Strona główna

Podstawy sztuki bonsai

   Czym jest bonsai
   Dlaczego są takie małe
   Podlewanie i nawożenie
   Drutowanie
   Przesadzanie
   Rozmnażanie
   Pielęgnacja
   Przycinanie
   Hodowla wybranych gatunków
   Fotografowanie bonsai

Zaprzyjaźnione strony

   www.lasypolskie.pl

   www.zielonaziemia.pl

   www.klimatdlaziemi.pl

   www.naszaziemia.pl

   www.recykling.pl

 
Fotografowanie drzewek bonsai

Na początek parę słów wyjaśnienia. Często otrzymuję  pytania na temat bonsai do których dołączacie zdjęcia. Ten fragment strony powstał po sugestii  Olona, który zauważył, że niektóre zdjęcia drzewek, lub np. samych listków czy kory, są robione w nieodpowiedni sposób. Czasami po prostu nie można dostrzec na takim zdjęciu podstawowych cech drzewka. Odpowiednie zrobienie zdjęcia ułatwi nam wszystkim dyskusję na temat bonsai i zdecydowanie pomoże przy identyfikacji gatunku, czy rozpoznaniu choroby lub szkodnika. Mam nadzieję, że ułatwi Wam to również robienie zdjęć swoich drzewek po prostu dla przyjemności. Może jakieś przyślecie do umieszczenia w galerii :-))?

Wiadomości jakie tu znajdziecie to głównie wskazówki Rafała i Olona. Dzięki wielkie!

Jeśli chcecie robić zdjęcia artystyczne, to od razu odsyłam do bardziej fachowych źródeł. Tutaj znajdziecie jedynie kilka podstawowych zasad, które pozwolą zrobić w miarę poprawnie zdjęcie drzewka bonsai. Zdjęcia drzewek mogą być robione z różnych powodów więc i postępowanie będzie różne.

 Najczęściej docierają do mnie fotografie drzewek z prośbą o rozpoznanie gatunku. Generalnie rozpoznając gatunek ze zdjęcia nigdy nie można powiedzieć, że jest się na 100% pewnym, ale dobre zdjęcia pozwolą na taką ocenę z dużym prawdopodobieństwem. Jeśli chcemy uzyskać lub udokumentować jak najszerszy zakres informacji o drzewku musimy to zrobić na kilku fotografiach W tym wypadku należy zrobić dwa zdjęcia całego drzewka, zbliżenie pojedynczego pędu, zbliżenie liścia oraz kory. Jeśli drzewko kwitnie lub owocuje bardzo pomocne będą też zbliżenia kwiatu i owocu. Dodatkowo można pstryknąć jakieś bardzo charakterystyczne elementy jeśli takie występują.

W przypadku gdy potrzebne jest rozpoznanie choroby, należy skupić się na uszkodzeniach liści, pędów czy owoców. Jeśli spustoszenie sieje szkodnik, który jest widoczny to oczywiście jego zdjęcie będzie również niezbędne.

Kolejnym powodem robienia zdjęć bonsai może być po prostu chęć umieszczenia ich w albumie czy galerii :)

To były powody dla których najczęściej robimy zdjęcia drzewek, a teraz najważniejsze zasady dotyczące ich robienia.

Oto kilka najważniejszych elementów: oświetlenie, odległość od fotografowanego drzewka, tło, kąt pod jakim robimy zdjęcie.

