.html
_________________
Ficus Ginseng Bonsai - 80cm
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-02-25, 11:44   

Będziesz mógł to zastosować, ale dopiero jak drzewko"wykorzysta" Yorkey (co trochę mu zajmie) i jak zacznie reagować na jego składniki. Zarówno Yorkey jak i Florovit mają podobne działanie, z tym że ten pierwszy działa od korzeni, a drugi jest preparatem dolistnym. Jak często stosować Florovit - myślę, że jak roślina zareaguje to tak jak podano w opisie na stronie - 2x w miesiącu. Pozdr. Jarek Ż.
 
 
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-02-26, 22:44   

OK rozumiem :) Obecnie przy drzewku wraz z światełkiem lED chodzi nawilżacz powietrza... Wytworzył on wilgotny klimat roślince oraz temperature 14-15*C... Czy taka temperatura nie przeszkadza drzewku w takim stanie po przesadzeniu?
_________________
Ficus Ginseng Bonsai - 80cm
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-02-27, 17:07   

Reactor napisał/a:
OK rozumiem :) Obecnie przy drzewku wraz z światełkiem lED chodzi nawilżacz powietrza... Wytworzył on wilgotny klimat roślince oraz temperature 14-15*C... Czy taka temperatura nie przeszkadza drzewku w takim stanie po przesadzeniu?


Temperatura jest OK, teraz tylko czekać, aż roślina zareaguje. Możesz załączyć fotki, jak wygląda drzewko obecnie po zmianie podłoża i warunków. Pozdr. Jarek Ż.
 
 
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-03-01, 23:07   

Tak to obecnie wygląda i tyle odżywki roślinka wypiła. Lecz dziwi mnie fakt, że przez ostatnie dni od samego początku nic nie uchodziło tej odżywki, a tu nagle w ciągu około 24h taki ubytek... Czy to nie za dużo? Wszystko ok jest z tym dozownikiem?









_________________
Ficus Ginseng Bonsai - 80cm
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-03-04, 13:47   

Może się coś przytkało, normalnie to po każdym podlaniu wodą roztwór z dozownika powinien się uwalniać do podłoża. Myślę, że nie powinieneś się tym martwić.
 
 
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-03-04, 22:09   

Chyba wszystko się wyjaśniło... Po przesadzeniu roślinka została podlana poprzez zanurzenie całkowite w wodzie na 10min. Przez kilka dni, kiedy ziemia trzymała wodę jeszcze, to gleba nie pobierała płynu z dozownika. W momencie, kiedy ziemia wysychała, to momentalnie wsysało dozownik. W ciągu chyba 2dni opróżniony został...

[ Dodano: 2018-03-08, 07:04 ]
W jakim czasie drzewko powinno zareagować? Obecnie nic się jeszcze nie dzieje ;(
_________________
Ficus Ginseng Bonsai - 80cm
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-03-08, 20:21   

Niestety, rośliny to nie bolidy F1, więc musisz się uzbroić w cierpliwość. O ile wszystko zostało wykonane jak należy, a przede wszystkim nie za późno - to odpowiedź rośliny powinna nastąpić po 2-3 tygodniach. Tak że trzymam kciuki. Pozdr. Jarek. Ż.
 
 
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-03-08, 21:24   

OKi... ;) Pytam, bo właśnie minęło już 2 tygodnie i narazie echo... Więc chciałem zapytać jak długo mam czekać, by postawić ostateczną diagnozę drzewku...
_________________
Ficus Ginseng Bonsai - 80cm
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group