Strona główna

Podstawy sztuki bonsai

   Czym jest bonsai
   Dlaczego są takie małe
   Podlewanie i nawożenie
   Drutowanie
   Przesadzanie
   Rozmnażanie
   Pielęgnacja
   Przycinanie
   Hodowla wybranych gatunków
   Fotografowanie bonsai

Zaprzyjaźnione strony

   www.lasypolskie.pl

   www.zielonaziemia.pl

   www.klimatdlaziemi.pl

   www.naszaziemia.pl

   www.recykling.pl


Przesadzanie drzewek bonsai

Przesadzanie bonsai jest konieczne, a ze względu na płaskie doniczki i ograniczoną ilość podłoża zabieg ten przeprowadza się nieco częściej niż w przypadku większości innych roślin .Częstość tego zabiegu zależy od  wieku i wielkości drzewka i waha się między rokiem, a pięcioma latami. Generalnie im starszy okaz i większa donica  tym rzadziej się go przesadza. Aby sprawdzić czy Twoje bonsai wymaga przesadzenia wyjmij je ostrożnie z pojemnika i przyjrzyj się korzeniom. Jeśli rosną okrężnie odwzorowując kształt doniczki, przesadzanie jest konieczne. Jeśli nie, możesz poczekać z tym do przyszłego roku.                   

Jeśli przesadzanie jest konieczne przejrzyj poniższy tekst i zdjęcia. Przedstawiają one proces przesadzania krok po kroku . 

 

Potrzebne nam będą: doniczka (nowa lub możemy wykorzystać tą samą), siatka do zabezpieczenia otworów odpływowych, drobne kamienie do warstwy drenażowej i podłoże. 

 

 

 

 

 

 

Przed rozpoczęciem przesadzania podlewamy drzewko, aby łatwiej było wyciągnąć je z doniczki. Niektóre doniczki mają kształt ułatwiający wyciągnięcie drzewka, przy innych trzeba się troszkę namęczyć. Ważne jest aby przy wyciąganiu drzewka z doniczki nie uszkodzić korzeni. W naszym przykładzie pacjent to około sześcioletni wiąz drobnolistny:) Jak widać na zdjęciu obok dopiero przebudził się ze snu zimowego i rozwijają się pierwsze pąki. Wiąz ten był przesadzany rok temu, a przy tej wielkości doniczki coroczny zabieg przesadzania jest konieczny. Zabieramy się do rzeczy. 

Wyciągamy drzewko z doniczki starając się wyciągnąć bryłę w całości, tak aby nie obrywać i nie uszkadzać korzonków. Kształt tej doniczki (zawinięte do wewnątrz krawędzie) utrudnia wyciąganie z niej drzewka. Możemy w takich wypadkach pomóc sobie jakimś płaskim narzędziem, na przykład uchwytem łyżki. Kiedy poradzimy sobie z tym krokiem nasze drzewko wygląda jak na zdjęciu z prawej strony. To jest dobry moment aby ocenić stan bryły korzeniowej drzewka. Jeśli drzewko jest zdrowe i bujnie się rozwija powinniśmy zauważyć wiele białych korzonków. Jak widać na zdjęciu korzenie naszego wiązu nie wyglądają najlepiej. Widać jedynie stare brunatne korzonki (dobrze że się za niego wzięliśmy :). 

 

 

Następny krok to rozczesanie korzeni i wyczesanie starego podłoża, tak aby można je było zastąpić nowym. W naszym przypadku do wyczesania jest niewiele, ale jeśli drzewko cały sezon rozwija się bardzo bujnie korzenie mogą osiągnąć długość nawet kilkudziesięciu centymetrów. Jeśli korzenie po wyczesaniu starego podłoża zwisają pod drzewkiem należy je skrócić. Bezpiecznie możemy skrócić je o 1/3 długości. To pobudzi je do wzrostu i pojawienia się wielu nowych małych korzonków. System korzeniowy dzięki temu będzie bardziej złożony. Ułatwi to transport składników odżywczych wraz z wodą do górnych części drzewka. Niektóre rośliny (np. cytrusy) maja kruchą i bardzo zbitą masę korzeniowa. wtedy rozczesanie jest niemożliwe. W takim przypadku możemy wyciąć w bryle kliny. Trzeba jednak pamiętać aby wycięte fragmenty korzeni zastąpić świeżym podłożem tak aby nie pozostały puste przestrzenie.  Pamiętaj, że cięcie korzeni w sposób przedstawiony powyżej nie osłabia drzewka lecz powoduje, że system korzeniowy staje  się bardziej gęsty, co je wzmacnia  i powoduje bardziej bujny wzrost  

 

W zależności od tego czy chcemy przesadzać roślinę do nowej doniczki czy też zostawić starą przygotowujemy ją do osadzenia rośliny. W przypadku pozostawienia tej samej doniczki należy ją uprzednio wyczyścić. Na dno kładziemy siatkę zabezpieczającą podłoże przed wypłukiwaniem przez otwory odpływowe. Na siatkę sypiemy drobne kamienie (średnica 3-5mm) które stworzą warstwę drenażową. Na kamienie sypiemy warstwę akadamy.

                 

Teraz możemy osadzić nasze drzewko w doniczce. Zasadą jest, że nie sadzimy drzewka dokładnie po środku, lecz zachowujemy asymetrię.  Jeśli trzeba możemy je przymocować drutem do doniczki tak aby z niej nie wypadło. Drut należy wyprowadzić przez otwory drenażowe lub specjalne otwory do drutu mocującego (jeśli takie są). Kiedy drzewko jest już w doniczce dosypujemy świeżego podłoża. Robimy to dokładnie tak aby nie pozostały puste przestrzenie między korzeniami. Możemy pomóc sobie patykiem, najlepiej okrągłym, aby delikatnie wepchnąć podłoże w puste przestrzenie. Po dokładnym wypełnieniu doniczki nowym podłożem nasze drzewko wymaga jedynie podlania i zapewnienia odpowiednich warunków do wzrostu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po zakończonym zabiegu drzewko wymaga obfitego podlania. Przez następne trzy tygodnie nie nawozimy drzewka. Przez ten czas nie należy również stawiać go bezpośrednio na słońcu. W zależności od gatunku po tygodniu, dwóch zauważymy, że drzewko zaczyna się znów rozwijać, a to oznaka, ze się przyjęło :)

Pozostaje nam już tylko cieszyć się z bujnego rozwoju naszego drzewka.

 


Tysiące tanich 
przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

>

 

© Copyright 2003-2007    Wszelkie prawa zastrzeżone