Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy mozna się czegos nauczyc na forum Bonsai?
Autor Wiadomość
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-01, 18:42   Czy mozna się czegos nauczyc na forum Bonsai?

Chcem poznac wasz opinie na wlasnie ten temat... Czy waszym zdaniem mozna sie nauczyc czegos na forum? Pozniej ja sie wypowiem...
 
 
Oi
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-01, 18:45   

Ja myślę że chyba tak. A przynajmniej można uzyskać wiele rad i pomysłów (w tym miejscu Oi dziękuje za rady dotyczące grubosza) :-)
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-01, 19:01   

Szczerze?

Tak można sie nauczyć bardzo dużo rzeczy na temat hodowli(jakie warunki), ciecia (jakie pory), drutowania (jakie duty), podłoża (jakie składniki) itp itd. To tak samo jak z ksiązek tylko czytając książke musisz dojść samemu do interesujących Cie rzeczy -tu na forum wystarczy napisać tylko ten kawałek co Cie interesuje i dalej zagłębiać jego tajemnice z innymi osobami ,które mają różne zdanie (problem jest czasem z tym że podana osoba nie zawsze pisze na temat albo nie zawsze podpiera się jakąś wiedzą czy nawet doświadczeniami i może nas wprowadzić w spore zakłopotanie i błąd).
Nawet na forum można się dowiedzieć już z miejsca że bonsai to nie nasionka i nie z tej strony jest droga w osiągnięciu czegokolwiek w tej pięknej sztuce.

Jednak podejście do Bonsai zupełnie się zmienia po warsztatach - szczególnie dla osób, które nigdy nie były w takich miejscach ,bądz zaczynają dopiero zabawe. Nie nauczysz się na forum jak drutować, jak ciąć ,jak układać gałązki, jak stosować rózne techniki (shari,jin -czy frezarką czy dłutkami, do czego jest rafia i jak się ją nakłada itp itd...) - tego się nie nauczysz mimo celnych rad, pomysłów innych nawet oglądając filmiki czy zdjęcia. Dopiero robisz duze kroki jak masz stycznośc z ludzmi bardziej doświadczonymi (kiedy to po spotkaniu dostajesz "KOPA" i dużą dawke wiedzy :prosze: . Osoby które Ci pomogą, pokierują pokażą i podpowiedzą a czasami opierdzielą (jak Jacek P.).

Forum jest dobre do wymieniania miedzy sobą pogladów - jeżeli chce się nauczyć "robić" bonsai - trzeba wyruszyć na warsztaty, targi ,spotkania (bo w przeciwnym razie nauka i dązenia do doskonałości w pojedynke bedą się ciągneły do późnej starości)
 
 
Vavrzyn
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-01, 19:04   

Ja się bardzo dużo nauczyłem dzięki forum.. Ale wiadomo wiedza teoretyczna to nie wszystko ;) trzeba dużo dużo praktyki ;)
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-11-01, 21:12   

Ciekawe co na ten temat napisze Jacek :) (szczególnie na post White'a)

Co mam Wam napisac, jakbym był zdania, ze nie mozna, to byśmy teraz tego wątku nie pisali, no i pewnie inne fora tez by nie istniały :roll:

Ps. Wygodne podejście Gohans :)
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-01, 21:21   

Teori owszem ale praktyki w życiu, a tak poza tym to:

"temat bez sensu..." :lol: :lol:
 
 
tofka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-02, 00:55   

od teorii chyba trzeba zacząć ... choc u mnie chyba najwazniejsze "pamietaj kobieto coby roślinke podlać" :lol:

no ale mozna, można ... w końcu to nie forum o dupie maryni i czegos sie tu ucze :-)

P moze i słusznie, ze "temat bez sensu ... " ;-)
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-02, 18:41   

A co ma Jacek napisać? Napewno napisze szczególnie dla osob młodych i zaczynających -ze warto uczestniczyć w Warsztatach, wystawach i sotkaniach bo znacznie sie rozszerza wiedza o bonsai a jeżeli ktoś ma tylko jedną wizje i kierunek patrzenia czesto może zrobić obrót o 180*. Takie rzeczy są nie do przeskoczenia co w grupie ludzi pod ich okiem, pomocą (i oczywiscie nie pisze aby sie ograniczac do 1 osoby -bo kazdy z tych "starych wyjadaczy" ma narzuconą jakąś technike, własny styl). I napewno przyzna mi racje że sporo sie nauczył ruszając się na takie imprezy , czy jak pisał wczesniej na spotkaniach z Robertem Błądkiem. Bo samemu było ciężko. Zobaczcie na "strzałke" jak wyglądała kiedyś a jak wyglada teraz (nie licząc uszkodzeń tej zimy) rewelacyjnie (to też jakieś zmiany), albo inne jałowce jakiego temperamentu nabierają - przez co to wszystko? Przez własną prace, udoskonalanie technik ale napewno i przez wpływ innych osób (mniej lub bardziej znaczny).

