To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Przesadzanie i Podłoża - Ziemia z castoramy

Anonymous - 2010-02-25, 00:36
Temat postu: Ziemia z castoramy
Po przeszukaniu forum i nie znalezieniu info o podłożu do bonsai z Castoramy postanowiłem dowiedzieć się czy miał ktoś z Was do czynienia z ww.
Oglądałem niedawno w Casto worek z ziemią, pH 5,8, mieszanina wydawałoby się normalna: ziemia, torf i bodajże dwie grubości żwirku (skład "o ile mnie pamięć nie myli" ;) )
Zastanawiałem się nad kupnem, ale postanowiłem zasięgnąć porady bardziej doświadczonych w temacie. Skład wydaje się podobny do ziemi z "Przyjacielskiego" sklepu.

I jeszcze jedno pytanko, takie bardziej z tematu ekonomii :) Ile waży 1 litr mieszanki? :) Dokładnie chodzi mi o przesyłkę pocztową..

slowikp - 2010-02-25, 06:33

Nie wiemy do jakiego drzewka chcesz użyć tej mieszanki.
Co do drugiego pytania to właśnie zależy od składu, najprościej dużo torfu lżejsza, więcej piasku cięższa.

Anonymous - 2010-02-25, 09:24

Planowałem pod ficusa retuse i pod wiąza drobnolistnego.

Co do Wagi mieszanki chodziło mi dokładnie o mieszankę ze sklepu Przyjaciół, jeżeli ktoś zamawiał to możliwe że wie ile waży.

Anonymous - 2010-02-25, 13:54

Co do ziemi do bonsai z Castoramy to osobiście mam złe doświadczenia. Zastosowałwm ją swojego czasu właśnie do ficusa , w moim przypadku nie zdała egzaminu. Myślę że najlepiej i taniej samemu zrobić mieszankę odpowiednią do wymagań danego gatunku.
Pozdrawiam .

SirDejw - 2010-02-25, 19:38

W zasadzie nie wiadomo co się kupuje. Co prawda producent podaje skład, ale nie podaje ile procent czego stanowi mieszankę.

Każda roślina ma inne wymagania glebowe, każdy gatunek drzewa w zasadzie może stać się bonsai. Wynika z tego że nie ma czegoś takiego jak uniwersalna "ziemia dla bonsai"

Mieszanki, nawet w obrębie jednego gatunku mogą się znacznie od siebie różnić. Z uwagi na wielkość, wiek drzewka, warunki w jakich przebywa czy chociażby naszą wizję najbliższych zmian (silny lub słabszy-wolniejszy przyrost).

Anonymous - 2010-02-26, 00:13

Dzięki Panowie za odpowiedzi. Po zastanowieniu mieszankę zrobię sam. Tyle przepisów na forum, że spokojnie nawet jako początkujący dam radę :) Ziemia, torf i 3 frakcje żwirku, wszystkiego po 1 części. Z tego co wyczytałem i ficus i wiąz mogą mieć to samo.

Z racji podjęcia decyzji o zakupie poszczególnych komponentów mieszanki pytania o wagę mieszanki ze sklepiku nie ponawiam :)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group