Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rzecz o nasionach...
Autor Wiadomość
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-04-23, 16:27   Rzecz o nasionach...

Mam małą propozycję na stworzenie działu, czy tematu o nasionach. Jest już takowy temat, ale mam na myśli temat gdzie można napisać jak dane nasiono przygotować do wysiewu, siać i pielęgnować siewki. Jestem świeżo bo napisaniu odpowiedzi na takie pytanie i trochę zmęczony tą walką z wiatrakami. Tak to byłoby wszystko uporządkowane. Jest wielu forumowiczów mających doświadczenie w szkółkarstwie, siewach "domowych" więc jakoś wspólnymi siłami stworzylibyśmy potężną bazę informacji.

Ma to na celu głównie odsyłanie nowicjuszy do tego tematu. Przeczytają sobie co i jak i zaoszczędzą nam po raz kolejny tłumaczenia, że nasiona to trzeba to, to i to. Nie mam na myśli oddzielnego działu, tylko temat np. w dziale Początki. Taki początkujący osobnik pisze temat: jak wysiać nasiona a w odpowiedzi zamiast kolejnej dyskusji, że nie rób tego, nie ma sensu itd. dostaje link.

Chodzi mi tylko o święty spokój z tym tematem. Chcą sadzić niech sadzą. Zawsze o pare liści więcej do filtracji powietrza.

Albo po prostu zrobić coś na zasadzie tabeli podzielonej na: nasiona twarde, miękkie; czas przygotowywania; siewu itd.

ADMIN jr: stwierdzenie "Nasiona Bonsai" jest określeniem, które nie istnieje i sugeruje nieobeznanym forumowiczom że "Bonsai to gatunek", więc zmieniam tytuł wątku, pozostawiając ten przywilej jedynie tematowi który obala mit o "nasionach bonsai".
_________________
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-04-24, 04:56   

Myślę, że możnaby było taki artykuł stworzyć i dołączyć go do kategorii "NAsiona Bonsai" jako przykład prawidłowego postępowania, jeśłi ktoś upiera się przy wysiewaniu materiału.
Mogłby mieć przykładowo tytuł... "Nasiennictwo. Jak wyhodować materiał na bonsai, z nasiona".

Problem w tym, że trzeba taki artykuł napisać i nie może to być byle co, z dziurami w wiedzy, tylko regularny mini wykładzik, zwięzły i przemyślany. Jeśli jest więcej osób popierających ten projekt, a mających takową wiedzę i chcących pomóc, to proponowałbym umieszczanie w tym wątku usystematyzowanej wiedzy, w postaci konkretnych opisów metod i zasad. Moglibyśmy z mod-teamem jakoś spróbować połączyć i zredagować nadesłane materiały i zamieścić taki artykuł w dziale do czytania.

Oczywiście zastrzegamy sobie prawo wyboru i ewentualnej korekty nadesłanych materiałów, a w niektórych przypadkach być może będzie potrzebne zdanie dodatkowych pytań autorowi.
 
 
Bix
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-24, 05:03   

Wydaje mi się, że akurat takie działanie ma się do bonsai tak samo, jak zamieszczenie na forum o akwarystyce sposobu przygotowywania stawu dla karpi. Niby powiązane, a jednak baaaaardzo daleko.

Co więcej - spowoduje to, że tylko uwiarygodnicie działanie wszystkich sprzedawców "nasion bonsai" - skoro początkujący widzi na własne oczy, że na forum ludnosć zajmuje sie wysiewaniem sobie bonsai, to znaczy ze wszystko OK! Kupuję wspaniałe nasiona sosny samoformującej się!

Moim zdaniem temat został już odpowiednio potraktowany przez zamieszczenie wątku o "nasionach bonsai". Resztę zdających pytania należałobyodsyłać do literatury (ze względuu na niesamowitą obszerność tematu) albo na fora zajmujące się takimi sprawami, np. jak wymieniane tu już przez ludzi forum Botanicy. I tyle.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-04-24, 10:12   

Zgadzam się, ale po części. To nie inne fora mają problem z takowym tematem nasion, ale my. Czy jest to uwiarygodnienie poczynań sprzedawców :?: Zależy jak to zostanie przygotowane. Wpierw będzie artykuł Szefa o tym, że jest to zwykłe oszustwo i takie coś jak nasiona bonsai nie istnieje, i są to nasiona normalnych drzew. Następnie byłby opis dokładnego przygotowywania nasion z np. zamieszczonymi zdjęciami siewek, jeśli takie ktoś posiada. Walka ze sprzedawcami musiała by wyglądać tak, że byśmy donosili na policją o przestępstwie albo drogą pokojową wysyłali listy z prośbą o nie wprowadzanie w błąd. Jaki to ma sens :?: Walka ze zjawiskiem wysiewu nasion przez młodych adeptów sztuki bonsai jest walką złudną. Ile razy już był ten temat poruszany :?: Ile było dyskusji :?:
A tak, pacjent wchodzi na forum, dostaje link i koniec tematu. Istnieje też możliwość, że taki artykuł z instrukcją wysiewu zwyczajnie zniechęci młodych do zakupu, bądź kolejnych zakupów nasion. Opisałem pokrótce proces wysiewu Devikowi i chyba dosyć dosadnie.
Zgadzam się z Panem zupełnie, że ma się to do bonsai jak (tutaj można sobie wybrać możliwość) ale ignorując to zjawisko nie sprawimy, że ono zniknie. Czy poprzez napisanie artykułu zaniknie czy chociaż zmaleje :?: Nie wiem, ale wątpię biorąc pod uwagę ogólne pojęcie nowicjuszu o tej sztuce. Ma to na celu święty spokój raz na zawsze z tym tematem. Masz link-poczytaj sobie i koniec.
Uważam, że zdjęcia mogłyby wiele wyjaśnić za co się biorą, bo zapewne mają pomyślunek na zasadzie: poczekam z trzy lata to już coś tam sobie pokręcę. Ale niestety jedyne co mogą sobie pokręcić to doniczką wkoło. Mówią, że są cierpliwi, ale nie wiedzą o jaki okres czasu chodzi.
Również uważam, że nie jest to całkowicie odpowiednie forum na takie rzeczy, bo jakaś segregacje powinna być, ale to, że ja czy Pan tak uważa nie zmienia faktu, ze ogół społeczeństwa idzie na łatwiznę i skoro jest wyraźnie napisane NASIONA DO (NA) BONSAI to wejdę na forum o bonsai a nie dendrologiczne. Swoją drogę ciekaw jestem ile z tych ludi w ogóle wie, co to jest dendrologia, bo ja już się spotkałem z różnymi odpowiedziami łącznie z dziedzinami medycyny. Co do literatury to już w ogóle idylla. Ilu w ogóle użytkowników TEGO forum miało np. Dendrologię W. Senety w rękach :?: Chyba nie chce wiedzieć. Zatem skoro ludzie zajmują się drzewami, bo bonsai to właśnie taka sztuka, to wypadałoby co nieco się dowiedzieć o drzewach nie tylko czytać na blachę Tomlinsona, który nie jest wcale tak genialnym poradnikiem gatunkowym jak uchodzi, skoro człowiek z tak znikomą wiedzą z dendrologi jak ja może znaleźć błąd. Wydaje mi się, że powinno się rozpocząć nawet swoją przygodę z bonsai od podręczników do dendrologi niż książek stricte o bonsai. Wtedy nie byłoby pytań w stylu czy mogę tego dęba, orzech, wiśnię trzymać w domu. Chociaż trochę to naiwne.