I to nie tylko tu osoba Jacka ale jest nas wielu ... I nie wmówie nikomu że Jacek sam też nie miał świetnych roślin (bo pamietasz Jacku jak Cie tu sciągnełem na forum (albo to i Ty mnie przyciągnełeś do sowjej osoby (te niezapomniane wielogodzinne pogadanki :) )- oczy mi wychodziły na wierzch od twoich drzewek).

P.S. co do forum - nie napisze że nic się nie nauczyłem (bo nauczyłem sie wiele oraz poznałem wielu super ludzi) w przeciwnym razie by mnie tu nie było - jakby to było stratą czasu. Nawet byle spotkanie przez forum jest organizowane i ludzie o nim najczesciej i najwiecje sie dowiadują. Więc forum ma ważną role :)
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-11-02, 19:55   

Witam , co takiego mogę tu dodać :?: Pewnie nic , White już wszystko za mnie napisał , jakbym ja sam to robił , po prostu bez największych dwóch moich idoli 2x R. B. :lol: , czyli Roberta Błądka i Rysia Bronisza , którzy to praktycznie wprowadzili mnie do społeczności bonsaiowej i udzielili wielu rad , oraz wskazówek (nie liczę w tym momencie sporadycznych i często przypadkowych spotkań z innymi autorytetami w śpołeczności bonsaiowej , które również miały większy , lub mniejszy wpływ na mój rozwój i praktyke bonsaiowej) , no nic , ale uciekam od tematu , gdyby nie ci właśnie dwaj wspaniali ludzie , prawdopodobnie nie byłoby diś tego Jacka G. jakim jest obecnie , nie byłoby wystaw , jakivhś tam małych sukcesów , nie spotkałbym innych wspaniałych ludzi i przedewszystkim nie nauczyłbym się tyle ile potrafię .To wszystko w wielkim skrucie opisał white , nie napisał jednak o jeszcze większej zalecie dla mnie , związanej z tymi spotkaniami , a mianowicie o cudownej , wspaniałej itp. itd. atmosferze takich spotkań , szczególnie w Książu , te dni w roku w których odbywa sie wystawa w Książu są wielkim świętem dla wielu z nas , na które to święto przyjeżdżamy nie bacząc na przeciwności , pracę , rodzinę , na nic ... Owszem forum to także forma nauki i to bardzo ważna forma nauki , której bardzo wam młodym (nowym )zazdroszczę , jak już wiecie ja jestem tu od niedawna i nie miałem takiej możliwości , dla mnie forum jest jakby przyśpieszonym kursem wprowadzającym (moje wprowadzenie rozciągneło się na jakieś 10 lat ). Jednak nauka z forum , nie podparta jakąkolwiek formą warsztatów (bo wszelkie spotkania z innymi , potrafiącymi od nas coś więcej , są formą warsztatów )wszelkie odwiedziny , wystawy, pokazy , a nawet krutkie pogawędki na żywo , to wszystko jest forma warsztatów , że już nie wspomnę o samych warsztatach organizowanych w sposób profesjonalny :-D (i znowu sie rozwlekam :-? )Nauka na forum nie podparta warsztatami nic nie znaczy , jest tylko teorią , niczym więcej , niemniej jednak jest ważna :spoko: szczególnie dla początkujących , albowiem laik pojawiający się od razu na warsztatach ma taki mętlik w głowie po nich , że prawdopodobnie nic nie zrozumiał , lub niewiele z tego wszystkiego , dlatego jedno z drugim powinno się wiązać . Natomiast książki , no z nimi jest trudniej , chodzi o interpretację słowa pisanego , na forum można skorygować odebrane wiadomości , książkę natomiast trzeba skonsultować z własną praktyką , a to trwa latami , w taki właśnie sposób ja się uczyłem . Reasumując , nie można wykluczyć ani forum , ani warsztatów , jedno z drugim jest tak samo ważne :spoko: :roll: ;-) :-D To jest moje zdanie na ten temat i odpowiedź dla Gohansa :]
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-02, 20:18   

