Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak ukorzenic wiąza, karmonę , sageretia itp.
Autor Wiadomość
00seba
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-30, 17:39   Jak ukorzenic wiąza, karmonę , sageretia itp.

witam witam
jakieś kilka dni temu zdobyłem kilka "zaszczepek" takich roslin jak wiąz drobnolistny, karmona drobnolinstna, sageritia (chyba) i cos tam jeszcze.
Mam pytanie jaką metądą ukorzenić gałązki tych roślin aby ich nie stracić, jeszcze jedno czy o tej porze roku ukorzenianie pędów itp. jest efektywne czy lepiej z takimi zabiegami poczekać do wiosny :?: (narazie zaszczepki siedzą sobie w szklance z wodą na parapecie, tylko boję się żeby nie zgniły mi zanim korzenie wypuszczą).
A co myślicie na temat ukorzeniaczy do zaszczepek ??
Ostatnio zmieniony przez 00seba 2006-12-30, 18:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-30, 21:09   

witaj witaj!

W szklance to Ci nic nie wypuszczą te maluchy - wsadz je odrazu do ziemi - najlepiej torf + ziemia + granulat i akadama -dobrze podlej i wsadz pod worek foliowy.
Co do pory - pewnie wiekszość napisze ze na wiosne lepiej robić takie cuda - ale ja specjalnie nie widze dużej róznicy w swoich roślinach - przyjmują sie o kazdej porze roku ...
 
 
00seba
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-31, 13:49   

witaj white-mtb , torf ma być kwaśny czy odkwaszony?? a co z ukorzeniaczem próbowaliście go??
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-31, 13:59   

odkwaszony.

Pragnę zwrócić jedną uwagę na "ziemia". Tzn. co?
i po co tam torf?
granulat? jaki granulat? ludzie...

Zapewnie mówiąc ziemia masz na myśli podłoże uniwersalne, którego typowy skład to torf wysoki i torf niski i czasami piasek (raczej jego śladowe ilości) to w takim razie po co dodawać tam torf jeszcze raz? Zakwasić raczej nie, zwiększyć bufor wody raczej też nie (zgorzel) no to co?

Proponuję:
ziemia uniwersalna (podłoże kwiatowe, uniwersalne itp. o Ph 5,5-6,5)+ piasek gruboziarnisty (bo w kupnym podłożu go za mało) i nic więcej. Żadnego żwirku ani akadamy, ją dopiero można zastosować przy pierwszym przesadzeniu do większej doniczki.

Ukorzeniacz dobra rzecz i warto się w niego zaopatrzyć.
Ostatnio zmieniony przez PatrykRadulak 2006-12-31, 14:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
00seba
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-31, 14:05   

proponujesz na samej ziemi uniwersalnej posadzić zaszczepki ?? a jeszcze jedno doniczki powinny mieć w dnie otwory drenażowe czy nie koniecznie , bo mam takie maleńkie właśnie do zaszczepek sobie załatwiłem tylko nie mają otworów.
Jaką masz ty Patryku prpopzycję na ukorzenienie zaszczepek tych roslin???
A co do odpowiedzi whita to granulat chodzi ci o akadamę?? (nie posiadam obecnie , czym ja mozna zastąpić? glinką? )
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-31, 14:26   

ziemia = ziemia kwiatowa uniwersalna
torf - mała ilość
akadama - trzyma wilgoć a tego trzeba małym sadzonkom (akurat odkąd daje akadame w takich zabiegach to przyjęcie sie szczepek wynosi 96-100%) - dodatkowo jakimś tam granulatem jest bo daje przestrzeń

i po zabiegu - ważny jest tez worek i szczelne jego zamkniecie - aby wilgoć stale sie utrzymywała - worek należy zdjąć średnio raz na 3-5 dni - spryskać rośliny (juz ziemi nie podlewać - lekko opryskać wodą)

PS - otwory w dnie doniczki jak najbardziej powinny być
PS2 - nie stosowałem nigdy ukorzeniacza - ale śmiało możesz spróbować - moja teściowa ciągle coś nim ukorzenia - ostatnio dieffenbachie i grudniaka - (wiem bo mi dała - ale mysle ze one i bez ukorzeniacza sie łatwo rozmnożyły)
Ostatnio zmieniony przez White_mtb 2006-12-31, 14:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-31, 14:48   

akadama jest tutaj w ogole nie potrzebna (nie będe rozwijał tego tematu)