Oświetlenie

 Najkorzystniej jest robić zdjęcia w naturalnym świetle. Mamy wtedy równomiernie oświetlone drzewko, a barwa światła jest dokładnie taka jaką potrzebujemy. Często jednak nie mamy możliwości zrobienia zdjęcia w takim świetle i musimy użyć sztucznego (np. w mieszkaniu). Należy zadbać o ogólne oświetlenie pomieszczenia (żarówka dużej mocy). W celu uzyskania ciepłego odcienia używamy żarówki z przezroczystą szkłem. Należy unikać światła białego lub ze świetlówki. Ogólnie , dążymy do równomiernego i jasnego oświetlenia , nie powodującego refleksów na liściach.  Można poeksperymentować także z dodatkowym źródłem światła, najlepiej takim, które możemy swobodnie przesuwać, np. lampka biurowa. Światło najlepiej umieścić z góry za aparatem (ok. 45 stopni). Światło nie może być zbyt intensywne, ponieważ trudno będzie zbalansować biel i w efekcie fotografia na liściach będzie z białymi plamami i z ciemnymi przy korzeniach i doniczce. Liście często są błyszczące co powoduje powstawanie refleksów, a tego powinieneś unikać. Dodatkowe źródło światła potrafi skutecznie zredukować taki efekt , jeśli znajdziemy odpowiedni kąt jego padania. Jeśli używasz lampy błyskowej, wyżej wymienionych wskazówek możesz właściwie nie brać pod uwagę ze względu na mocne światło flesza. W tym wypadku raczej nie ma sensu zawracać sobie głowy dodatkowym oświetleniem. Musisz jednak pamiętać że światło flesza daje nienaturalne efekty np. w postaci zmiany odcieni i kolorów , co na pewno nie będzie korzystne ze względu na wierność przekazu informacji niesionej przez zdjęcie.

Tło

Tło jest równie ważne jak oświetlenie. Należy raczej unikać koloru białego lub bardzo jasnego. Dobrym tłem jest kolor brązowy (jasny), słomkowy, beżowy oraz odcienie pomarańczowego. Całkiem nieźle nadaje się do tego zwykły arkusz papieru pakowego. Jeśli drzewko kwitnie, warto poszukać tła, które będzie dopełnieniem, czyli uwydatni to co chcemy zaprezentować. Można użyć w tym celu koloru, który da kontrast (np. do jasnych kwiatów ciemniejsze od nich tło) lub o podobnym (ciemniejszym lub jaśniejszym) kolorze samego kwiatostanu. Takie same reguły dotyczą podłoża, na którym stawiane jest drzewko.

Poniżej widać różnicę między zastosowaniem różnego tła w przypadku tego samego drzewka i światła.

i zdjęcia jałowca autorstwa Artura:

 

Odległość

W zależności od posiadanego sprzętu należy pamiętać o minimalnej odległości od fotografowanego drzewka. Przy aparatach kompaktowych odległość nie powinna być mniejsza niż 80cm. W przypadku aparatów z ręcznymi nastawami można wybrać opcję 'makro', aby wykonać zdjęcie z odległości od 5 do kilkudziesięciu cm. Dbałość o zachowanie odpowiedniej odległości pozwoli na zrobienie ostrego zdjęcia. Odległość powinna być ponadto tak dobrana aby uchwycić wszystkie szczegóły związane z typem wykonywanej fotografii. Jeśli np. robimy zdjęcie całego drzewka z danej perspektywy , to w obiektywie musimy widzieć zarówno czubek korony jak i podstawkę pod donicą , względnie nieco powierzchni na której drzewko stoi.

Kąty

Nie należy robić zdjęć stawiając aparat poniżej połowy wysokości drzewka. Najlepiej, gdy aparat jest ustawiony na wysokości korony lub troszkę wyżej. Jeśli chcesz uchwycić formę drzewka pamiętaj aby wybrać najkorzystniejszą stronę (czasem nawet obrót drzewka o kilka stopni daje zupełnie inne rezultaty).

No i to na razie tyle. W miarę możliwości dział ten będzie uzupełniany o nowe zdjęcia ukazujące omówione wyżej problemy. Na razie nie mam niestety odpowiedniego sprzętu, żeby zrobić w miarę ładne zdjęcia:(  Życzę powodzenia w pstrykaniu!;)  


Tysiące tanich 
przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

>

 

© Copyright 2003-2007    Wszelkie prawa zastrzeżone