raczej wy jestescie bez sensu... niż ten temat

Czas na moja wypowiedz...
Na poczatek forum jest bardzo dobre, ogolnie wprowadzic sie do tego tematu ,dowiedziec sie o podstawoych stylach, techniki drutowania, formowania etc. Ale tak jak mowie na poczatek... Trafilem najpierw na kamcio, potem tutaj... Jestem bardzo wdzieczny, szczegolnie Olonowi za takie wprowadzenie mnie w świat bonsai ;-) Gdyby nie forum nie poznał bym Whita, bysmy byli od siebie 300 metrow i dalej się nie znali... ;-) Moze troche powiem jak bylo i jest w moim przypadku... Od momentu kiedy tu trafilem, pierwszy rok siedzialem na forum i zaczelem cos krecic przy roslinkach, duzo czytalem, nie lecialem na łatwizne jak wiekszosc obecnych forumwiczow... Ale po roku, zaczelem odczuwac taką "nude"... I sobie pomyslalem... Co ja tu robie? Ok, załapalem mniej wiecej o co w tym wszystkim chodzi, bonsai nie powastaje z nasionka z allegro ,a wiec trzeba bylo zrobic kolejny krok do przodu... Tym krokiem do przodu było odwiedzenie Roberta, Jacentego z forum Kamcia... Na prive tak się troche ekhm wprosilem :mrgreen: Byłem bardzo zaskoczony,ze cieplo mnie przyjal, zaprosil mnie do dom, pokzal swoje drzewka ,zdjecia drzewek... pokazal narzedzia, objechalismy wszytskie szkolki: dawal mi roslinki i pytal sie co ja bym z nimi zrobil :lol: Bardzo miło wszystko wspominam, no ale coz troche odchodze od tematu... Potem byl pokaz formowania Jurgena, wtedy pierwszy raz zobacyzlismy sie z Qbikiem :mrgreen: Potem lecialo, warsztaty, wystawy i wkoncu czlonek klubu bonsai... Zrobilem ogromny krok do przodu i teraz forum traktuje jako luzne pogaduszi, aby byc w kontakcie z Wami...

Podsumowujac: Jezeli chcesz sie nauczyc czegos wiecej niz jak zimowac wiaza ,jezdzić na wystawy poznawać ludzi i jak najwiecej czasu przebywać z najlepszymi...

Ps. Szefciu to nie wygodne podejscie ,a raczej najpierw słucham potem gadam ;-)
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-11-02, 20:43   

Marcinie :nie: ja się zupełnie w tym momencie z Tobą nie zgadzam , oczywiście to Twoja sprawa , jak podchodzisz do forum , ale ja je odbieram zupełnie inaczej . Mimo mojej jakiejś tam wiedzy , udzielania rad innym , stale zbieram tę wiedzę , oraz staram się ją stale pogłębiać i utrwalać , a przyznam że wielu szczegółów dowiedziałem się z tego forum , jak również i z innych for i nigdy nie traktowałem go jako pewnego rodzaju luźnej pogaduszki , czy też utrzymywania kontaktu ( od tego jest poczta , skype , czy GG ) :-|
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-02, 20:53   

no moze z tymi pogaduszkami to przesadzilem...
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-02, 20:56   

Kto póżno przychodzi sam sobie szkodzi !!
Nie zostawiliście mi już nic do napisania. :roll:

Dwa powyzsze wątki całkowicie wyczerpują odpowiedz na pytanie Gohansa i ja również się pod tym podpisuję(pod tym iż forum uczy) :brawo:

Ps. Marcinie a teraz Cię zbanujemy za kare !!
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-02, 20:57   

Mam nadzieje Jacku że nic Cie nie uraziłem - ale myśle że ciut Cie już znam :)

Co do tych spotkań - tak to prawda -tyle razem przeżyliśmy z Marcinem -wypraw do lasu, na zakupy, u nas w domach, balkonach ,działkach, wyjazdy (równiez już 2 z Tomkiem! Marcin już 3 nawet :P ) I myśle że jeszcze przeżyjemy nie jedną fajną imprezke, czy wyjazd - niekoniecznie na warsztaty ale i na wykopki czy jakies wspólne formowanie :)
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-02, 21:06   

no tak, Pozdro White :mrgreen: Nawzajem sie wspieramy i sobie pomgadamy.. to jest to :beer:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group