Warsztaty Przyjaciół Bonsai marzec 2007 

Poniżej przedstawiamy relację z warsztatów które odbyły się 10 i 11 marca w Poznaniu. Organizatorami warsztatów są Przyjaciele Bonsai i Zakład Doskonalenia Zawodowego w Poznaniu. 

Prowadzeniem zajęć zajął się Jacek Grzelak i moja skromna osoba :)  Dwa dni warsztatów po około 7 godzin dało nam możliwość przedstawienia najważniejszych informacji o sztuce bonsai oraz przeprowadzenia zajęć praktycznych wraz z pokazem formowania sosny. 

 

Z pierwszego dnia mamy trzy zdjęcia, starałem się troszkę opowiadać, aparat leżał więc zapomniany :( Być może ktoś z uczestników podeśle dodatkowe zdjęcia do relacji...

 

W sobotę dotarło do nas siedmioro uczestników. Korzystając z rzutnika omówiliśmy podstawowe zagadnienia z zakresu tematyki bonsai. 7 godzin to wbrew pozorom niewiele na poznanie teorii, jednak wszystko co najważniejsze udało się omówić.  Rzutnik pozwolił na  pokazanie  zdjęć bez których niektóre tematy mogłyby być niejasne, szczególnie w przypadku mniej popularnych zabiegów.

 

 

Z prawej strony widać Jacka drzewka, perkoza i ficusy, roślinne gwiazdy warsztatów :)

 

 

Oczy uczestników śledzące każdy ruch Jacka...

W drugim dniu nasze grono powiększyło się o dwie osoby. Niedziela była dniem zajęć praktycznych. Na początku masa pytań i pierwsze rady...

 

 

Pracowaliśmy głównie na jałowcach, z niewielkich roślin powstały  zaczątki pięknych bonsai :) Rozpoczęliśmy pracę od drutowania, dla wielu były to pierwsze praktyczne kroki, wszyscy jednak bardzo dobrze sobie radzili. 

 

 

I zaczęło się dobrych kilka godzin gięcia :)

 

Na zdjęciu poniżej widać sosnę, którą Jacek wybrał na pokaz formowania. Okazało się jednak, że nie starczyło czasu na jej dokończenie. Fotka po formowaniu pojawi się pewnie w tej relacji.

 

Końcówka zajęć, nadawanie formy. 

Pamiątkowe zdjęcie o niewątpliwej wartości historycznej (w końcu to nasze pierwsze warsztaty :) ) wraz z uformowanymi drzewkami... Od lewej strony: Maciej, Maria, Iwona, Monika, Klaudyna, Jacek, Krzysztof, Ania, Mariusz, Izabela.

 

dodane 28 marca

Oto sosenka, której nie udało się skończyć na warsztatach.

przed formowaniem

po formowaniu

i widok z góry

W naszej subiektywnej ocenie warsztaty wypadły bardzo dobrze. Było to dla nas przynajmniej tak duże doświadczenie jak dla uczestników.  Mam nadzieje, że  wypowiedzą się również na ten temat, wszelkie uwagi będą dla nas bardzo cenne.

Dziękujemy Wam za uczestnictwo i miłą atmosferę. Do zobaczenia !!! ;) 

I jeszcze prośba. Chcielibyśmy utrzymywać kontakt z uczestnikami naszych warsztatów. Z czasem mogła by powstać spora grupa znających się osób, wspólne spotkania, wymiana doświadczeń i przede wszystkim nowe znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach to pewnie jedne z wielu zalet jakie można by wymienić. Uczestników warsztatów, którzy chcieli by współtworzyć taką grupę, proszę o kontakt.

No i sprawa fotek, jeśli chcielibyście wywołać sobie powyższe fotki, również proszę o kontakt, prześlemy je drogą mailową.