To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Kształtowanie drzewek - Sosny Roberta

Robert Błądek - 2011-09-23, 23:17

Witam, to ja może troszkę dorzucę.
Sosna materiał nijaki powiedziałbym nawet dość trudny. Dlaczego? „proca” ale mnie się podoba. Postanowiłem coś ukręcić. Pomysł wpadł mi rok temu, ale realizacja dopiero teraz. Poniżej zdjęcia materiału przygotowanego do formowania. Pousuwane zbędne igliwie zaczątek prac nad martwym:

Po robocie niby nic ciekawego ale ja lubię nie ciekawe materiały, to zawsze jakieś wyzwanie aby roślinkę niczego nie zapowiadającą doprowadzić do tego aby ktoś kiedyś powiedział o niej „bonsai”

Dodałem zdjęcia z góry i z dołu (nie najlepszej jakości) aby pokazać młodym adeptom tej sztuki, że nie wyginam gałązek, aby uzyskać efekt zagęszczenia. To przychodzi z czasem, przy odpowiedniej uprawie bardzo szybko. Zawsze próbuję rozkładać gałęzie prawie proste. Jeżeli gałąź jest za długa po prostu ja przycinam do ostatniego zdrowego pąka. Taka metoda bardzo ułatwia wszelkie prace w przyszłości gdy sosna będzie gęsta.

Robert Błądek - 2011-09-24, 13:17

...chciałbym doprowadzić to drzewo, aby wyglądało tak jak na szkicu. Nie wiem czy to się uda,drzewo nie jest moje i jakie będą jego losy zadecyduje właściciel.
peper50 - 2011-09-24, 19:41

Robercie nie ma trudnych materiałów, są tylko zbyt niedoświadczeni ludzie do pracy na takich roślinach.

Doświadczenie, wiedza i praktyka są miarą poziomu materiału co pokazuje też i ta sosna. Dla mnie bomba.

Dzięki za zdjęcia i czekam na więcej :D pokazujecie, że "da się" i dzielicie się tym z innymi. Bardzo cenię takich ludzi.

Pozdrawiam serdecznie.

Robert Błądek - 2011-09-25, 18:00

Next
...sosna thunberga może czarna, na pewno nie sylvestris bo sztywne i kłujące igły. Dwa pnie przy nebari prawie zrośnięte, tak więc styl SOKKAN

Robert Błądek - 2011-09-26, 12:22

...Przedstawiam następną sosnę "czarną". Drzewo nie jest moją własnością i nie mogłem popuścić wodzy fantazji przy jej formowaniu.Przed formowaniem drzewo było bardzo szerokie.Po formowaniu nieco się zwęziło, założenie było takie aby nie usuwać żadnej gałęzi.Mam nadzieję że po następnym sezonie właściciel przystanie na moją propozycję aby usunąć główną gałąź i wymienić donice...zobaczymy...?!
Łukasz Czarnecki - 2011-09-26, 15:22

Fantastyczna robota :) Aż się serce raduje. Podrzucam wam virta z tym pomysłem Roberta na sosnę (tak dla lepszego wyobrażenia :) )


Robert Błądek - 2011-09-26, 19:18

...fajnie to zrobiłeś, ja nie mam odpowiedniego oprogramowania i w sumie wolę własnoręcznie szkicować... jak byś mi powiedział jak zmienić format na JPEG to by było super...
peper50 - 2011-09-26, 19:28

Ściągnij sobie IrfanView. Otwierasz zdjęcie zapisz jako i wybierasz jpg bmp etc...


SUPER sosny. Te chyba były zakupione. Mam rację? :P

Łukasz Czarnecki - 2011-09-26, 20:35

To co Bartek napisał- ściągasz darmową przeglądarkę obrazów Irfan View, otwierasz dany obraz i dajesz zapisz jako lub save as :) Na dole masz podane formaty plików :)
Robert Błądek - 2011-09-26, 20:56

...sosny kupione były kilka latek temu, zaniedbane, nie przycinane, w złej mieszance posadzone, na granicy agonii. Udało się odratować i dziś są taki efekty...
Łukasz Czarnecki - 2011-09-26, 21:28

Rewelacja :)
Robercie jak znajdziesz trochę czasu i chęci to myślę, że wszyscy użytkownicy byliby wdzięczni za kolejne artykuły które kiedyś pisałeś na tym forum :)

Grzesk0F - 2011-09-26, 22:28

nie wystarczy po prostu otworzyć w paincie i tam masz "zapisz jako", bo jaki chcesz format a .jpeg? xD

sosny są fajne sam mam 2 xD dopiero do gruntu sadzonki wsadziłem, czyli tak jakoś wstępnie uformowane za 3 lata na forum :)

Robert Błądek - 2011-10-10, 19:33

...następna sosenka...
peper50 - 2011-10-11, 20:54

drzewo fajne. Gałęzie wyrastają na tym samym poziomie czy to tylko wina zdjęcia?

Pozdrawiam.

PYREK - 2011-10-15, 13:28

Wow. Materiał zapowiada się na bardzo dobre bonsai. Co do tych samych wysokości pięterek to z czasem nie będą tak zauważalne - najważniejsze że 2 pierwsze dolne najbardziej masywne są zróżnicowane. Fajny pień - przykuwa uwagę masywnością. Projekty super, dla mnie szczególnie ten pierwszy - sam kiedyś duzo szkicowałem, malowałem itp. - widać rękę atysty, niby nie aż tak dużo detali a przyjemnie się patrzy no i nawet tu już nie zwraca się uwagi na te pięterka. :prosze:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group