Zastanawiałem się nad zjawiskiem występującym u nowicjuszy, a konkretnie "chce mieć wpływ, chce prowadzić drzewko od początku, bo takie ze sklepu to już nie jest całkowicie moje". Wydaje mi się, że ma to coś wspólnego z odlewaniem form. Taki ktoś dedukuje sobie, że jak od początku będzie formować drzewko to będzie ono bardziej bonsai niż kupne. Jak będę tak a tak prowadzić to uzyskam świetne drzewo i będę mógł powiedzieć, że całkowicie od podstaw. Tyle tylko, że powinien jeszcze sam zebrać te nasiona.

Tak to właśnie sobie wyobrażam. Pisanie w tym wątku o poszczególnych gatunkach (co zajmie z pewnością kilka miesięcy) a następnie mod-team zbiera wszystkie posty do kupy i tworzy jeden duży post na zasadzie wykładu.

Służę swoją wiedzą i w miarę możliwości czasowych będę podsyłać kolejne informacje, bo jak na razie to mam do włożenia 4000 stron do głowy z historii nowożytnej i głównie to mi teraz zajmuje czas, ale na pewno nie pozostawię tematu samemu sobie. Tylko czy reszta się na powstanie takiego kompendium zgadza :?:
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2008-04-24, 17:18, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
S. Smolińska
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-24, 17:52   

Mnie się pomysł podoba, sama chętnie bym poczytała nieco więcej o fizjologii naszych rodzimych gatunków. No a temat "nasion bonsai" wraca cyklicznie jak przysłowiowy bumerang, więc mozna by raz a konkretnie to wszystko zebrac i opisać z pożytkiem dla wszystkich - początkujący poczytają o podstawach, bardziej zaawansowani nie będą wciąż od poczatku tego samego tłumaczyć.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-07, 22:11   

