Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przerost odtworu drenażowego
Autor Wiadomość
Archfiend 
Bartłomiej

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Gru 2011
Skąd: Nisko
Wysłany: 2011-12-20, 18:15   Przerost odtworu drenażowego

Witam
trochę poczytałem o bonsai, teraz czytam kompendium wiedzy w wersji papierowej. Wiedzy przybywa. Ale niestety niepewności również.

Mam taki problem. Wyczytałem, że bonsai powinno przesadzać się na wiosnę. Niestety przy moim drzewku doszło do przerośnięcia otworu drenażowego, czyli po prostu korzenie wychodzą dołem przez "doniczkę".
Więc pytania:
1. Przesadzać bonsai teraz czy na wiosnę? Mam karmonę drobnolistną a jest to drzewko całoroczne to więc nie wiem czy teraz czy czekać do wiosny. Dodam, że właśnie puszcza nowe listki i gałązki, jasno zielone.
2. Pytanie drugie związane z pierwszym, jeśli przesadzać to czy obcinać od razu korzenie?
3. Po przesadzeniu mam dać bonsai większą doniczkę czy do tej samej.

Czekam na odpowiedź, a mam jeszcze sporo pytań.

Pozdrawiam
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2011-12-20, 23:18   Re: Przerost odtworu drenażowego

Witaj.
Ad. 1
Lepiej wstrzymaj się do wiosny jeśli poza tym nic złego się nie dzieje - korzenie wychodzące otworami nie zabiją drzewka a wiosenne przesadzanie karmona zniesie o wiele lepiej.
Ad. 2
Zależy - jak będziesz przesadzał do tej samej doniczki to będziesz musiał przyciąć korzenie bo inaczej się nie zmieści. Jak przesadzisz do większej to nie ma potrzeby tego robić (przycinanie korzeni to zawsze duży szok dla rośliny).
Ad.3
Też zależy - jak chcesz żeby drzewko szybko podrosło to przesadź do większej. Natomiast jak nie zależy Ci na szybkim wzroście bo uważasz że drzewko wygląda dobrze to możesz przesadzić do doniczki podobnej wielkości.
pzdr
 
 
 
Archfiend 
Bartłomiej

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Gru 2011
Skąd: Nisko
Wysłany: 2011-12-21, 16:54   

Dzięki, bardzo pomogłeś mi tą odpowiedzią.
Konkluzja, czekam do wiosny, zmieniam doniczkę bo chcę, żeby porosło i nie przytnę korzeni.
_________________
Zapraszam na http://www.drzewko-bonsai.pl oraz na FORUM
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group