Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prosze o pomoc
Autor Wiadomość
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-03-30, 20:02   Prosze o pomoc

Witam, temat jest związany z bonsai, wiec może tutaj znajde pomoc ;-)

Z racji kierunku studiów (ochrona środowiska) mam przedmiot o tajemniczej nazwie "zrównoważony rozwój". Na owym przedmiocie mam wykonać projekt - może to być np. ścieżka rowerowa, ścieżka leśna, przedstawienie wpływu człowieka na przyrodę, ktoś na roku wpadł na pomysł przedstawienia jak "powstają" owoce w sadach, które potem trafiają na sklepowe półki. Pomyślałem, że to świetna okazja, aby nieco rozpowszechnić sztuke bonsai - zaproponowałem stworzenie ogrodu japońskiego z naciskiem na "miniaturowe drzewka". Tylko jest problem - musze w jakiś logiczny sposób powiązać to z zrównoważnonym rozwojem, wpływem człowieka lub/i sprawić, że cały projekt będzie miał jakieś zastosowanie dydaktyczne, a jakoś nie mam pomysłów. Mam nadzieje, że ktoś coś wymyśli, każda propozycja mile widziana, niech to będzie burza mózgów :lol:

Z góry dziękuje ;-)
_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
 
 
 
zdybcio
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-30, 22:41   

W pewnym sensie sztuka bonsai jest związana z wpływem człowieka.
W końcu jest to karłowacenie drzewka, nadawanie mu formy (poprzez np drutowanie), budowa pewnych kompozycji z drzewkami jak np sadzenie na skale, na kamieniu, budowa miniaturowego lasku itd. Kolejną rzeczą jest samo rozmnażanie drzewek (mamy kilka sposobów), które dzięki człowiekowi można osiągnąć.

Jak widzisz jakiś wpływ człowieka można wyciągnąć i zastosować w Twojej pracy. Mam nadzieję, że choć trochę Ci pomogłem :-D
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-03-30, 23:14   

Cytat:
Jak widzisz jakiś wpływ człowieka można wyciągnąć i zastosować w Twojej pracy.


W tym właśnie problem, że nie "można", tylko trzeba :lol: inaczej będe musiał zastanowić się nad innym tematem.

Niestety takie powiązania to za mało, najlepiej gdyby było to coś związanego z zrównoważonym rozwojem, ale jest to trudne do wykonania. Myślałem nad powiązaniem z kulturą Japonii, przedstawieniu naszych polskich drzew jako bonsai, ale z tego co mi wiadomo to za mało i jeśli czegoś szybko nie wymyśle niestety temat przepadnie ...
_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez Rob 2009-03-30, 23:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-04-03, 22:17   

Ok, udało mi się przekonać swojego wykładowce, wiec temat pozostaje. Kolejnym krokiem jest wypisane korzyści edukacyjnych, płynących z takiego projektu. Jak narazie:

- nauka rozpoznawania naszych krajowych drzew + garść podstawowych informacji na ich temat.
- podstawowe pojęcia związane z bonsai i zasady ich tworzenia.

Co jeszcze jest związane z tą sztuką, czego zwykły, szary człek może się nauczyć ?
_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
 
 
 
aguka
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-03, 22:40   

Tu można ładnie popisać:
wymagania drzew,
cykl, które drzewo przechodzi,
można podciągnąć mając cząstkę przyrody bardziej zaczynasz ją szanować bardziej,
historię tworzenia bonsai dlaczego itd itp,
tu dalej dlaczego...,
gdzie trzymamy, drzewa,

temat rzeka wg mnie ale dla fanatyka, nie wiem czy dobrze tu kombinuje.
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-04-05, 22:58   

aguka napisał/a:
temat rzeka wg mnie ale dla fanatyka, nie wiem czy dobrze tu kombinuje.


Dla mnie każde "kombinowanie" i każda pomoc się przyda :spoko:

Rzeczywiście, jeśli brać sprawe ogólnie, temat rzeka tyle, że chodzi bardziej o aspekty czysto przyrodnicze i to dla kogoś kto nie jest w żaden sposób związany z bonsai. To nie może być coś w rodzaju "jak zrobić bonsai" czy jak pozyskiwać drzewa z natury, a szkoda bo wtedy miałbym znacznie ułatwone zadanie. :lol:
_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group