A zatem jak zapowiedziałem tak czynię. Oto wstępnie przygotowany artykuł odnośnie całego procesu wysiewu nasion.
Nasiona możemy podzielić na 3 typy jeżeli chodzi o wysiew
1. Nasiona wysiewane zaraz po zebraniu
2. Nasiona poddawane uprzednio stratyfikacji
3. Nasiona wysiewane po obsuszeniu
Stratyfikacja – jest to proces pozwalający na przełamanie stanu spoczynku nasiona i przyśpieszający jego kiełkowanie. Stratyfikacje dzielimy na dwa typy:
1. Obniżanie twardości łupiny mechanicznie lub przez trawienie stężonym kwasem siarkowym czy traktowanie wrzątkiem.
2. Stratyfikacja ciepła i/lub zimna polegająca na przechowywaniu nasion przemieszanych z wilgotnym piaskiem w odpowiedniej temperaturze. Przy tej stratyfikacji ważne jest też przemieszanie co jakiś czas torebki, w której znajduje się mieszanina.
Nasiona poddawane stratyfikacji bądź suszeniu najlepiej wysiać wiosną. Ze względu na wrażliwość na zimno niektórych gatunków, lepiej wysiać w późniejszym terminie lub zapewnić siewką odpowiednią temperaturę np. w ogrzewanej szklarni, gdzie temperatura nie spadnie poniżej zera. Ważne jest też żeby temperatura nie była za wysoka, ponieważ w połączeniu z dużą wilgotności sprzyja to różnym grzybom, z których najpowszechniejszy jest zgorzel, na którego to należy już w pierwszych tygodniach po wykiełkowaniu poczynić opryski. Ponadto zbyt intensywne nasłonecznienie może uszkodzić siewki. Temperatura ta dotyczy nasion „rodzimych”. W przypadku nasion egzotycznych temperatura powinna wynosić ok.22-25 stopni. Nasiona egzotyczne można wysiewać w zasadzie przez cały rok. Jedynym warunkiem jest żeby nasiona były świeże, a co za tym idzie uzależnione to jest od dostępności danego owocu w naszym kraju.
Podłoże do siewu powinno być mieszaniną trzech składników: piasku, torfu i perlitu, wymieszanych w różnych proporcjach np. piach: torf 1:1 bądź piach: torf: perlit 1:1:1. Odczyn podłoża powinien być kwaśny.
1. Większość liściaków i wszystkie iglaki - pH 5,5-6,5
2. Rośliny wrzosowate – pH 3,5-5,0
Po wysianiu nasion na odpowiedniej głębokości – w zależności od gatunku- warstwę ziemi przysypujemy cienką warstwą piasku lub żwirku. Przy ustalaniu głębokości stosuje się zasadę, że głębokość powinna być równa dwukrotności średnicy nasiona. W przypadku nasion bardzo drobnych kładzie się je na warstwie ziemi i przysypuje piaskiem.
Rodzaj/gatunek Pora zbioru nasion (miesiąc) Zabiegi przedsiewne (I) Zabiegi przedsiewne (II) Pora siewu (miesiąc)
Drzewa i krzewy liściaste
Acacia
dealbata
decurrens 2 h w H2SO4 lub zalać wrzątkiem, wyjąć po 12-24 h
melanoxylon j.w.
Acer
campestre 9 - 1 4 tyg. (20-25 °C) 12-24 tyg. (1-5°C) 3-4/9-11
capillipes 9 - 10 4-8 tyg. (0,5-1 °C)
cappadocicum 9 - 11 4-8 tyg. (0,5-1 °C)
carpinifolium 3-4
circinatum 10 - 11 1 mies. (20-30 °C) 3-6 mies. (3°C) 3-4
cissifolium 3-4
crataegifolium 3-4 mies. strat. 3-4
davidii 9 - 10 4-8 tyg. (0,5-1 °C)
diabolicum
ginnala 1-2 mies. (20-30 °C) 3-4
glabrum 9 - 2 6 mies. (20-30 °C) 6 mies. (3-5 °C)
grandidentatum 9 - 12 1 mies. (2-4 °C)
grosseri v. hersii 9 - 10 4-8 tyg. (0,5-1 °C)
japonicum 3-4
lobelii 3-4
macrophyllum 10 - 1 1.5-2 mies. (1-5°C)
mandshuricum 3-4 mies. strat. 3-4
moximowiczianum 3-4 mies. strat. 3-4
monspessulanum 3-4
negundo 10 - 11 3-6 tyg. (0,5- 1°C) 3-4/9-10
nigrum
nikoense
obtusatum 3-4
palmatum 8 - 11 8-12 tyg. (18-21°C) 8-12tyg. (0,5-1°C) 3-4
pensylvanicum 10 4-8 tyg. (0,5-1 °C) 3-4
platanoides 10 - 2 4-8 tyg. (0,5-1 °C) 3/11
pseudoplatanus 9 - 11 4-8 tyg. (0,5-1 °C) 3-4/12
rubrum 4 - 6 8 tyg. (1-5 °C) 4-6/9-11
rufinerve 10 4-8 tyg. (0,5-1 °C) 3-4
saccharinum 4 - 6 siew natychm. 5-6
saccharum 9 - 10 6-12 tyg. (1-5°C) 3-4
sieboldianum 3-4
spicatum 5 - 6 3-4 mies. (5°C) 3-4
tataricum 10 - 11 3-4 mies. (1-3°C) 3-4
Actinidia
arguta prz.n.s., s.p.szk. 3-4
Aesculus
californica 11- 12
glabra 10 - 11 4 mies. (-0,5-5 °C) 3-4/10-11
hippocastanum 9 - 11 5 mies. (-0,5-5 °C) 3/10-11
indica 10 - 11 wilgotno-chłodn. 3-4/10-11
x negtecta 10 - 11 wilgotno-chłodn. 3-4/10-11
octandra 9 4 mies. (-0,5-5 °C) 3-4/10-11
pavia 10 - 11 wilgotno-chłodn. 3-4/10-11
sylvatica 9 - 10 3 mies. (-0,5-5 °C)
turbinata 10 - 11 wilgotno-chłodn. 3-4/10
Ailanthus
altissima 10 - 12 3 tyg. (0,5- 1°C) 3-4/10
Akebia
quinata 8 - 9 3-4 mies. strat. 3-4/10
