Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy aralia nadaje się na bonsai ?
Autor Wiadomość
Szorcyk
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 16:55   Czy aralia nadaje się na bonsai ?

( Wątek z 21.07.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Witam!
Zobaczyłem dziś w kwiaciarnii śliczną aralię (fern-leaf aralia polyscias) cosik takiego na ulotce było z grubym na jakieś 8 cm pniem i 40 - 50 cm wysokościa czy nadaje sie ona na bonsai??
pozdrawiam Adrian
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-11, 16:56   

Witam

Zwrot fern-leaf oznacza dendryt. Z botanicznego punktu widzenia możesz to sobie wytłumaczyc w ten sposób: "roślina przypominająca drzewo ale nie będąca nim".

Aralia Polyscias , jest taka trochę tautologią. chodzi o to , że pewna odmiana aralii ( konkretnie Aralia 'Ming') jest inaczej nazywana Poliscjasem (Polyscias)

Tak więc ustalmy: Widziałeś dendryt Aralię 'Ming' , nazywaną potocznie Poliscjasem.

Tak. Można z tego - używając "słownika" Szefa - "ukulać" całkiem fajne drzewko. Poliscjasy maja jednak bardzo zróżnicowane liście , filicifolia np. ma liscie bardzo delikatne , pierzaste , podobne trochę do paprotnych. Boulforiana z kolei ma niewielkie , prawie okrągłe , często białe na brzegach liście. Od liści (czyli gatunku i odmiany)powinieneś więc uzależnić wybór formy.

Aralia jest jednak kapryśna. Lubi wilgotność około 50% , i jeśli ona spadnie , to potrafi wtedy zżucać liście jak fikus. Nie lubi zmian miejsca. Właściwie najlepiej znaleźć jej widne ale ocienione stanowisko bez przeciągów , ustawić na tacy wypełnionej keramzytem i regularnie nawilżać go woda aby wytworzyć właściwy dla aralii mikroklimat.
Aralię atakują przędziorki , więc w lecie i w zimie nalezy cały czas trzymać rękę na pulsie.

Nie jest roślina specjalnie długowieczną. W literaturze znalazłęm wzmiankę , że przy korzystnych warunkach dożywa 10-ciu lat. No ale w tej samej książce pisze że granat dożywa 3-lat , a chyba widziałeś już na zdjęciach nie jedno kilkudziesięcioletnie drzewko bonsai z granatu ?
To jest właśnie charakterystyczne dla bonsaiów. Sposób ich hodowli powoduje , że potrafią żyć o wiele dłużej niż przyjęło się uważać.
 
 
Szorcyk
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 16:58   

OK dzięki za wyczerpującą odpowiedź!!! Aralia, którą widziałem miała takie jajowate liści i nieduże. Jedynym mankamentem jest cena bo koszuje (chyba aż) 42zł Postaram się zamieścić foto, bo nie jestem pewien czy ją kupić

PS Na ulotce było cosik jak "Easy to care" czy cos samo znaczenie zapamiętałem
:shock:
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-11, 16:59   

:-)
... no cóż , ja też bym tak napisał , będąc ogrodnikiem pragnącym sprzedać swój produkt
:-D


P.S.
Tak nawiasem mówiąc , to ona może i jest potem prosta w utzymaniu , tylko najpierw musi przeżyć przeniesienie do domu i przyzwyczaić się do nowych warunków , no a jej wymagania nie zawsze jest prosto spełnić i tu koło się zamyka .
:oops:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group