Oto cała filozofia ukorzeniania sadzonek

Przed rozpoczęciem wykonywania tych czynności należy przygotowac:
-mieszankę glebową (wyżej wymienioną przeze mnie)
-kuwete, doniczkę lub inny pojemnik
-pokrywe, folie aby przykryć sadzonki
- ukorzeniacz




1. Kuwete wypełniamy podłożem



2. Sadzonki maczamy w ukorzeniaczu



<--- sadzonka z ukorzeniaczem

3. Umieszczamy sadzonki w kuwecie w odpowiedniej rozstawie



4. Spryskujemy sadzonki i podlewamy



5. Przykrywamy całość przezroczystym naczyniem, folią itp.




Całość umieszczamy w słonecznym i ciepłym miejscu wietrząc szklarenkę codziennie po 5minut i regulująć wilgotność podłoża.

Proszę Państwa oto całą filozofia robienia sadzonek z czegokolwiek (no są wyjątki).
Ostatnio zmieniony przez PatrykRadulak 2006-12-31, 14:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
White_mtb
[Usunięty]

  Wysłany: 2006-12-31, 14:55   

Patryku ja również nie będe sie z Tobą sprzeczał o akadame (po prostu od momentu jej zastosowania widać jeszcze wieksze wyniki) - każdy ma swoje sposoby i romnażania młodych jak i sadzenia dorosłych też drzew.
Nie ma co filozofować i rozczulać sie - pokazałeś dobrą droge obrazkową - niech teraz ludzie widzą o co chodzi - nie ma tu nic szczególnego (wykorzystałeś u siebie akurat pojemnik plastikowy - ja stosuje zwykłe worki foliowe (i jakbym je sciągał do wietrzenia codziennie to gówno by było z tych sadzonek :) bo połowe bym wyjął z workiem ...) Ja stosuje małe doniczki i okrągłe - a wciskam w nie po 8 maluchów - poprostu jak puszczą korzenie to je rozsadzam - każdy w osobną donice.

:jupi: Trzeba podobić więcej takich obrazkowych rzeczy - np przesadzania, drutowania itp itd.
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-31, 15:26   

Taką szklarenkę można kupić w OBI. Są estetyczne i praktyczne. Dostępne są większe z wietrznikami i dopasowanymi multiplatami.
 
 
00seba
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-07, 20:59   

cyt. wypowiedz PatrykRadulak
" Taką szklarenkę można kupić w OBI. Są estetyczne i praktyczne. Dostępne są większe z wietrznikami i dopasowanymi multiplatami. "

Fajnie tylko jak byłem w OBI to sprawdziłem cenę coś ok 12 zł szok :-o , już nie chodzi o to że to nieduze pieniądze ale 12 zeta za kawałek plastiku i to w dodatku tak tandetnego to lekka przesada nie wspomnać już o tym ile kosztuje większa wersja tej szklarenki ( cos ok 30 zł).
Ja np. kupiłem sobie plastikowy pojemnik za ok 1 zł ( dostępny w sklepach z rożnym badziewiem do gospodarstwa domowego) coś jak pojemnik po lodach. Jak na razie sprawdza się znakomicie ( jest szeroki i wysoki no i całkowicie przeźroczysty tak że dostep światła jest znakomity), jako podłoże użyłem torfu odkwaszonego , posadziłem sadzonki z dodatkiem ukorzeniacza i jak narazie sadzonki mają się bardzo dobrze. (siedzą sobie ok tygodnia). Mają zapewnioną wilgoć i nasłonecznienie jeżeli o takowym można powiedzieć o tej porze roku :-) Czekam z niecierpliwością kiedy bedą miały już wykształcone korzonki :-D
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-08, 09:10   

No i gra muzyka. Trzeba myśleć bo to się przydaje.
 
 
Konrad
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-02, 10:35   

a jakie sadzonki nalezy stosowac? zdrewniałe czy zielone? oraz jaka ilosc lisic powinna się znajdowac na takiej sadzonce? chodzi mi głownie o wiąza
 
 
michal70000
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-14, 15:37   

A po ilu puszczą korzonki??
 
 
Yawoor
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-22, 18:35   

pytanko - czy ścięte gałązki karmony dają sie ukorzenić, gdy jeszcze nie są zdrewniałe ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group