Albizia
falcataria 6 - 8
julibrissin 9 - 11
A1nus
cordata 10 - 1 3-5 tyg. (0.5- 1°C) 3-4
glutinosa 9 - 12 3-5 tyg. (0.5- 1°C) 3-5
incana 9 - 12 3-5 tyg. (0.5- 1°C) 3-5
nepalensis 10 - 2
rhombifolia 9 - 10
rubra 8 - 10 3-5 tyg. (0.5- 1°C)
rugosa
tenuifolia 8 - 9
viridis prz.n.s.
Amelanchier
alnifolia 7 - 8 6 mies. (0,5-6 °C)
florida 8 4 mies. (0,5-6 °C)
laevis 7 - 8 6-13 tyg. (1-5°C) 8-9
lamarckii 7 - 8 8-10 tyg. (0,5-1 °C) 3/8-9
ovalis 7 - 8 3-4 mies. strat. 8-9
sanguinea 7 - 9
Amorpha
californica 7 - 9
canescens 8 - 9
fruticosa 10 - 1 prz.n.s. 4-5
nana 7
Andromeda 10
Aralia 15 mies. strat. 3-4
hispida 8 - 9 3-4 mies. (1-10°C)
nudicaulis 8
spinosa 9 - 10
Arbutus
menziesii 10-12 4-6 tyg. (0,5-1 °C)
unedo 11- 12 4-6 tyg. (0,5-1 °C)
Arctostaphylos
patula 8 - 10 3 mies. (5 °C)
uva-ursi 8 - 2 2 mies. (20-30 °C) 2 mies. (5 °C)
Aristolachia
macrophylla prz.n.s. 4
Aronia
arbutifolia 10 - 11 3 mies. (0-5 °C) 3/10
melanocarpa 8 - 10 3-4 mies. (0-5 °C) 3/10
Asimina
tiriloba 8 - 9 3 mies. (5°C)
Berberis
darwinii 7 6-12 tyg. (0.5-1 °C)
dictyophylla 10 - 12 4-6 mies. strat. 3-4
julianae 6-12 tyg. (0.5-1 °C) 3/10-11
lanceifolia 3-4 mies. strat. 3/10-11
thunbergii 9 - 12 6-12 tyg. (0.5-1 °C) 3-4/10-11
thunbergii 'Atropurprea' 6-12 tyg. (0.5-1 °C) 3/10-11
vulgaris 6-13 tyg. (0.5-1 °C) 3/10-11
wilsoniae 9 6-12 tyg. (0.5-1 °C) 3/10-11
Betula
alleghaniensis 8 - 10 1-2 mies. (9°C) 3-4
glandulifera 9 2 mies. (5°C)
lenta 8 - 9 1-2 mies. (1,5-4°C) 3-4
lutea 9-10 1-2 mies. (5°C)
maximowicziana prz.n.s. 3-4
nigra 5 - 6 prz.n.s. 3-4
papyrifera 8 - 9 2-2,5 mies. (9°C) 3-4
pendula 6
pubescens 7 4 tyg. (1-5°C) 3-5
Brussonetia
Buddleja
Buxus
sempervirens
Calunna
vulgaris 8 - 9 siew jesienny 8-9
Calophaca
wolgarica
Calycanthus
fertilis 10 - 11 4-6 mies. strat. 4/10-11
floridus 10 - 11 4-6 mies. strat. 4/10-11
Campsis
radicans 9-10 2 mies. (1-5 °C)
Caragana
arborescens 7 - 8 48 h w zimej wodzie 3-5
Carpinus
betulus 10 - 12 8 tyg. (18-21 °C) 8- 12 tyg. (0,5-1 °C) 3/10-11
caroliniana 10 8 tyg. (21-25 °C) 8 tyg. (1-5°C)
henryi 4-6 mies. strat.
laxiflora 4-6 mies. strat.
tschonoskii 4-6 mies. strat.
Carya
amara
cordiformis 13 tyg. (1-5°C)
glabra 9 - 12 2-3 mies. (0,5-4 °C)
illinoensis 9 - 10 1-3 mies. (0,5-4 °C)
laciniosa 9 - 12 4-6 mies. strat.
microcarpa
oliviformis
ovalis 4-6 mies. strat.
ovata 9 - 12 3-5 mies. (0,5-4 °C)
porcina
sulcata
tomentosa 9 - 12 3-5 mies. (0,5-4 °C)
Castanea
dentata 4 mies. (1-5°C)
sativa 10 - 11 2-3 mies. strat. 3-4/10-11
Catalpa
bigonioides 10 - 2 3 tyg. (0.5-1 °C) 3-4
ovata prz.n.s., s.p.szk.
speciosa 10
Ceanothus
americanus 8 - 10 3 mies. (0,5-5 °C) 4
prostratus 7 3 mies. (0,5-5 °C)
sanguineus 6 - 7
velutinus 7 - 8 3 mies. (0,5-5 °C)
Cedrela
sinensis
Celastrus
orbiculatus 10 - 11 4-6 mies. strat. 4-5
punctatus
scandens 8 - 10
Celtis
laevigata 9 - 10 2-3 mies. (9°C)
occidentalis 9 - 12 8-12 tyg. (1-5 °C) 3-4/11
Cercidiphyllum
japonicum 11 - 12 prz.n.s., s.p.szk. 3-4
Cercis
canadensis 7 - 8 5-8 tyg. (l-5°C) 3-4
siliquastrum 9 24 h w gorącej wodzie, następnie 24 h w zimnej wodzie lub 24 h w Gibberelinsäure (500 ppm) 3-4
Chaenomeles
cathayensis
japonica 10 - 12 2 tyg. (20-25 °C) 8-16 tyg. (1-5 °C) 3/10
speciosa 10 - 12 2-3 mies. strat. 3/10
Chionanthus
virginicus 9 - 10 do 2 lat strat. 3-4
Cladrastis
lutea 8 - 9 3 mies. (5°C) 5
Clematis
alpina 10 - 12 prz.n.s. 3-4
flarmmula 10 - 12 prz.n.s. 3-4
tangutica 10 - 12 prz.n.s. 3-4
vitalba 10 - 12 prz.n.s. 3-4
viticella 10 - 12 prz.n.s. 3-4
Clerodendrum
trichotomum
Colutea
arborescens 10 - 11 prz.n.s. 3-5
orientalis 10 - 11 prz.n.s. 5
Cornus
alba 9 - 10 8- 12 tyg. (0,5- 1°C) 3-4
controversa 10 8-12 tyg.(20-25°C) 8- 12 tyg. (1- 5°C)
drummondii 8 - 10 4-8 tyg.(20-25°C) 4- 8 tyg. (1- 5°C)
florida 9 - 10 12- 14 tyg. (1-5°C) 3-5
kousa 8 6- 14 tyg. (1-5°C) 3-5
mas 9 - 10 16 tyg.(20-25°C) 4-16 tyg. (1-5 °C) 3/10-11
nuttallii 9 - 10 12- 14 tyg. (1-5°C)
sanguinea 8 - 10 8 tyg.(20-25°C) 8- 12 tyg. (1- 5°C) 3/10-11
Coronilla
Corylus
americana 8 - 10 5-7 mies. strat. 3/10-11
avellana 8 - 10 12-16 tyg. (1-5 °C) 3/10-11
colurna 8 - 10 5-7 mies. strat. 3/10-11
Cotinus
coggygria 8 - 9 5-7 mies. strat. 8-9
Cotoneaster
acutifolius 8 - 10 l-3 mies.(4 °C) 8-9
bullatus 8 - 10 12 tyg.(20-25°C) 12 tyg. (1- 5°C) 8-9
