Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bielun - czy da się z niego zrobić bonsai ?
Autor Wiadomość
Krzysiek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-10, 09:17   Bielun - czy da się z niego zrobić bonsai ?

( Wątek z 28.05.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Na poczatku wypadaloby przywitac sie wiec Witam wszystkich forumowiczow
Od jakiegos czasu interesuje sie bonsai, w zwiazku z czym mam pytanie: Czy z bielunia mozna zrobic bonsai?
Ostatnio zmieniony przez szef 2007-11-15, 21:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-10, 09:18   

Cześć Krzyśku

Musisz sobie jedno uzmysłowić: bonsai to nie jest grupa określonych roślin które rosną jak miniaturowe drzewa ( "specjalisci" z allegro i inni niegodziwcy próbują nas bez przerwy do tego przekonywać ). Bonsai to sztuka pielęgnacji DOWOLNEJ ROŚLINY w taki sposób , aby ta zaczęła przypominać stare , targane "zakrętami losu" drzewo. Tak więc nia ma praktycznie żadnych ograniczeń co do wyboru gatunku !
Jedynie musi on spełniać te kryteria , bez których nie uda ci się uzyskac wyglądu drzewa , a więc: musi mieć drewniejące pędy i pień , powinien być rośłiną wieloletnią , nie zaleca się stosowania (poza pewnymi wyjątkami) okazów o bardzo dużych liściach ( np phillodendron ).

I to jest odpowiedź na każde pytanie z serii: "czy ja mogę z tego a tego zrobić bonsai ?"

Ciekawostka co do bielunia , zwanego równiez "anielską trąbką":
Kiedyś rzeczywiście zaliczano go do rodzaju datura , ale późniejsze badania wykazały jego odmiennośći od tej pory jego prawidłowa nazwa łacińska brzmi Brugmansia

Dorosłe bielunie maja liście od 15 do 30 cm więc jeśłi juz , to nadają się raczej na większe formy bonsai (powiedzmy około 1 m lub więcej ). Jak lubisz takie cechy i pokrój oraz podobaja ci się takie formy kwiatów jak u bielunia , to myślę że bardziej byłbyś zadowolony z granatu , jako materiału na bonsai. W wielu cechach jest on bardzo zbliżony , ale ma mniejsze liście i kwiatki.
Ostatnio zmieniony przez szef 2007-11-15, 21:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-10, 09:19   

Obecnie mam buka purpurowego -zmierzyłem go właśnie teraz -specjalnie zeby podać wzrost -60cm! gdzie długość liscia przecietnego to 6-7 cm a szerokość 3-4 cm obwód pnia ma7 cm -wiec jak widzicie to młode drzewko -i narazie bardzo zarośniete -teraz głównym problemem bedzie -aby pien rósł w szerokość niż na wysokość

tak samo z innymi drzewkami ,krzakami ,kwiatami -z wszystkiego da sie zrobić bonsai -ale trzeba co dla niektórych ustalić wielkości (wiadomo ze przy lisciach 7cm -nie zrobi sie drzwka które ma 15 cm wzrostu - i na koronie 2 listki )


wiec jeśli masz cheć zrobić z Bieluna "anielskiej trąbki " bonsai - i odpowiada Ci pokrój tego drzewka oraz wielkośc(drzewka i ogrodu- ja np nie moge pozwolić sobie na 1 metrowe drzewko ) -to smiało mozesz próbować
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-10, 09:19   

Roślinki tej niestety nie miałem okazji spotkać, jednak z opisu w necie wynika, że jest to roślina jednoroczna. Coś w rodzaju takiego chwaściku. Jeśli sie mylę, to mnie poprawcie, sam jestm ciekawy.
Ostatnio zmieniony przez szef 2007-11-15, 21:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-10, 09:20   

Hi

Bieluń jest roślinką wieloletnią. Jednak pochodzi z klimatu na tyle ciepłego (Kolumbia , Ekwador , Chile) że u nas nie dożywa sędziwego wieku. Szacuje się że jego średnia żywotność w sprzyjajacych warunkach (ogrody zimowe itp) sięga około 5-7 lat. W hodowli jako bonsai , czas ten jednak może się znacząco wydłużyć.
 
 
Krzysiek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-10, 09:21   

Dzieki wszystkim za odpowiedz
Chyba jednak zastanowie sie nad inna roslina
Co do jednorocznosci to w naszych warunkach tyle wytrzymuja, ale mam kilka takich w ogrodku(w donicach) i na kazda zime jak sie je wstawi do piwnicy to jest wszystko ok
;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group