To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Kształtowanie drzewek - Jaki to rodzaj Ficusa i jak go ufromować?

Anonymous - 2009-05-05, 19:26
Temat postu: Jaki to rodzaj Ficusa i jak go ufromować?
Mam prośbę wielką, bo czytam i czytam i nie wiem czy ten Ficus to retusa czy benjamin?

I jeszcze jednak prośba codziennie patrzę na niego i nie wiem jak go przyciąć-tzn mam pewien pomysł ale moim zdaniem nie jest to konkretny styl bonsai. Myślę aby zastosować zmodyfikowany styl Negri, ale raczej nie pochylony pień tylko koronę drzewa. Poniżej zdjęcia i mój pomysł, brdzo proszę Was o pomoc, i propozycje bo naprawdę w tym wypadku nie mam pomysłu-mam nadzieję, że nie powiecie, że trudno z niego coś w ogóle zrobić.

ps. na doniczkę nie patrzcie-narazie przejściowa, ale za kilka dni będzie już w bonsajowej doniczce:)

secio - 2009-05-05, 19:28

To ficus retusa marchewa. Moim zdaniem to nie jest bonsai. Można uznać że to ciekawa roślina ale nie bonsai.
Anonymous - 2009-05-05, 19:33

Dzięki secio:) Też uważam, że jest ciekawy tym bardziej, że jak widzisz jego bulwiasty pień przypomina przyrodzenie:) czyli jeżeli uważasz, że to nie Bonsai, to w ogole go nie przycinać tylko zostawić tak jak wygląda i jedynie wyrównywać konar?

I kolejne pytanie: Czy ficus marchewa-to od marchewki:)?

secio - 2009-05-05, 19:50

Ja bym go tak zostawił. W sumie ładnie wygląda. Wiesz doniczkę możesz zmienić na taką bonsai ale nie za płytką. Sam miałem kupować taką roślinę była na przecenie w OBI XD.
Anonymous - 2009-05-05, 19:59

Dzięki, dzięki:) Ja go kupilam przez przypadek w IKEA-tam jest ich bardz dużo. Przesadzę go do doniczki tak jak mówisz nie do płytkiej.

Poza tym ,,niby: bonsai mam jeszcze Wiąza, małego ficusa i carmone. Zaraz wkleję zdjęcia i do carmony i tego drugiego ficusa będę miała kolejne pytania-jezeli chodzi o formowanie.

Jakie Ty masz drzewka?

secio - 2009-05-05, 20:01

2 Wiązy i Ligustr chiński i przymierzam się do formowania ficus beńjamin. Ile dałaś za tego ficusa marchewe?
Anonymous - 2009-05-05, 20:17

Poniżej wstawiłam fotki, na pewno powiesz mi jaki jest to rodzaj ficusa:) I co byś z nim zrobił-tzn gdzie przyciął?

I taką samą prośbę mam w stosunku do Carmony-czy zostawić koronę okrągła?

Jeżeli chodzi o Marchewe to wiesz, nie chcę skłamać ale zapłaciłam nie więcej niż 25 zł. Mama powiedziała, że może nawet mniej-bardziej Ona pamięta.
Jak nie ma u Ciebie w pobliżu IKEA mogę Ci kupić i wysłać jak chcesz.Bo widziałam ze jest ich sporo.

Masz Lingustra-extra!!!-ładnie się hoduje, wiem, że jest to gatunek dobrze przyswajalny w domu.

secio - 2009-05-05, 20:23

Spoko mam blisko różne sklepy i szkółki :-D .Ficus raczej beńjamin :-D . Ja bym go nie przycinał bo fajnie wygląda. Jak by rósł w górę przycinaj końcówki. Carmona też fajnie wygląda nie musisz jej przycinać :-D

Widze że masz plamy na ficusie. Spryskuj przegotowaną wodą, albo przecieraj bo troche brudny XD.

Jeśli kupowałaś doniczki napisz gdzie kupie takiie marmurowe fajne do bonsai.

Anonymous - 2009-05-05, 20:42

Tak, masz rację woda kranowa robi swoje i dlatego widać plamki na Ficusie:) Obiecuję, że się zmienię i od teraz będzie mi się chcieć odstawiać na spryskiwanie wodę przegotowaną:p

Powiedz, Ty kupujesz swoje drzewka czy sam pozyskujesz materiał?

Nie wiem czy mogę tutaj na forum napisać gdzie kupuję doniczki, dlatego napiszę na ten temat do Ciebie na priv:)

secio - 2009-05-05, 20:49

Zapomniałem napisać że robię lasek z ligustrów i mam cytrynę. Ficusa mam swojego od sadzonki i lasek z ligustrów. Cytrynę co najlepsze od ziarenka :) 2 Wiązy i ligustra mam kupione.
Anonymous - 2009-05-05, 20:56

Wow, no to masz naprawdę kolekcję niesamowitą i ta cytrynka z nasionka to naprawde sukces więc chylę czoła:) I fajnie, że tworzysz lasek:) z ligustrów, ja uwielbiam Wiązy i niestety mam tylko jednego. Czy wiązy kupiłeś z jakiegoś sprawdzonego źródła?

Miałabym prośbę, żebyś wszedl na drugin mój post w dziale ,,Przesadzanie"temat Mandarynka-porady, bo właśnie dzisiaj przywieziono mi sadzonkę mandarynki-a jak Ty masz cytrynkę to jesteś znawcą maksymalnym- a ja o cytrusach nie wiem nic:)

secio - 2009-05-05, 21:06

A jeśli chodzi o te wiązy to jednego w biedronce na przecenie, to była taka spontaniczna decyzja :-D . A drugiego w castoramie. W castoramie kupiłem również ligustra chińskiego jest silny i ogólnie fajny. W castoramie nie mają aż tak złych drzewek. Ale niestety niema w castoramie małych doniczek do bonsai albo nawet podstawek:(.
Anonymous - 2009-05-05, 21:10

No to kup doniczki w tym miejscu o którym pisałam na Twoim priv-naprawdę warto:) Ja ficusa tego małego i carmonę kupiłam w Lidlu:)hahaha i są nie zapeszając piękne i zdrowe oby tak dalej, więc po prostu trzeba mieć nosa do zakupu i szczęście i nie można mówić, ze w Biedronek, Lidla itp drzewka są kiepskie-ja narazie nie narzekam:)
secio - 2009-05-05, 21:17

Mam nadzieje że przesadziłaś tą carmonę. Bo w takich sklepach za dobrej ziemi nie dają. Polecam właśnie castorame do zakupu drzewek. Byłem raz w obi i też trafiła mi się przecena lecz nie miałem kasy i nie kupiłem :lol: . Ale w nie długim czasie jadę do sklepów zobaczyć właśnie na różne drzewka może coś kupie :-P .
Anonymous - 2009-05-05, 21:21

Przesadziłam, przesadziłam, w tym roku wszystkie drzewka od razu do samej Akadamy:) I nie zapeszając przyjęły się ekstra-już 2 tyg od przesadzenia:) ja niestety do Castoramy mam kawał drogi od mojego osiedla więc jedynie mogę liczyć na moją siostrę, że mnie zawiezie-ale z nią to ciężko :P A drogie sa drzewka w Castoramie?:)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group