buxifolius 8 - 10 4-18 mies. strat. 8-9
dammeri 8 - 10 4-18 mies. strat. 8-9
dielsianus 8 - 10 4-18 mies. strat. 8-9
divaricatus 8 - 10 4-18 mies. strat. 8-9
franchetii 8 - 10 6 tyg. (18-21°C) 8- 10 tyg. (0,5 - 1°C) 8-9
horizontalis 8 - 11 3-4 mies. (4°C) 8-9
lucidus 9 1-3 mies. (4°C)
moupinensis 8 - 10 4-18 mies. strat. 8-9
multiflorus 8 - 10 4-18 mies. strat. 8-9
racemiflorus 8 - 10 4-18 mies. strat. 8-9
salicifolius 12 tyg. (20-25 °C) 12 tyg. (1-5°C)
simonsii 10
Crataegus
crus-galli 9 - 11 12-16 tyg. (20-25 °C) 16 tyg. (1-5°C) 3/9-11
intricata 9 - 11 8 tyg. ( 20-25 °C) 16-24 tyg. (1-5°C) 3/9-11
laciniata 9 - 11 4-6 mies. strat. 3/9-11
x media 9 - 11 4-8 tyg.(20-25°C) 12-16 tyg. (1-5°C)
mollis 9 4 tyg.(20-25°C) 16-24 tyg. (1-5°C)
monogyna 9 - 11 4-8 tyg.(20-25°C) 12-16 tyg. (1-5°C) 3/9-11
orientalis
oxyacantha 9 - 11 4-8 tyg.(20-25°C) 12-16 tyg. (1-5°C)
pedicellala 9
x prunifola 9 12-16 tyg. (20-25 °C) 16 tyg. (1-5°C)
punctata 9 - 11 4 mies. (21°C) 4,5 mies. (5 °C) 3/9-11
tanacetifolia
Cydonia
oblonga 2-4 tyg.(20-25°C) 16 tyg. (1-5°C)
Cytisus
ratisbonensis prz.n.s. 5
scoparius 8 - 11 prz.n.s. 5
supinus prz.n.s. 5
Daphne 5
mezereum 6 - 7 8-12 tyg.(20-25°C) 14 tyg. (1-5°C) 3-4/7-8
Davidia
involucrata 10 12-20 tyg. (20-25 °C) 12-16 tyg. (1-5°C)
Decaisnea
fargesii 11 - 12 4-6 mies. strat. 3-4/11-12
Deutzia
Diervilla
Diospyros
virginiana 9 - 11 2-3 mies. (5-18 °C)
Elaeagnus
angustifolia 9 - 11 0-4 tyg.(20-25°C) 8- 12 tyg. (1- 5°C) 4/11
commutata 9 - 11 3-18 mies. strat. 4/11
multiflora 7 - 8 3-18 mies. strat. 4/11
umbellata 9 - 11 8- 12 tyg. (1- 5°C) 4/11
Eleutherococcus
henryi 4-6 mies. strat. 3-4
Eucalyptus
coccifera 10 - 3
dalrympleana 8 - 10
delegatensis 4 - 7 4 tyg. (1-5 °C)
glaucescens 5 - 9 4 tyg. (1-5 °C)
globosus
gunnii
niphophila 4 tyg. (1-5 °C)
nitens 5 - 6 4 tyg. (1-5 °C)
pauciflora
Euodia prz.n.s., s.p.szk. 5
Euonymus
alata 9 - 10 3-3,5 mies. (0-10°C) 3-4/10-11
europaea 9 - 10 8-12 tyg.(20-25°C) 8- 16 tyg. (1- 5°C) 3-4/10-11
latifolia 9 - 10 2-4 mies. strat. 3-4/10-11
planipes 9 - 10 2-4 mies. strat. 3-4/10-11
sachalinensis 9 - 10 2-4 mies. strat. 3-4/10-11
verrucosus 8 3-4 mies. (0-10°C)
Exochorda
korolkowii 10 - 11 5-6 mies. strat. 4-5
racemosa 10 - 11 5-6 mies. strat. 4-5
Fagus
grandifolia 3 mies. (1-5 °C) 4
orientatis 10 wilgotno-chłodn. 4
sylvatica 9 - 11 4-20 tyg. (1-5 °C) 4
Forsythia
suspensa
Fothergilla
gardenii 10 - 11 do 18 mies. strat. 3-5
Fraxinus
americana 10 - 11 8- 14 tyg. (0,5- 1°C) 3-4/10
angustifolia 9 6- 14 tyg. (0,5- 1°C)
excelsior 8 - 1 12 tyg. ( 18-21 °C) 8 tyg. (0,5-1 °C) 3-4/10
latifolia
nigra 6 - 9 3 mies. (9°C)
ornus 10 - 12 12 tyg. ( 18-21 °C) 8 tyg. (0,5-1 °C) 3-4/10
pennsylvanica 10 - 11 2-7 mies. (0-9°C) 3-4/10
Fuchsia
Gaultheria
procumbens 7 - 8 2 mies. (5°C) 5
Genista
radiata 10 - 11 prz.n.s., s.p.szk. 5
tinctoria 10 - 11 prz.n.s., s.p.szk. 5
Gleditsia
inermis kąpiel wodna w t. 45 °C 4
triacanthos 9 - 12 kąpiel wodna w t. 45 °C 4-5
Gymnocladus 10 - 1 prz.n.s. 5
Halesia
carolina 10 - 11 4-5 mies. strat. 3-4
monticola 10 - 11 4-5 mies. strat. 3-4
Halimodendron
Hamamelis
japonica 9 - 10 18 mies. strat., s.p.szk. 3-4
mollis 8 - 9 8 tyg.(20-25°C) 16-24 tyg. (1-5 °C)
virginiana 8 - 11 8 tyg.(20-25°C) 24 tyg. (1-5 °C) 3-4
Hedera 2 - 3
Hedysarum
multijugum
Hibiscus
syriacus kąpiel wodna24 h 4
Hippophae
rhamnoides 8 - 2 8-12 tyg. (0,5-1 °C) 3-5
Holodiscus
discolor 9 - 10 s.p.szk. 11-12
Hovenia
dulcis
Hypericum
Ilex
aquifolium 11 - 2 40 tyg.(20-25°C) 24 tyg. (1-5 °C) 3-4/11
crenata
decidua
laevigata
opaca 9 - 10
verticillata 9 - 10 8 tyg.(20-30°C) 8 tyg. (1-5 °C)
Indigofera
Jasminum
fructicans
Juglans
ailantifolia 10 5-6 mies. strat. 4-5
cinerea 10 3-4 mies. (2-9 °C) 4-5
mandshurica 10 5-6 mies. strat. 4-5
nigra 10 12-20 tyg. (1-5 °C) 4-5
regia 10 3-5 mies. (0.5-5 °C) 1-5
Kalmia
latifolia 10 - 2 siew na świeżo 10-11
Kalopanax
pictus 9 - 10
Koelreuteria
paniculata 11 - 12 3 mies. (5°C) 4-5
Laburnum
alpinum 10 - 12 prz.n.s. 5
anagyroides 9 - 12 kąpiel wodna w t. 40 °C 4-5
Lavandula
Leycesteria
Ligustrum
vulgure 9 - 12 8-12 tyg. (0,5-1 °C) 3-4/10
Lindera
benzoin 9 - 10 1 mies. (25 °C) 3 mies. (1-5°C)
Liquidambar
styraciflua 11 - 12 4-6 tyg. (0,5-1 °C) 4-5
Liriodendron
tulipifera 10 - 11 10-16 tyg. (0,5-1 °C) 3-4
Loiseleuria
Lonicera
