Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ulmus - usychające liście [ wiąz ]
Autor Wiadomość
Snake
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-15, 22:31   Ulmus - usychające liście [ wiąz ]

( Wątek z 10.11.2004, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).


Witam od niedawna interesuję sie Bonsai (dostałem drzewko jakies 7 dni temu i odrazu sie zakochałem) ale jak na złośc na samym początku mam problemy... a mianowicie: usychają mi liście i opadaja, drzewko stoi jakiś 1 metr od okna (w pokoju jest okło 22 stopni C) podlewam na wieczór i dwa razy spryskuję (wodą z kranu) Proszę o POMOC... i rady jak pielęgnować.. przeczytałem już chyba wszytkie strony o bonsai ale zawsze jakieś wskazówki się przydadzą... :-) ))
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-02-24, 20:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-15, 22:34   

Witaj w gronie :->

Myślę że pomoże ci i uspokoi kilka informacji porządkowych:

- twój ulmus to poprostu łacińska nazwa wiąza
- jeśli sprzedany ( podarowany ) ci on został jako drzewko do wnętrz (Indoor) to najpewniej jest to jedyna nadająca się do tego odmiana ulmus parvifolia czyli wiąz drobnolistny.
- wszystkie znane mi odmiany wiązów zrzucają liście na zimę , więc twoje drzewko prawdopodobnie "układa się do zimowego snu". W pewnych określonych warunkach parvifolia jest w stanie liscie utrzymać w zimie , ale jest to dla niego niekorzystne. Staje się potem niemrawy i podatny na szkodniki.
- zaleca się trzymać ulmus ( Indoor ) w dość niskiej temperaturze ( 6 - 10 C ) w czasie zimy. Podlewanie polega w jego przypadku zawsze na wyczekaniu aż wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Następnie należy obficie podlać. Zraszanie lepiej przeprowadzić używając deszczówki lub wody przegotowanej ( kranówa ma często duze ilosci wapnia i chloru co w efekcie prowadzi do powstawania nieładnych plam ). Generalnie ulmus lubi stale wilgotne podłoże ( nie przesuszaj bryły korzeniowej i nie dopuść aby korzenie były stale zanurzone w wodzie )
- ważne dla ciebie posunięcia w tej chwili to:
a) upenić się że twój ulmus to napewno parvifolia ( inne musiałyby być trzymane na zewnątrz i normalnie zimowane )
b) sprwdzić czy czasem się nie mylę i powodem słabej kondycji twojego ulmusa nie jest jakiś szkodnik czy choroba. Dobrą metodą dla laika w tym temacie może być oglądanie wielu fotografii zbliżeń drzew i porównywanie ze swoim ( na Alta Vista jest fajna wyszukiwarka obrazków ). Szukasz wtedy wyraźnych różnic , których nie widzisz na zdjęciach : plamki , kropki , narośla , nalot itp. Biegające , pełzające , lub po prostu poruszające się "żyjątka" na twoim okazie to wyraźny sygnał do walki z nimi. Jeśli taki problem zauważysz to pisz o nim na forum ( im dokładniejszy opis tym większa szansa pomocy).
c) Jeśli odpowiedź na a) jest pozytywna i twoje drzewko jest zdrowe to powinieneś umieścić je w temperaturze podobnej do tej o której pisałem. Jeśli mieszkasz w bloku to masz większy problem , ale pozostaje jeszcze niedogrzana piwnica z uchylnym okienkiem ( regulując uchylenie można zbliżyć się do odpowiedniej temperatury , a oprócz tego okienko zapewni niezbędne minimum światła ). Dla parvifolia balkon raczej odpada bo większy mróz mógłby go zabić.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Jeśłi rośłina usycha to dzieje się tak nie tylko z liśćmi ale również z pędami i pniem. Sprawdzaj więc kondycję najdalszych gałązek. dopóki krążą w nich soki , będą gładkie i elastyczne . Problem pojawi się wtedy gdy zauważysz że się marszczą i zmieniaja kolor.

Powodzenia 8-)
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-15, 22:36   

Jeśli liście usychają jeszcze na drzewku, to raczej skłaniałbym się do teorii robaczkowej :-( Kiedy drzewka zrzucają liście na zimę, te usychają dopiero na ziemi lub gniją zależnie od warunków. Twój wiąz prawdopodobnie został zaatakowany przez jakiegoś szkodnika. Wiązy drobnolistne są bardzo często atakowane przez przędziorki i w pierwszej kolejności rozejrzyj się za malutkimi, czasem ledwo widocznymi robaczkami i łatwiejszymi do znalezienia pajęczynkami jakie te robaczki snują. Jeśli je znajdziesz proponuję MAGUS 200 SC. Jeśli nie znajdziesz dziękuj opatrzności i szukaj innych przyczyn (również innych robali).Napisz nam też czy widać na liściach jakiś zmian, np plam.
Nie opisałeś dokładnie co masz na myśli pisząc, że liście usychają. Jesli najpierw żółkną i opadaja, to poczytaj również o aklimatyzacji, która ma wpływ na kondycje drzewka po zmianach warunków.
:->
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group