Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bluszcz (Hedera)
Autor Wiadomość
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-02-13, 11:51   Bluszcz (Hedera)

Co sąziecie o uprawie hedery jako bonsai. Głownie mam na myśli rośliny na zewnątrz, bo tem mają grubsze pędy (ale do wewnątrz też-może coś za 30 lat by z tego wyszło). Na pewno byłoby to długotrwałe wyzwanie, ale spróbować chyba można, czy ktoś z Was już podejmował takie próby :?: Przykładowe zdjęcie:
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-13, 13:03   

Ale trzeba brać sadzonki z kwitnących egzemplarzy: wtedy jest to Hedera arborescens, nie Hedera helix, czyli bluszcz drzewiasty, szybciej drewniejący...
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-02-13, 13:05   

Czyli na taki efekt jak na zdjęciu nie trzeba czekać aż tak długo :?:
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-13, 14:34   

Na taki jak na zdjęciu - długo. Zwróć uwagę na gałązki: nie są proste, jak u czegoś co rosło szybko w jednym sezonie, są nierówne jakby długo przyrastały. Także zagęszczenie listków pozwala sądzić, że bonsai było przycinane przez ładne parę sezonów!

Ale w porównaniu - czekanie byłoby o wiele krótsze przy hedera arborescens. A kwitnące egzemplarze można spotkać w parkach, na cmentarzach, w starych ogrodach...

Co ja tu będę szklić - sama mam od 2 lat ukorzenioną sadzonkę, teraz ma ok. 50 cm wys. Czekam aż będzie wystarczająco rozrośnięta, żeby było z czego ciąć. Nie spieszy mi się, a widziałam na własne oczy, jaki fajny potrafią mieć pień takie bluszcze.
 
 
lasek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-13, 22:20   

no rzeczywiście trzeba dlugo czekac bo bluszcz jest pnączem i bardziej na dlugosc przyrasta niz na grubość... pozdrawiam
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-14, 09:55   

No i po co pisałam, że Hedera arborescens zachowuje się nieco inaczej niż normalne PNĄCZE...
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-15, 20:53   

Nie denerwuj się. Brak uwagi w czasie czytania !! :lol:

Sam mam zamiar pozyskać takowy mam nawet miejscówkę gdzie rośnie ze 2tysie sztuk tej rośliny. Z tym że ja chcę go wykopać.
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-02-17, 09:45   

A jak mogę rozpoznać taki kwitnący okaz :?: Jak on wygląda :?:
Czy to są takie kwiaty :?: :?: :?:
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
Ostatnio zmieniony przez ogrodnik 2007-02-17, 21:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-17, 19:48   

Nie mam pojęcia ale mam parę fotek dość fajnych.
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-02-17, 21:09   

No tyle to sobie znalazłem na googlach, ale nie wiem jak te kwiaty niby wyglądają. Na tym zdjęciu kwiatów, które ja dałem w tle są jakby trochę inne liście więc może to jest to :?:
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2007-02-17, 22:42   

Zwyczajna hedera helix ma takie liście...



Ze znanych mi hedera helix kwitnie tylko 'arborescens'
Łatwo ją odróżnić spośród innych odmian hedera helix bo ma dość różniące się liście. Są podłużnie jajowate, a kwiaty są niepozorne, zielonkawe...






Jest jeszcze jakaś druga odmiana 'arborescens', kwitnąca na fioletowo, jak niżej...



Proponowałbym również zainteresować się spokrewnioną hederą colchica 'arborescens', która z wyglądu wygląda jak na zdjęciu poniżej (nie jestem pewien czy to dokładnie ta)



:prosze:
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-19, 15:10   

Ale sadzonki należy brać z PĘDÓW KTÓRE KWITŁY. Sadzonki z tych, które nie kwitły, to będą małe Hedera Helix - też mi sie to wydawało dziwaczne, przekopałam się przez literaturę i uwierzcie, tak jest: jakby dwa gatunki w jednej roślinie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group