hirsuta 10 - 12 2 mies. (20-30 °C) 2 mies. (5°C) 3-4
maackii 10 - 12 2-3 mies. (0-10°C) 3-4
sullivantii
tatarica 10 - 12 1-2 mies. (5°C) 3-4
webbiana
xylosteum 10 - 12 4-5 mies. strat. 3-4
Lycium
barbarum 10 - 11 2-4 mies. (5°C) 3-4
Maclura
pomifera 1 mies. (0-18°C)
Magnolia
acuminata 10 - 11 5-6 mies. strat. 4-5
grandiflora 8 - 10 3 -6 mies. (0-9 °C)
hypoleuca 10 - 11 5-6 mies. strat. 4-5
kobus 10 - 11 5-6 mies. strat. 4-5
obovata 10 - 11 4-5
sieboldii 10 - 11 5-6 mies. strat. 4-5
stellala 10 - 11 5-6 mies. strat. 4-5
tripetala 10 - 11 5-6 mies. strat. 4-5
virginiana 10 - 11 5-6 mies. strat. 4-5
wilsonii 8 tyg. ( 18-21 °C) 8- 12 tyg. (1-5 °C)
Mahonia
aquifolium 7 - 8 6- 13 tyg. (1-5 °C) 3-4/8
japonica
Malus
baccata 2 tyg. (20-25 °C) 12- 16 tyg. (1-5 °C)
floribunda 2 tyg. (20-25 °C) 12- 16 tyg. (1-5 °C)
hupehensis
pumila 2 mies. (2-5°C)
sylvestris 9 - 10 8-12 tyg. (0,5-1 °C) 3-4
toringo v. sargentii
Morus
alba 9 - 11 4- 12 tyg. (1-5 °C) 3-4
nigra 9 - 11 4- 12 tyg. (1-5 °C)
rubra 6 - 8 1 -3 mies. (1-9 °C)
Myrica
pensylvanica 9 - 10 3 mies. (1-4 °C) 4-5
Nothofagus
alessandrii 4 tyg. (1-5 °C)
antarctica 9 - 10 4 tyg. (1-5 °C)
betuloides 9 - 10 4 tyg. (1-5 °C)
cliffortiodes 9 tyg. (1-5 °C)
cunninghamii
dombeyi 9 - 10 4 tyg. (1-5 °C)
fusca 9 tyg. (1-5 °C)
menziesii
nitida 4 tyg. (1-5 °C)
obliqua 8 - 9 6 tyg. (1-5 °C)
procera 8 - 9 6 tyg. (1-5 °C)
pumilio 4 tyg. (1-5 °C)
solandri 4 tyg. (1-5 °C)
Nyssa
aquatica 9 - 10 4- 16 tyg. (1-5 °C)
sylvatica 10 4- 16 tyg. (1-5 °C) 11
Osmanthus
Ostrya
carpinifolia 9 - 10 8 tyg. (20-25 °C) 16- 20 tyg. (1-5 °C) 4-5
virginiana 9 8 tyg. (20-25 °C) 16- 20 tyg. (1-5 °C) 4-5
Oxydendrum
arboreum 2 mies. (5°C)
Paeonia
suffruticosa
Parrotia
persica 10 - 11 4-6 mies. strat. 3-4
Paulownia
tomentosa 11 - 12 prz.n.s., s.p.szk. 3-4
Periploca
Petteria
ramentacea
Phellodendron
amurense 10 - 11 5-6 mies. strat. 4-5
japonicum 5-6 mies. strat. 4-5
Philadelphus
lewisii 9 - 10 2 mies. (5°C)
Physocarpus
opulifolius 8 - 10 prz.n.s., s.p.szk. 4-5
Pieris
floribunda 11 - 12 s.p.szk. 12-1
japonica 11 - 12 s.p.szk. 12-1
Platanus
occidentalis 2 - 3 2-3 mies. strat. 5-6
orientalis 2 - 3 2-3 mies. strat. 5-6
Poncirus
Populus
alba
deltoides 4 - 8
heterophylla 4 - 7
tremula 5 - 6
Prinsepia
uniflora 7 - 8
Prunus
armeniaca 7 2 tyg. (20-25 °C) 11- 18 tyg. (1-5 °C)
avium 6 - 9 2 tyg. (20-25 °C) 18 tyg. (1-5 °C) 3-3/8-9
cerasifera 6 - 8 2 tyg. (20-25 °C) 18 tyg. (1-5 °C)
cerasus 7 3-5 mies. (3-5 °C)
'Damascena' 6 - 8 3-5 mies. strat. 3-4
divaricata 6 - 8 3-5 mies. strat. 3-4
domestica 4-5 mies. (3-5 °C)
dulcis 9 - 10 9 tyg. (1-5°C)
incisa 3-5 mies. strat. 3-4
laurocerasus 6 - 8 9 tyg. (1-5°C) 3-4
lusitanica 8 - 10 9 tyg. (1-5°C)
mahaleb 6 - 8 2-3 mies. (3-5 °C) 3-4
padus 6 - 8 2-4 tyg. (20-25 °C) 18 tyg. (1-5 °C) 3-4
persica 7 - 8 2 tyg. (20-25 °C) 18 tyg. (1-5 °C)
sargenti 8 2-4 tyg. (20-25 °C) 18 tyg. (1-5 °C)
serotina 8 - 9 2-4 tyg. (20-25 °C) 18 tyg. (1-5 °C) 3-4
serrulata 6 - 8 3-5 mies. strat. 3-4
spinosa 6 - 9 4 tyg. ( 18-21 °C) 4-8 tyg. (0,5-1 °C) 3-4
subhirtella 6 - 8 3-5 mies. strat. 3-4
tomentosa 6 - 8 3-5 mies. strat. 3-4
virginiana 6 - 8 2 tyg. (20-25 °C) 18 tyg. (1-5 °C)
yedoensis 6 - 8 3-5 mies. strat. 3-4
Ptelea
trifoliata 10 - 12 3-4 mies. (5°C) 3-4/11
Pterocarya
fraxinifolia 11 - 12 8-12 tyg. (1-5 °C) 4-5
Pterostyrax
hispida 10 - 11 3-4 mies. strat. 4-5
Pyrus
communis 10 - 11 2 tyg. (20-25 °C) 10-12 tyg. (1-5 °C) 3-4
Quercus
acutissima 10 - 11 wilgotno-chłodn. 4-5/11
alba 10 - 11 wilgotno-chłodn. 4-5/11
bicolor 10 - 11 wilgotno-chłodn. 4-5/11
catesbaei 10 - 11
cerris 10 - 11 wilgotno-chłodn. 4-5/11
coccinea 10 - 11 1-2 mies. (0-5 °C) 4-5/11
dentata 10 - 11 wilgotno-chłodn. 4-5/11
falcala 10 - 11 1-3 mies. (0-5 °C) 4-5/11
frainetto 10 - 11 wilgotno-chłodn. 4-5/11
ilex 10 4 tyg. (1-5 °C)
ilicifolia 2-4 mies. (0-5 °C)
libani 10 - 11 wilgotno-chłodn. 4-5/11
macrocarpa 10 - 11 1-2 mies. (0-5 °C) 4-5/11
michauxii 9 - 10
nigra 8 - 10 2 mies. (1-9 °C)
nuttaltii 9 - 10 2 mies. (1-9 °C)
palustris 10 - 11 8 tyg. (1-5 °C) 4-5/11
petrea 10 - 11 wilgotno-chłodn. 4-5/11-12
phellos 10 - 11 2 mies. (1-9 °C) 4-5/11
prinus 10 - 11 wilgotno-chłodn. 4-5/11
robur 10 - 11 wilgotno-chłodn. 4-5/11-12
rubra 10 - 11 4-8 tyg. (1-5 °C) 4-5/11-12
shumardii 9 - 10 2 mies. (1-9 °C)
