Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: armin
2012-12-02, 21:47
Warsztaty w Akademii Bonsai 13 Lipca 2008
Autor Wiadomość
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-07-14, 22:18   Warsztaty w Akademii Bonsai 13 Lipca 2008

Oto krótka fotorelacja z warsztatów w Akademii Bonsai z 13 Lipca 2008 roku.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2008-07-14, 22:44, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
krzysiek_custo
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-15, 17:48   

Dorzucę kilka moich fotek. Mało porobiliśmy zdjęć bo zaczęła się nawałnica i trzeba było uciekać do środka. A i dzięki Maciek za zdjęcia. Pozdro
 
 
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-07-16, 07:41   

A ja chcę zwrócić uwagę wszystkich na rośliny, na których pracowano. Szukajcie tego typu materiałów - nie twierdzę, że muszą być ze szkółek bonsai, ale spójrzcie na rozmiary pojemników w jakich rosną. Dlatego idąc do szkółki/ogrodnictwa po materiał w zasadzie skupiajcie się jedynie na tych, które rosną w doniczkach co najmniej 10l. Na takiej roślinie będzie można dłużej popracować i coś z niej wycisnąć.
_________________
Damian S.
 
 
Warszawska Szkoła Bonsai 

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Mar 2008
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-07-16, 15:19   

Nie rozumiem tego co kolega napisał. Tzn , że te rośliny które są w mniejszych pojemnikach do niczego sie nie nadają ? Faktycznie jest mniej przy nich pracy niż przy tych większych ale to ich nie dyskwalfikuje do bycia dobrymi bonsai. Ja z kolei uważam, że nie ma sensu kopać ,kupywać rośliny wielkich a prostych, jak częśc na zdjęciach (np jałowiec Sławka Drozdy). Praca nad rośliną w donicy handlowej powinna polegać na zagęszczaniu. Eliminujemy gałęzie, które nie będą nam potrzebne ,wtedy to już po jednym sezonie mamy zagęszczone te gałezie, które nam będą budowały całą rośline. Przy przesadzaniu czy z mniejszych czy z większych donic nie ma problemu,w mniejszych korzenie są bardziej splecione co za tym idze bardziej zbite i łatwiej taką rosline przesadzić.

Można też przesadzić w donice większą - pytanie tylko po co ? ;-)
 
 
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-07-16, 18:00   

W moim poście jest pewne uproszczenie - pomijam po prostu przypadki perełek, jakie czasem można trafić. Dobrym przykładem odnoszącym się do takiego przypadku są jałowce które nisko rozgałęziają się na 2-3 gałęzie. Wtedy jest faktycznie nasada, która daje roślinie potencjał. Z drugiej strony, łatwo również w dużej donicy kupić roślinę nieciekawą, bez potencjału. Uproszczenie to celowo zastosowałem, jako pewne ułatwienie dla osób zaczynających, które już na etapie zakupu rośliny mają problemy z wyborem. Większa jest jednak szansa, że wybierając roślinę w dużej donicy, kupi się materiał z potencjałem.
_________________
Damian S.
 
 
krysztof
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-16, 20:58   

A jeśli zapragniemy drzewka takiego jak foto to tez sie trzymac twojej porady ? Da rade zmniejszyc pien?
 
 
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-07-16, 21:11   

Jeśli zadowala Cię drzewko jak na zdjęciu to faktycznie nie musisz się trzymać
_________________
Damian S.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-07-16, 21:38   

Czy rzeczywiście lepiej pracować na większych roślinach :?: Sądzę, że są to dwie różne sprawy i nie można ich wrzucać do jednego worka. Nie mniej jednak większe rośliny dają możliwość szerszego doskonalenia warsztatu-układanie gałęzi, martwe. Ponadto dla mnie liczy się bardziej to żeby robić coś, doskonalić się. Owszem można od razu rzucać się na trudne materiały, tylko pytanie czy każdy temu podoła.
Tanuki, które rośliny są dla Ciebie proste :?: Ze zdjęć potrafisz to wywnioskować :?: Tak na marginesie jałowiec Sławka nie jest wcale prosty, jest świetnym materiałem, ale na żywo. Życzę Tobie takich materiałów, bo zaręczam Ci, że nie wzgardziłbyś nim, być może miałeś już okazję nim wzgardzić, bo jałowiec jest od Marka Gajdy, ale to długi i zawiły wątek, i nie powinien wychodzić na światło forum. Jeśli możesz to wskaż te proste rośliny.

A już tak na zupełnym marginesie pytanie do modów albo lepiej do adminów. Panowie powiedzcie mi taką rzecz jak wstawić zdjęcie większych formatów żeby nie było one zminiaturyzowane, bo niestety ze względu na owe miniatury jestem zmuszony do pomniejszania zdjęć, na których w efekcie niewiele widać.

ADMIN jr: ustaliliśmy zasadę aby wklejać zdjęcia nie większe niż 800 na 600 pikseli, aby były one widoczne w całości na starszych komputerach o mniejszej rozdzielczości ekranu.
Poza tym duże zdjęcia silnie obciążają tzw quotę dyskową, i w krótkim czasie mogłoby dojść do wyczerpania, a w efekcie zablokowania możliwości dodawania zdjęć. Reszta szczegółów na PW.
_________________
 
 
krzysiek_custo
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-19, 17:56   

Podtrzymam tezę Maćka, że jałowiec pana Sławka jest dosyć ciekawy i na pewno nie prosty. Nikt nie pokusił się jednak o dobre jego zdjęcie.

Co do tych dużych roślin to wiedzcie, że one w tych pojemnikach rosły 9 lat i dlatego są niezłe. Niestety jedyna możliwość kupienia takiego okazu to szkółka bonsai i to pewnie nie w każdej takie dostaniemy. Formowanie dużych drzewek jest bardziej pracochłonne, ale pewne błędy początkujących są mniej widoczne. Małe bonsai to trudna sztuka i nie sądzę, że osoba rozpoczynająca zabawę powinna się za to brać. :jupi:
 
 
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-07-19, 20:31   

krzysiek_custo napisał/a:
Co do tych dużych roślin to wiedzcie, że one w tych pojemnikach rosły 9 lat i dlatego są niezłe. Niestety jedyna możliwość kupienia takiego okazu to szkółka bonsai i to pewnie nie w każdej takie dostaniemy.

Co do tych okazów ze zdjęć to masz rację, że można takie kupić w zasadzie w szkółkach bonsai, ale całkiem dobre materiały w podobnych pojemnikach można kupić też w dużych szkółkach i ogrodnictwach, trzeba się jednak nastawić przynajmniej roczne zagęszczanie i zbliżanie zieleni do pnia. Co więcej wcale nie jest powiedziane, że w takich pojemnikach rosną rośliny przeznaczone na duże bonsai. Sam mam jałowca kupionego w 10l donicy, z którego bonsai nie będzie wyższy jak 40cm, a azalia kupiona w pojemniku bodaj 5l dziś rośnie w małej doniczce i nie ma więcej jak 20 cm wysokości.
_________________
Damian S.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group