To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - Przerost odtworu drenażowego

Archfiend - 2011-12-20, 18:15
Temat postu: Przerost odtworu drenażowego
Witam
trochę poczytałem o bonsai, teraz czytam kompendium wiedzy w wersji papierowej. Wiedzy przybywa. Ale niestety niepewności również.

Mam taki problem. Wyczytałem, że bonsai powinno przesadzać się na wiosnę. Niestety przy moim drzewku doszło do przerośnięcia otworu drenażowego, czyli po prostu korzenie wychodzą dołem przez "doniczkę".
Więc pytania:
1. Przesadzać bonsai teraz czy na wiosnę? Mam karmonę drobnolistną a jest to drzewko całoroczne to więc nie wiem czy teraz czy czekać do wiosny. Dodam, że właśnie puszcza nowe listki i gałązki, jasno zielone.
2. Pytanie drugie związane z pierwszym, jeśli przesadzać to czy obcinać od razu korzenie?
3. Po przesadzeniu mam dać bonsai większą doniczkę czy do tej samej.

Czekam na odpowiedź, a mam jeszcze sporo pytań.

Pozdrawiam

lukipela - 2011-12-20, 23:18
Temat postu: Re: Przerost odtworu drenażowego
Witaj.
Ad. 1
Lepiej wstrzymaj się do wiosny jeśli poza tym nic złego się nie dzieje - korzenie wychodzące otworami nie zabiją drzewka a wiosenne przesadzanie karmona zniesie o wiele lepiej.
Ad. 2
Zależy - jak będziesz przesadzał do tej samej doniczki to będziesz musiał przyciąć korzenie bo inaczej się nie zmieści. Jak przesadzisz do większej to nie ma potrzeby tego robić (przycinanie korzeni to zawsze duży szok dla rośliny).
Ad.3
Też zależy - jak chcesz żeby drzewko szybko podrosło to przesadź do większej. Natomiast jak nie zależy Ci na szybkim wzroście bo uważasz że drzewko wygląda dobrze to możesz przesadzić do doniczki podobnej wielkości.
pzdr

Archfiend - 2011-12-21, 16:54

Dzięki, bardzo pomogłeś mi tą odpowiedzią.
Konkluzja, czekam do wiosny, zmieniam doniczkę bo chcę, żeby porosło i nie przytnę korzeni.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group