stellata 10 - 11 wilgotno-chłodn. 4-5/11
suber 10
turnieri 'Pseudoturneri' 10 - 11 wilgotno-chłodn. 4-5/11
velutina 9 - 10 2 mies. (9 °C)
virginiana 9 2 mies. (1-9 °C)
Rhamnus
cathartica 8 - 10 2-4 tyg. (1-5 °C) 3-4/11
frangula 8 - 10 8 tyg. (1-5 °C) 3-4/11
Rhododendron
catawbiense 9 - 11 prz.n.s. 3-4
caucasicum
luteum 10 - 12 kapiel wodna 48 h 3-6
ponticum 9 - 12 prz.n.s., s.p.szk. 3-6
Rhodotypos
kerrioides
scandens 10 - 12 1 mies. (25-30°C) 3 mies. (5°C) 3-4/8
Rhus
glabra 10 - 1 1-3 h w H2SO4 3-4
silvestris
succedanea
typhina 10 - 1 1-6 h wn H2SO4 3-4
Ribes
Robinia
pseudoacacia 11 - 12 kapiel wodna w t. 40 °C 5
Rosa
canina 9 - 11 8 tyg. (20-25 °C) 8-12 tyg. (1-5 °C) 3-4
glauca 3
multiflora 10 - 11 4-6 mies. strat. 3-4
pimpinellifolia 3
rubiginosa 9 - 11 18 mies. strat. 3-4
rugosa 8 - 11 8-12 tyg. (0,5-1 °C) 3-4
Rubus
lasiostylus 8 - 10 4-6 mies. strat. 3-4
Sambucus
glauca 8 - 10 16 tyg. (1-5 °C)
nigra 8 - 10 8 tyg. ( 18-21 °C) 8- 12 tyg. (0,5-1 °C) 3-4
racemosa 7 - 9 10 tyg. (20-25 °C) 12 tyg. (1-5 °C) 3-4
Sophora
japonica 11 - 1 prz.n.s., s.p.szk. 5
macrocarpa
microphylla
Sorbaria
sorbifolia 9 - 10 1-2 mies. (1-5°C) 4-5
Sorbus
alnifolia 9 - 10 4-6 mies. strat. 5
aria 9 - 10 10- 12 tyg. (0,5-1 °C) 1-5
aucuparia 7 - 10 12-16 tyg. (0,5-1 °C) 3-4/10-11
commixta 9 - 10 4-6 mies. strat. 4
domestica 9 - 10 4-6 mies. strat. 4
intermedia 9 - 10 10- 12 tyg. (0,5-1 °C) 3-4
torminalis 9 - 11 8- 10 tyg. (0,5-1 °C)
Spiraea
Staphylea
pinnata 10 - 11 18 mies. strat. 4-5
Stewartia
pseudocamellia
Styrax
japonica 11 - 12 18-24 mies. strat. 3-4
Symphoricarpos
rivularis 10 12-16 tyg. (20-25 °C) 18-26 tyg. (1-5 °C)
Syringa
emodi 11 - 2 2-3 mies. strat. 3-4
reticulata v. mandshurica 11 - 2
vulgaris 11 - 2 2-3 mies. strat. 3-4
Tamarix
Tilia
americana 10 - 11 5-6 mies. strat. 3-4
cordata 10 - 11 4-20 tyg. (20-25 °C) 16-20 tyg. (1-5 °C) 3-4
x europaea 10 4-20 tyg. (20-25 °C) 20-24 tyg. (1-5 °C)
platyphyllos 10 - 11 4-20 tyg. (20-25 °C) 20-24 tyg. (1-5 °C) 3-4
tomentosa 10 - 11 5-6 mies. strat. 3-4
Toona
sinensis s.p.szk. 3-4
Ulex
europaeus 7 - 10 kapiel wodna 48 h 5
Ulmus
americana 3 - 6 2 mies. (9°C)
glabra 5 - 6 kąpiel wodna 24 h 5-6
minor 5 - 6 siew natychm. 5-6
parvifolia
procera 5-6
pumila 4 - 5 siew natychm.
rubra 4 - 6 2 mies. (9°C)
Viburnum
lantana 7 - 11 2 mies. (1-5°C) 3-5
lentago 10 - 5 5-9 mies. (20-30 °C) 2-4 mies. (1-5 °C)
opulus 9 - 12 2-3 mies. (20-30 °C) 1-2 mies. (1-5 °C) 3-5
prunifolium 9 - 12 5-9 mies. (20-30 °C) 1-2 mies. (1-5 °C) 4-5
rhytidophyllum 6 mies. strat. 3
Vinca
Weigela
Wisteria
sinensis kąpiel wodna 48 h 4
Zelkova
carpinifolia 9 2-6 tyg. (1-5 °C)
keaki
serrata 9 2-6 tyg. (1-5 °C)
Drzewa i krzewy iglaste
Abies
alba 9 - 10 4 tyg. przed wysiewem moczyć potem 4 tyg. przechow. w t. 2°C 4-5
amabilis 9 - 10 21-28 dni (1-5°C) 5
balsamea 9 - 10 prz.n.s. 5
bornmuelleriana 9 - 10 prz.n.s. 5
bracteata 8 - 9 2-3 mies. (5°C) 5
cephalonica 9 - 10 prz.n.s. 5
cilicica 9 - 10 prz.n.s. 5
concolor 9 - 10 4-5 tyg. (0,5-1 °C) 4-5
firma 9 - 10 14 dni (l-5°C) 5
fraseri 9 - 10 30 dni (l-5°C) 5
grandis 9 - 10 14-21 dni (l-5°C) 4-5
homolepis 9 - 10 30 dni (l-5°C) 5
koreana 9 - 10 prz.n.s. 5
lasiocarpa 9 - 10 prz.n.s. 5
magnifica 9 - 10 prz.n.s. 5
mariesii 9 30 dni (l-5°C) 5
nordmanniana 9 - 10 prz.n.s. 4-5
numidica 9 - 10 prz.n.s. 5
pinsapo 9 - 10 prz.n.s. 5
procera 9 - 10 3 tyg. (0,5-1 °C) 5
sachalinensis 9 - 10 1-2 mies. (1-5°C) 5
sibirica 9 - 10 prz.n.s. 5
umbilicata 9 - 10 5
veitchii 9 - 10 14 dni (l-5°C) 5
webbiana (=spectabilis)
Araucaria
araucana s.p.szk. 4-5
Calocedrus
decurrens 9 - 10 prz.n.s. 4-5
Cedrus
atlantica 3 - 4 kąpiel wodna 48 h 4-5
deodara 3 - 4 1-2 tyg. (0,5-1 °C) 4-5
libani 3 - 4 kąpiel wodna 48 h 4-5
Cephalotaxus
harringtoniana v. drupacea 3-4 mies. strat. 4-5
Chamaecyparis
lawsoniana 8 - 9 3 tyg. (0,5-1 °C) 4-5
nootkatensis 3 - 4 12 mies. strat. 4-5
obtusa prz.n.s. 4-5
pisifera kąpiel wodna 48 h 4-5
thyoides 9 - 10 prz.n.s. 4-5
Cryptomeria
japonica 2-3 mies. (1°C) 3-4
Cunninghamia
lanceolata 1 mies. (1-5°C) 4-5
Cupressus
arizonica 1 mies. (1°C)
macnabiana
macrocarpa 2 mies. (5°C)
sempervirens
torulosa
Ginkgo
biloba 10 - 12 8 tyg. ( 18-25 °C) 8-12 tyg. (1-5 °C) 4
Juniperus
ashei 8 - 11 4 mies. (5°C)
chinensis 6-18 mies. strat. 3-4
