Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Poczatki ksztaltowania - Fikus Retusa
Autor Wiadomość
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-03-08, 16:11   

kto powiedział że nie zrobimy :?: Ja np. wczoraj odcinałem odkład na wiązie o grubości ok. 8-10cm tak lekko po skosie , (z konieczności ) i został na dolnym pniu tylko jedna gałązka , z niej zamierzam budować przyszłe bonsai właśnie w tej formie :-P ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
ra_decki
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-09, 20:52   

ok juz czaje ;) czyli mam przyciac drzewko w taki sposob jak zaznaczylem na rysunku tak ?? pod katem mniej wiecej takim ?? i wsadzic je pod takim katem aby nachylic je do podloza tworzac z gornej galazki przedluzenie pnia, jak wyrosna nowe galazki to przyciac galazke przedluzajaca pien w ten sposob aby wyrastajaca z niej jedna z galazek tworzyla kolejna galaz a nastepna galazka przedluzenie tej ktora przedluza pien, czy tak to sie ma wszystko odbyc ??

 
 
00seba
Gość
Wysłany: 2007-03-09, 21:32   

nie wykonuj takiego cięcia. ten ficus jest już przycięty, teraz z najwyżej położonej gałązki musisz poprowadzić wierzchołek, gdy to przedłużenie pnia się rozrośnie i rozkrzewi wtedy dokonasz takiego cięcia a następnie z nowej gałązki wyprowadzisz dalsze przedłużenie pnia. na razie nie przycinaj żadnych gałązek a szczególnie tych na dole niech nabiera masy, przesadź do szerokiej doniczki ( nie koniecznie głębokiej)
 
 
Ben
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-10, 09:37   

ra_decki napisał/a:
czyli mam przyciac drzewko w taki sposob jak zaznaczylem na rysunku tak


Dokładnie tak :-) ranę po cięciu musisz zabezpieczyć. Po jakimś czasie przesadż (popraw) rosline tak żeby gałązka która przejmie funkcję pnia była pionowo noo... prawie pionowo ;-)

ps. postaram sie a najbliższym czasie wstawić skany z "BONSAI" A. Płochockiego - będzie łatwiej :spoko:
Ostatnio zmieniony przez Ben 2007-03-10, 15:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ra_decki
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-10, 10:26   

hmm to w koncu ciac je czy nie ciac bo widze ze opinie sa rozne ;]
Ostatnio zmieniony przez ra_decki 2007-03-10, 10:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ben
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-10, 15:35   

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, decyzja należy do Ciebie ;-) :-P :roll:
 
 
ra_decki
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-10, 18:37   

hmm no nic to jeszcze pomysle :P ale przycinajac teraz na takiej wysokosci jak na zdjeciu to chyba by znacznie przedluzylo rozwoj drzewka??
a co Ty Ben sadzisz ?? jak lepiej bedzie wygladalo w przyszlosci?? z jak przeprowadzonymi cieciami ??
 
 
Ben
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-10, 19:06   

ra_decki napisał/a:
jak lepiej bedzie wygladalo w przyszlosci??


Na to pytanie nie znam odpowiedzi, wszystko zależy od ciebie :-|

Może odpowiem trochę inaczej, to co widze na fotkach nadaje sie na oba sposoby prowadzenia:
- uzyskany poprzez odpowiednie cięcie
- poprowadzenie nowego pnia z najwyższej gałązki i dalsze formowanie przez gięcie
Wydaje mi sie że w obu przypadkach moża uzyskać bardzo zbliżone efekty koncowe w zbliżonym do siebie czasie. Jednak moim zdaniem łatwiej bedzie poprowadzić drzewko metodą cięcia. Być może jeszcze ktoś podsunie jakieś inne rozwiązanie.

Widzisz trudno jest coś konkretnego doradzać, każdy z nas ma inne preferencje i upodobania. Jak to mawiają - jednemu sie podobają blondynki innemu szatynki a mi rude ;-) :-D :-P
 
 
Max
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-10, 21:08   

IMHO daj mu rosnąc i narazie nic nie obcianj, poczekaj aż zacznie wypuszczać dodatkowe pędy z tych bocznych gałęzi, wtedy bedziesz wiedział gdzie najlepiej obciąć, jeśli teraz obetniesz to możesz się zdziwić, bo twój fikus nie bedzie chciał wypuścić gałązki tam gdzie akurat byś chciał :) Mówie z doświadczenia bo mam dwie sadzonki podobne do twojej :)
 
 
Ben
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-12, 13:25   

Oto obiecany skan:



decyzja oczywiście należy do ciebie :tak:
 
 
ra_decki
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-13, 19:12   

dzieki wielkie,z pewnoscia to baardzo pomoze, pozdro
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group