Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: szef
2008-04-08, 20:32
ukorzenienie topoli...
Autor Wiadomość
pyszczuk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-08, 17:55   ukorzenienie topoli...

Chciałbym ukorzenić topole... mam (dość świeżą) gałąź o średnicy ok. 3, 5 cm... chciałbym ją jakoś ukorzenić tylko czy lepiej w wodzie czy w ziemi ?? a może najpierw: czy wogóle się da ukorzenić gałąź topoli... ?? I ile mniej - więcej czasu trzeba trzymać gałąź w wodzie ??


PS 1. Czy ktoś robił bonsai z topoli ?? jeśli tak to proszę o jakieś instrukcje, wskazówki co do prowadzenia i kształtowania takiego drzewka...

PS 2. Jeśli pytanie umieściłem w złym dziale przepraszam...

Z góry thx za wszystkie odpowiedzi !!

Pozdrawiam Michał.
Ostatnio zmieniony przez pyszczuk 2008-04-08, 19:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bix
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-09, 06:16   

Wsadź gałąź do wody - akurat topola powinna się w ten sposób ukorzenić.

Bonsai z topolinie jest popularne ze względu na kiepskie drewno podatne na zagniwanie i próchnienie. Jelśl chodzi o styl, dobierz po prostu do gałęzi, najpewniej pasował będzie chyba wzniesiony nieregularny. Ze wzgledu na wielkość liści powinno to być drzewko przynajmniej 40 cm.
 
 
pyszczuk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-09, 14:16   

dobra dzięki... ale czy jest sposób żeby zmniejszyć liście topoli ?? np. tak jak u innych drzewek... te 1rwsze liście obciąć, i te nowe wyrosną mniejsze ??

I ile czasu topola będzie wypuszczać korzenie ??
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-04-09, 17:41   

Tak, wypuści mniejsze, ale zabieg defoliacji jest wykonywany na ukształtowanych drzewach, bo spowalnia to ich wzrost. Nie masz się co tym na razie przejmować.
_________________
 
 
pyszczuk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-09, 18:55   

Wiem że przy kształtowaniu drzewek nie zmniejsza się liści (bo jak napisałeś wolniej rosną) ale chodziło mi czy w ogóle na topoli można takowy zabieg przeprowadzić ;) . Topole wybrałem ze względu na szybki wzrost... doczytałem się także że topole w porównaniu do innych drzew żyją najwyżej ponad 100 lat... no i zastanawiam się ile czasu będzie żyła topola - bonsai??
 
 
pyszczuk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-09, 19:02   

a co do kształtowania drzewka... będzie ono o grubości 3cm, u góry ze "złamanym" pniem... gałęzie chcę skierować w dół (wiem że topola przy kształtowaniu łatwo się łamie ale będę starał się kształtować młode, jeszcze zielone pędy - dość giętkie)... tylko jaki to styl ?? może później wkleję jakieś foty jak mniej więcej chciałbym żeby to wyglądało...
 
 
pyszczuk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-09, 22:38   

mam już foto (tylko że grabu :) ) jak mniej więcej chciałbym żeby to wyglądało...

http://kamcio.com/bonsai/ja/grab3/ ;)

Później wstawię foto tej gałęxi która leży u mnie w słoiku :>
 
 
pyszczuk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-10, 20:19   

NO takkk... ;) już mam foto. Prosze bardzo: wysokość - 31 cm, średnica - 3 cm... "obłamanie" wykonane dłutem... narazie nie zabezpieczam tego niczym - tak dla eksperymentu, ale raczej drzewku nic nie powinno się stać ;)

no to teraz zdjęcie...

http://giraffe-it.pl/fotosy/bonsai-topola.jpg

Jak myslicie, da się z tego cos sensownego zrobic?? (najbardziej interesowało by mnie cos takiego jak w poście wyżej)... zastanawia mnie tylko czy to ża pień jest na całej długości jednakowej grubości nie będzie przeszkadzać...
Ostatnio zmieniony przez pyszczuk 2008-04-10, 20:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bix
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-11, 06:07   

Najbardziej przeszkadzac będzie to, że gałąź na górze jest odłamana, wystrzępiona. Powinieneś to odciać piłą i zabezpieczyc maścia ogrodniczą (najlepeij Funaben). Była już mowa o tym, że topole są bardzo podatne na gnicie, ich drewno łatwo się psuje. Jak zresztą wyglądałoby bonsai z takim czymś? A łatwiej to wyrównać teeraz niż po ukorzenieniu się i wypuszczeniu pędów.

"obłamanie dokonane dłutem" - zrobiłeś to specjalnie???
Ostatnio zmieniony przez Bix 2008-04-11, 06:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pyszczuk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-12, 15:35   

No tak zrobiłem to żeby nie było takiego "nienaturalnego" ścięcia... ale już te "obłamanie" ściąłem tak jak mówiłeś Bix...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group