communis 8 - 11 2-3 mies. (20-30 °C) 3 mies. (5°C) 3-4
monosperma 8 - 11 2 mies. (5°C)
occidentalis 9 2-3 mies. (20-30 °C) 3 mies. (5°C)
rigida 6-18 mies. strat. 3-4
scopulorum 11 - 12 4 mies. (20-30 °C) 4 mies. (5°C)
virginiana 11 - 12 2-4 mies. (5°C) 3-4
Larix
decidua 10 - 4 3 tyg. (0,5-1 °C) 4-5
x eurelepis 3 tyg. (0,5-1 °C)
gmelinii 9-11
kaempferi 10 - 12 3 tyg. (0,5-1 °C) 4-5
laricina 8 - 9 2 mies. (0-5 °C) 4-5
lyallii 8 2-3 mies. (1-5 °C)
occidentalis 8 - 9 1 mies. (0-5 °C) 4-5
sibirica 9 - 11 1 mies. strat. 4-5
Metasequoia
glyptostroboides prz.n.s. 3
Picea
abies 11 - 2 3 tyg. (0,5-1 °C) 3-5
alcoquiana 11 - 2 1 mies. strat. 3-4
asperata 11 - 2 1 mies. strat. 3-4
bicolor
breweriana 11 - 2 1-3 mies. (1-5°C) 3-4
engelmannii 11 - 2 3 tyg. (0,5-1 °C) 3-4
glauca 8 - 9 21 dni wilg.-chłodn. 3-4
glehnii 11 - 2 1 mies. (1-5 °C) 3-4
jezoensis 11 - 2 1 mies. (1-5 °C) 3-4
koyamai
mariana 11 - 2 1 mies. strat. 3-4
obovata
omorika 11 - 2 3 tyg. (0,5-1 °C) 3-5
orientalis 11 - 2 1 mies. strat. 3-4
polita 11 - 2 1 mies. strat. 3-4
pungens 8 - 9 14-28 dni wilg.-chłodn. 3-4
rubens
sitchensis 9 - 10 3 tyg. (0,5-1 °C) 3-4
smithiana 11 - 2 1 mies. strat. 3-4
Pinus 3 tyg. (0,5-1 °C)
albicaulis 8 - 9 3-4 mies. (0,5-5 °C)
aristata 9 - 11 3 tyg. (0,5-1 °C) 3-4
attenuata 9 2-6 tyg. (0-5 °C)
ayacahuite 1-3 mies. strat. 3-4
banksiana 9 1-3 mies. strat. 3-4
canariensis
cembra 11 - 2 3-9 mies. (0,5-5 °C) 3-4
cembroides
clausa 9-10
contorta 9 - 10 prz.n.s. 3-4
coulteri 8 - 9
densiflora 8 - 9 1 mies. strat. 3-4
echinata 10 - 11
edulis 9
elliottii 9 - 10
excelsa
flexilis 8 - 9 1-2 mies. (0,5-5 °C) 3-4
halepensis 8 1 mies. strat. 3-4
heldreichii 8 - 9 1-1,5 mies. (0,5-5 °C)
jeffreyi 11 prz.n.s. 3-4
koraiensis 9 - 10 2 mies. (0,5-5 °C) 3-4
lambertiana 8 - 9 2-3 mies. (0,5-5 °C) 3-4
leiophylla 11 5-6
monophylla 8 2-3 mies. (0-5 °C)
monticola 10 1-4 mies. (0,5-5 °C) 3-4
mugo 11 - 1 21 dni wilg.-chłodn. 3-4
muricata 4 tyg. (1 °C)
nigra 11 - 12 3 tyg. (0,5-1 °C) 3-4
palustris 9 - 10 2-4 tyg. (0,5-5 °C)
parviflora 10 - 11 3 mies. (0,5-5 °C) 3-4
peuce 9 0-3 mies. (0,5-5 °C) 3-4
pinaster 11 - 12 1 mies. strat. 3-4
pinea 8 1 mies. strat. 3-4
ponderosa 8 - 9 prz.n.s. 3-4
pungens 10-11
quadrifolia
radiata 11 3 tyg. (0,5-1 °C)
resinosa 8 - 10
rigida 9 1 mies. strat. 3-4
roxburghii 3 - 6
sabiniana 10 - 11 2-3 mies. (2-5 °C)
strobus 11 - 2 3 tyg. (0,5-1 °C) 3-5
sylvestris 9 3 tyg. (0,5-1 °C) 3-5
taeda 9 - 10 1-3 mies. (2-4 °C)
thunbergii 10 - 11 1 mies. strat. 3-4
torreyana 6 -7 1-3 mies. (0,5-5 °C)
virginiana 9 - 11
wallichiana 9 - 10 kąpiel wodna 48 h 3-5
Podocarpus s.p.szk.
Pseudolarix
kaempferi s.p.szk. 3-4
Pseudotsuga
menziesii 8 - 9 3 tyg. (0,5-1 °C) 3-4/11
Sciadopitys
verticillata s.p.szk. 3-4
Sequoia
sempervirens 10 - 11 21 dni wilgotno-chłodn. 4
Sequoiadendron
giganteum 28 dni wilgotno-chłodn. 4
Taxodium
distichum 10 - 11 3-4 tyg. (0,5-1 °C) 3-4
Taxus
baccata 8 - 10 6-12 mies. (0,5-4 °C) 3/9-11
cuspidata 8 - 10 6-12 mies. (0,5-4 °C) 3/9-11
Thuja
occidentalis 9 - 10 kąpiel wodna 48 h 4-5
orientalis 9 - 10 kąpiel wodna 48 h 4-5
plicata 9 - 10 3 tyg. (0,5-1 °C) 4-5
standishii 9 - 10 1-2 mies. strat. 4-5
Thujopsis
dolabrata
Torreya
californica 8 - 9 3 mies. strat., s.p.szk.
nucifera 3 mies. strat., s.p.szk.
Tsuga
canadensis 10 - 12 3 tyg. (0,5-1 °C) 3-4/10-11
caroliana
diversifolia 10 - 12 2-4 mies. strat. 3-4/10-11
heterophylla 10 - 12 3 tyg. (0,5-1 °C) 3-4/10-11
mertensiana 10 - 12 2-4 mies. strat. 3-4/10-11
sieboldii 10 - 12 2-4 mies. strat. 3-4/10-11

prz.n.s. przechowywać na sucho
s.p.sz. siać pod szkłem


Niniejszy artykuł powstał dzięki uprzejmości p. Adama Łapotta, który to wyraził zgodę na użycie jego pracy przy powstawaniu tego tematu. Zaoszczędziło to niewątpliwie wiele cennego czasu, który tak to musiałbym poświęcić na przestudiowanie fachowej literatury w celu wynotowania poszczególnych gatunków i ich upodobań.

Mam nadzieje, że na tym temat się nie zakończy, ponieważ zostały nam jeszcze nasiona egzotyczne, których temat jedynie pobieżnie poruszyłem i być może niesłusznie ujednoliciłem.

Widzę, że jest jakiś problem z tabelą więc wyślę tabelę do Mod Teamu.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2008-05-07, 22:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group