Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
brzoza
Autor Wiadomość
Guldan
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-24, 23:48   brzoza

rozmawialismy w temacie o yamadori z sosny, poczytalem troche tu i owdzie i pojalem ze yamadori to nie zwykla samosiejka z pola, jeno drzewko w naturze ktore pod wplywem roznych czynnikow jest na tyle zmodyfikowane naturalnie, ze warte uwagi i pozyskania. nie wiem czy dobrze skumalem ta idee, wiec pomyslalem ze ja te moje upatrzone sosenki zostawie w spokoju zeby sobie rosly, po to w sumie proste drzewka i podobne pewnie znajde w centrum ogrodniczym.

no ale przy okazji ladnego poniedzialku ucialem sobie dluzszy spacer z psem (u mnie na osiedlu nikt sie nie lal woda, co bylo nie do pomyslenia "za moich czasow") po okolicy i znalazlem taka stara brzoze, ktora z niewyjasnionych przyczyn (wiatr? wsciekle niedzwiedzie?) miala ulamany pien glowny. oto ona:



nie mierzylem grubosci pnia ale jest dosyc gruby (na oko to moze miec srednice 60-75 mm). nie znam sie na tej tematyce ale podejzewam ze nie ma malych korzeni, wiec ewentualne wykopywanie musialoby byc poprzedzone podcinaniem korzeni a przy okazji mozna by poprzycinac i zagescic gore.

odwaznie pozwolilem sobie nawet na wariacje na temat tego co mozna by z takim drzewkiem robic dalej. dazylbym do stylu fukinagashi, ktory jak sie domyslam bylby zbyt trudny do moich w zasadzie zerowych umiejetnosci. pokusilem sie nawet o takie rysowanie:




tylko czy warto probowac przygotowywac taka gruba brzoze do wykopania i czy (z moimi umiejetnosciami) da sie z niej cokolwiek wyciagnac? moze cos innego niz ten styl, ktory wybralem, rysowalem sobie tak na totalnego czuja wiec nie zdziwie sie jezeli to nie byloby odpowiednie.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-03-25, 10:24   

Jak dla mnie to nie ma. Rana po wyrównaniu pnia będzie się długo goić a i poza tym zbyt wielu gałęzi to ona nie ma ;/ Mnie się osobiście nie podobają brzozy.
_________________
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-03-25, 15:57   

ja na twoim miejscu bym wykopal te brzoze . ma spory pien wiec podstawe juz masz . co do tej rany to kazde drzewko ktore bedziesz chcial pozyskac bedziesz musial ciac i beda rany . co do stylu w jakim chcesz ja prowadzic to styl targany wiatrem jakos mi nie pasuje do brzozy . z tego co widze to brzozy zazwyczaj maja galazki skierowane w dol . co do wykopywania to wykop ja za jednym zamachem . brzoza sie bardzo latwo ukorzenia , puszcza sporo nowych korzonkow . tak samo zreszta jest z czescia zielona , bardzo szybko i w duzych ilosciach wypuszcza nowe odrosty z pnia . jedyne co musisz pamietac to aby zabezpieczyc pien i te wieksze korzenie pasta na rany i zeby zafundowac roslinie jak najwiecej swiatla , poniewaz z jego braku moze zrzucic niektore galezie .
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group